[]

Hangi ülkeden adsense?

1 hafta sonra Romanya'ya gidiyorum 1 yıllığına.

Uzun zamandır yapmak istediğim bir site projem vardı, adsense ekleyip çok cuzi miktarlarda gelir elde etmek, bunu da ihtiyacı olan derneklere bağışlamak istiyorum temelinde.

Siteyi Türkiye üzerinden mi açsam yoksa Romanya'da mı açsam bilemedim.

Site ingilizce olacak kesinlikle, fakat ne gibi faydası/eksisi olur ülkeye göre?

Gelir/Gider azalır mı mesela?
Öneriniz var mı?

 
adsense'nin ne olup olmadığı konusunda ne kadar bir bilgi sahibiyiz acaba ?


  • mrvengeance  (26.02.15 00:07:23) 
Türkiye ofisi açılmadan önce gayet güzel kazanırken, ofis açıldıktan sonra para kazanmanın ve hesabı açık tutabilmenin son derece zor olmasından dem vurabilecek kadar.

Benim amacım iki ülkeyi karşılaştırmak. Daha doğrusu Türkiye ile Avrupa ülkelerini karşılaştırmak.

rate'ler değişir mi vs onu öğrenmek istiyorum temelinde.
  • archely  (26.02.15 00:12:30) 
Geliriniz hesabin hangi ulkeden acildigina gore degil, reklamlari tiklayanlarin hangi ulkeden olduguna gore degisir. Hesabin acildigi ulkenin geliri etkilemesinin tek unsuru vergi olabilir ki Turkiye vergiye tabi olmadigi icin daha karli bir ulke bulmaniz imkansiz.

Google Turkiye ofisinin AdSense'in Turkiye'deki operasyonlariyla ilgili bir alakasi yok, dolayisiyla Turkiye ofisi acilmadan once/sonra karsilastirmasi cok anlamli degil. Pazar buyumeye basladigi icin Turkiye'de de ofis acildi ve pazar buyudugu icin Turkiye'deki aslinda kapatilmasi gereken hesaplar farkedilip kapatildi seklinde dusunmek daha dogru.
  • crown  (26.02.15 00:23:04) 
Kullandığım hesap fake hesap değildi aslında. Durup dururken kapatılmıştı, tam da Google Türkiye Ofisinin faaliyete geçtiği günlerde.

İkisini bağdaştırmıştım fakat yanılmışım.

O zaman siteyi Türkiye üzerinden açıp Romanya üzerinden yürütmemde bir sakınca olmayacak diye düşünüyorum, hem de daha avantajlı olacağım.
  • archely  (26.02.15 00:30:28) 
ne icin Romanya'da bulunacaksin ve projen nedir bilmiyorum ama romanya gezi, tatil uzerine turkce bir blog v.s acabilirsin bu konulara merakli bir cok Turk arkadasin oldugunu tahmin ediyorsundur. Iyi gelir edebilir, guzel niyetini gerceklestirebilirsin umarim.


  • ahmetmehmetsenmisinahmet  (26.02.15 00:42:48) 
Siteyi Türkiye üzerinden veya Romanya üzerinden açabilmek için her hangi bir kişisel lokasyon değişikliğine gerek olmadığını bildiğinizi varsayıyorum. Yani ben Türkiye'de ikamet ederken Japonya lokasyonlu bir host üzerinden Japonca bir site ile Japonlara hitap edebilirim. Host'un lokasyonu, sitenin dili, sitenin içeriği, metalar ve SEO bunu belirler. Bu bağlamda, reklamların kalitesini ve getirisini belirleyen en önemli şey site içeriğidir. Elbette İngilizce içerik önemli ama dikkat edilmesi gereken site projeniz ne ile alakalı? İçerik hem ingilizce hem de High-Paying keyword odaklı ise kazanç kaçınılmaz. Türkiye de tık başı $0.20 olan ama İngiltere'de (sadece o bölge için ayarlanmış, İngilizce içerik için hedeflenmiş) aynı keyword ile tık başı $400 veren çok sağlam kelimeler var. Tabi o keyword ile arama motorunda ilk sırada olmak çoğu kişi için imkansız bir durum zira rekabet diye bir kavram var.

Konuyu fazla dağıtmadan. Eğer gelir gider bazında bir strateji istiyorsanız ciddi olarak Adsense temel bilgilerinizi gözden geçirmeniz gerekiyor. Host, hostun sahip olduğu IP, Host sunucusu, lokasyonu, sitenin içeriği, o içeriğe gelecek günlük tekil hit vs. bunlar çok daha önemli. Sitenin SEO çalışmasına başlamadan önce hangi Ülkeye hitap edeceksiniz ve o ülkede sizin hedeflediğiniz projenin sahip olduğu keyword'ler ne kadar getiri sağlıyor bir incelemekte fayda var.

Crown'un da dediği gibi, pazar artık çok büyük ve TR ofisi kaçınılmazdı. Ofis daha çok Adwords ilişkilerini yönetmek ve pazarlama alanında etkinlik gösteriyorlardı, son durum değişmedi ise tabi.
  • n3tw0rk3r  (26.02.15 07:24:47) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.