duyuru ben simdi napsam?

ozel ders icin iki ogrenci gelmisti. tam olarak saatlik ders degil; hafta ici 3 gun 4-6 arasi odevler yapilacak, konu tekrarlari yapilacak bir de ingilizce-fransizca ders verilecekti. (cocuklardan biri 4 digeri 9 yasinda). ben ilk gorusmeye bu sekilde gittim ve sonrasinda ogrendim ki anne baba haftasonu da calistigi icin hafta sonu da sabah 9 aksam 6 da istiyorlarmis. ucret olarak da 500 lira dediler. bana hem haftasonu hem de 500 lira ucret cok abes geldigi icin arayip reddecektim ama anneyle baba beni cok sevmisler. kadin telefonda resmen yalvardi 'gel, bir kere daha konusalim' diye. ben de 'iyi madem' deyip bugun tekrar gittim.

en son konusmada pazarlikla hafta ici 2 aksam, 1 haftasonu komple, iki hafta sonu da yarim gune(09:00-13:00 arasi) anlastik. ama ucret konusunda 500 liradan 550 liraya ciktilar (benim aklimda 800-850 lira civari bir sey vardi). 3 ay 'boyle idare edelim, yazin tekrar konusuruz' vs dediler. bu arada da gittigimde lokumlar, kurabiyeler ikram edidi, tabiri caizse yalvarma haline girildi ben de tamam deyip ciktim zira boyle konularda hayir diyebilen biri degilim. kendimi cok kotu hissettim.

simdi de dusunuyorum 500 liraya ihtiyacim yok, e zaten 500 liranin yarisi yol parasina gidecek. is icin araci olan kisi de erkek arkadasimin ablasi ve dans/ muzik ogretmeni. ozel ders konusunda baya tecrubeli biri. onu aradim 'ben seni kesinlikle 500 liraya o kadar saat calistirmam' dedi.

tamam deyip cikinca tekrar arayip hayir demek cok ayip olmaz mi? ben simdi napayim, 2 ay gideyim mi? yoksa 500 lira cidden dusuk bir ucret mi, hic gitmeyeyim mi? cok aklim karisti duyuru.

not: sehir istanbul.

not2: anne/ babanin maddi durumu cok iyi aslinda, bu konuda neden bu kadar kastiklarina bir turlu anlam veremedim.

500 tl gerçekten de çok düşük bence. özel ders ücretleri uçmuş durumdaydı sanki öyle biliyorum. ben diğer duyurunu okuyunca da 1000 tl istersin diye düşünmüştüm. ben olsam onlar bana fiyat söylemeden direk 1000 tl derdim. bence ara ayıp olmaz. hesap yaptım ettim yol paramı anca çıkartıyor falan diye açık açık söyle.

  • sta  (27.03.15 16:31:49)
sta, ben de 1000 civari dusunmustum ama ilk gorusme cok tuhafti. anne babanin cocuklar icin buyuk bir isletmesi var, ogretmenler filan calisiyor. adam direkt ' burada sabah 9 aksam 6 calisan ogretmenim 1300 lira aliyor' vs diye ornek verince 1000 lirayi hic dile getiremedim zaten. ayip olur diye.

  • fraise  (27.03.15 16:33:39)
bence istediğin parayı verebilecek durumları varsa git. şu anda sevmişler seni 2 ay sonra iyi giderse durumlar hiç bırakmaz istemezler. eğer durumları da varsa istediğin parayı verirler.
en kötü ihtimal tecrübe kazanmış olursun 2 ay pek uzun bir süre değil.

  • brkwashere  (27.03.15 16:34:17 ~ 16:34:51)
4-9 yaşındaki çocukla uğraşmak için bile 500 lira alırım ben en az. daha birde ingilizce franzsızca peh peh peh. ben 1000 lira vereyim iki dili öğret bana..

  • dokuzonbeş  (27.03.15 16:34:47)
Net ara ve hayır de. Sen öğretmek için oradasın dadılık için değil. İhtiyacın yoksa reddet bende gitar dersi veriyorum ayda 8 saatte o parayı kazanıyorum

  • guitarissimo  (27.03.15 16:36:38)
Sabahtan akşama kadar sürekli dil öğreteceksen o para çok az, oyun ablalığı gibi olacaksa öğrencilere verilen fiyat genelde bu yönde olduğu için böyle bir fiyat çekmişler.

4 yaşındaki çocuk da acayip bunaltır bir de 2 çocuk birden, bilemedim bana az geldi.

