Güneş Enerjisi ile Ev Isıtma

Bu olay mümkün mü? Mümkünse nasıl, verimli mi, kocaman cihazlara falan gerek oluyor mu? Ege'de iş görür mü?

mantıken ısıtma dediğimiz şey kışın lazım oluyor. kışın da güneş olmuyor. sonuç olarak olmaz hocam bu iş.

ama gündüzleri evi havalandırarak ve perdeleri açarak gün ışığından yararlanabilirsiniz.
  • tuzumkuru  (05.04.15 01:00:56)
Mümkün. Egede verimli olabilir. Çok büyük cihazlara gerek yok.

Bkz: ısı pompası

Daha detaylı bilgi ücretli tarifeye girer :p
  • enerji muhendisi  (05.04.15 01:05:20)
Kışın da mümkün aslında. Güneş enerjisinden faydalanmanın tek yolu panel değil. Dışarıda hava 3-5 derece de olsa içeriye 40-50 derecede hava vermek mümkün.

Bkz: trombe wall. Aldığı ısıyı hapsettiği için dışarının sıcaklığı çok önemli değil.
  • dysbaricosteonecrosis  (05.04.15 01:17:53)
mersin'de bizim evde var güneş paneli, genelde akdeniz'de var bu tarz şeyler
banyo suyunu ısıtıyor yazın, başka işe yaradığı yok. ama tabi kombi gibi petek döşenirse evi de ısıtabilir mi bilemedim. fizikçilerden destek almak lazım

  • probiyotik  (05.04.15 02:09:42)
9-10 derece, hava açık olup güneş rahat göründüğünde güneş suyu ciddi anlamda ısıtıyor ama bunu kaloriferli bir sistemde düşünürsek en basitinden gece ne olacak?
En mantıklı kullanımsa saçma olacak ama:
|||--->|||--->Güneş Enerjisi İle Isınmış Su--->Kombi--->|||--->|||--->|||--->Güneş Enerjisi İle Isınmış Su--->Kombi--->|||
Yani benim düz mantığım şu güneş enerjisini kalorifer peteği gibi düşünüyoruz böylece ısınmış su kombiye geldiğinde kombi doğalgaz yakmadan kalorifere verir suyu ve döngü böyle devam eder, ama sürekli dönen suyu güneş enerjisi ile nasıl ısıtırsınız bilmem. Akşam oldu mu güneş enerjisini peteği kapatır gibi kapatırsınız böylece gece doğalgaz ile ısınırsınız.

edit: Bu sistem küçük bir bilgisayar otomasyon sistemi ile desteklenirse verimli olabilir gibi geldi ama yine de bilemeyeceğim.
  • atom karincanin torunu  (05.04.15 02:21:59 ~ 02:24:35)
kocaman ciazlara gerek var.
öncelikle güeş enerjisi tek başına yetmez, yanında normalde ısınmada kullanabileceğin bir cihaz lazım, kombi, katı ya da sıvı yakıtlı bir kalorifer gibi. bunun yanında çift serpantnli bir boyler lazım. serpantinden birinde güneş ernjisinden gelen sıcak su gezecek, diğerinde de kalorferin ısıttığı su gezecek. güneş enerjisinden gelen sıcak su mevcut suyu öne bi ısıtıcak, sonra kalorifer devreye girecek, böylece kalorifer yakıttan tasarruf edecek. bunun yanında güneş panelleriyle boyler arasında termostat ve motor pompa da gerekir. yine aynı şekilde kaloriferle boyler arasında da motor pompa lazım. panellerin normal güneş enerji panellerinden değil, daha güçlü olan prizmatik ve bakır büyük paneller olması gerek.
egede çok işe yaramaz, zaten hava suyu ısıtacak kadar güneşli olduğunda kalorifer yakmaya gerek kalmıyor ev kendiliğinden ısınıyor. çok verimli değil yani şimdilik.
  • bigbadabum  (05.04.15 03:02:48)
sizin boyunuzu aşacak işler olur bunlar.
çok büyük planlama ve sanayi gerektiren konular bunlar.

  • azerithan  (05.04.15 03:32:08)
@azeri hayır o kadar büyük işler değil. ben evlere otellere, yurtlara kurdum bunlardan, planlamasını bilmem nesini yapıyordum, öyle büyütülecek bir şey değil.

  • bigbadabum  (05.04.15 03:43:07)
Öncelikle ev var ev var. 90m2 apartman dairesi ile 250m2 müstakil evin ısınma ihtiyaçları farklıdır. Böylesi birşey mümkün ama elektrik üreten paneller, elektriği depolayan aküler hantal ve pahalı.

Maliyetler aşağıdakilerle daha optimize edilebilir.
-evin boyutu
-ev güneye bakacak ve güneş ışığından faydalanabilecek şekilde tasarlanmış olacak (pasif solar evlere benzer şekilde mesela)
-petek yerine yerden ısıtıma
-iyi izolasyon

izmir'e geçen yaz taşınmış ve ısı pompasıyla ısınıp ayda 900+ elektrik faturası ödeyen birisi olarak düşüncelerim
  • spankenstein  (05.04.15 05:30:42)
@spank, elektrik paneli değil bildiğin su ısıtma paneli olacak.
hangi marka ısı pompası aldın? alırken sana demediler mi şu şu sıcaklıkarda ısı pompası çalışmaz, sadece elektrikli rezistans devreye girer diye? bakma sen izmir sıcak falan ısı pompası kullanılabilir derler ama izmirin kuru aayazında ısı pompası çalışamaz. tabi kışın tümü böyle geçecek değil de, geçtiği zamanlar sadece rezistans çalışır.

  • bigbadabum  (05.04.15 11:46:04)
Midori marka aldık, bütün sitede bundan vardı ve fiyatı en uygun olanı buydu.
Alternatifi kömür ya da prina yakan otomatik sobalardan almaktı. Onun da maliyeti ısı pompası kadar olmasa da az değildi. Yazın soğutma yapabildiği için ısı pompasına karar verdim.
900e boiler ve elektrikli ocak + ev elektriği de dahil. Doğalgaz olsa o da en az 500 gelirdi sanki çünkü ev 240 m2 civarında
  • spankenstein  (06.04.15 10:50:02)