Ben olsam gitmezdim.
  • neferkitty  (27.03.15 16:36:55 ~ 16:37:21)
douchebag, onlarin farkindayim zaten de ben para konusamiyorum, cok utandim orada. ikisi de gozlerimin icine bakip duruyorlardi. tamam demek zorunda kaldim.

neferkitty, dil ve odevler iste. ders agirlikli olacak. kucuk kiz da seramik kursuna vs gidiyormus. onunla seramik yapip, 1-2 ingilizce oyun oynayacagim iste.
  • fraise  (27.03.15 16:37:36 ~ 16:38:51)
İyi de zaten yarısı yol parasına gidecekmis, ihtiyacım da yok diyosun. Hafta sonunu 550 lira icin çoluk çocukla gecirmektense gez dolaş daha iyi.

Onlar ayni şartlarda 500 tlye çalışacak birini bulsalar çekinmeden seni ararlardi, senin de çekinmemen lazim. Adamlar da amma cimriymis. Seni sevdik deyip lokumu dayamislar gözünü boyamak için.
  • elorelia  (27.03.15 16:38:13)
utanılacak bişi yok bence bunda. hayrına vermiyorsun ki dersi. ayrıca tek dil de değil iki dilde yardımcı olacaksın.

  • sta  (27.03.15 16:39:20)
mesaj at :) hayır de.

  • brad pitt  (27.03.15 16:59:36)
Genel olarak insanların emeğinin hakkını vermiyorlarmış zaten.
500 liraya iş mi olur, stajyer bile bu kadar alıyor.

Arayıp yol masrafıma anca yetiyor, yapamayacağım diye belirt bence de..
Kibarlık görünümlü cimrilik.. Utanılacak bir şey yok, o fiyatı söylerken utanmaları gereken onlar esasında.
  • hayal bilgisi  (27.03.15 17:02:14)
Bak nasıl sinirlendim şimdi, bu şerefsizler giderler nusrette 1000 lira hesap öderler, sonrada gelip böyle emek sömürürler. Bakma onların iyi hallerine, sömürüne kadar her şey. Kabul etme bence. Bu iş için en az 800 almalısın.

  • Lola90  (27.03.15 17:07:06)
douchebag +1, ancak yine de para konuşamam diyorsan özür dileyip bunun seni çok yoracağını, x sınavından ciddi şekilde başarısız olduğunu ve bir süre bunu telafi etmeye çalışacağını söyleyebilirsin. Ders konusu önplana çıkarsa birşey demezler.

Para gerçekten çok azmış yalnız. Hatır gönül bile olsa he dememeni tavsiye ederim.
  • sevgikusunkanadinda  (27.03.15 17:08:09)
Kesinlikle kabul etme,500 lira cok komik bir rakam ve o yastaki cocuklarla ugrasmak inan ki cok zor ve ustelik 2 taneler ve ustelik sen 2 dil biliyorsun, ustelik haftasonu iki gun gelip sana 500 lirayi mi uygun gormusler, bu resmen emek somuruculugu, ay cok sinirlendim

  • balpolen  (27.03.15 17:19:12)
Sakin yapma bunu fraise. Emek somurusu acik ve net. Cocuklara bakmak bile cok yorucu isken bir de ozel ders? Pardon ama ogrenci oyu ablasi olsan bile en az 1500 vermeliler. Tek cocuk degil 2 cocuk soz konusu.

  • tunc_  (27.03.15 18:17:41)
asla evet deme. senin için çile içinde çile olur. hem çocuklar ufak hem fransızca var işin içinde hem de istenen saatler fazla. sağmak istemişler asla evet deme. ya istediğin parayı versinler ya da bırak. çünkü benzer tecrübeyi çokça yaşadığım için biliyorum ki evet dersen o evden paranı alıp her çıkışında "bu mu lan bu kadar emeği karşılığı !!" diye sayıp söveceksin.

başka fırsatlar çıkar emin ol.
  • kuul  (27.03.15 18:32:55 ~ 18:33:39)
Buı konularda kendim bir şey yapamıyorum. Üniversite öğrencisine saati 30 TL'den 5 saat bölüm dersi verip "100 de yeter aslında" dediğim var. Ama sana önerebileceğim şey, benim yaptığımı yapma, çok büyük mallık. "Şöyle şöyle yarı zamanlı bir işe başlayacağım, haftada 900 veriyorlar. Sizin verdiğiniz fiyata kalmam uygun olmaz" deyip piyasayı kızıştırabilirsin.

  • aychovsky  (27.03.15 18:39:42)
Sob durumda yarin gidip 'bugun siz verdigim icjn geldim ama ben bu ucretle calisamayacagim uzgunum' deyip konuyu kapatacagim.

Tavsiyeler icin herkese cok tesekkur ederim.
  • fraise  (27.03.15 22:40:44)