tereyağını nasil yiyebiliyorsunuz?

Bana tadı ve kokusu cok agir geliyor ama saglikli olduğu icin alismak istiyorum. Bir kere aldim, sadece pilavlarda ve birkac corbada kullandim ama hicbirini rahat rahat yiyemedim. Simdi mecburen pilavlarda margarin kullaniyorum, geri kalan tum yemekler zeytinyağlı.

Benim aldigim cesidinde mi bir sorun vardi acaba? Siz hangi marka veya yöreye ait tereyağını kullanıyorsunuz? Tadini gerçekten seviyor musunuz?

Hakiki köy tereyağı alıyoruz.
Çok fazla kullanmadiysan ağır değil en azından margarin kadar değil.
Tabi bunlar hep damak tadı.
Neyse her tür yemekte kullanıyoruz biz tadı da bayağı güzel oluyor seviyoruz ailecek.
  • bokmuhendisi  (19.02.15 19:35:25)
sevmiyodum da şu son 1 yıldır baya seviyorum annem falan yapıyo herhalde marka falan değil

  • topraam  (19.02.15 19:36:28)
Margarin yemeyin tereyağı şart değil sıvı yagla da gayet iyi oluyo pilav margarin berbat bişey çok sağlıksız

  • ayikiz  (19.02.15 19:37:09)
yemekte hiç ama hiç sevmiyorum. kahvaltıda balla, kızarmış ekmekle filan ise çok seviyorum.

trabzon filan gibi köy tereyağlarını seviyorum. sütaş, pınar filan onlar da güzel bence.

dia'dan mı ne almıştık bi kere de kötüydü o.
bi kere de annem köyden getirmişti. bildiğin öldürüyordu kokusu. tadı da tereyağı gibi değildi.

amma döktürdüm. sütaş filan gibi markalar ağır gelmeyecektir bence. denemediyseniz deneyin.
  • supergirl  (19.02.15 19:37:09)
sevmiyorsan zorlamana gerek yok bence
zaten gerçeğini bulmak da zor sanırım
zeytinyağı iyidir iyi.
  • titiraprap  (19.02.15 19:38:13)
bir kere muhlama mıdır nedir ondan yemiştim, resmen tereyağının içinde yüzen kaşar. ama bir yumurta tavası dolusu tereyağından bahsediyorum. o zamandan beri ben de ne tadını ne kokusunu sevmiyorum özellikle pilavda. tiksinti geliyor bak yine ağzımın içi bi hoş oldu niye cevapladıysam sdfasdagas

  • hailtothethief  (19.02.15 19:39:01)
Köyden geldi bana da ama cok kotuydu hakikaten, yiyemedik yani.

Margarin de ayda 1-2 pilavda kullanıyorum sirf bu sebepten. Zeytinyagli pilav hic hos olmuyor.
  • fraise  (19.02.15 19:39:06)
Bana da çok ağır geliyor, her şeye zeytinyağı kullanıyorum. Tüm yemekleri zeytinyağlı yapıyorum. Katı katı yağlar, köyden veya değil, mideme oturuyor. Kahvaltıda bile nadir kullanıyorum.

  • aychovsky  (19.02.15 19:39:49 ~ 19:40:02)
pilav ve mercimek çorbasında kullanıyorum sadece. margarin yerine kullanılıyorsa ölçünün daha az olması gerekiyor çünkü tadı margarine oranla çok yoğun. sek marka kullanıyorum. organik ya da x yöresine ait diye satılanları çok pahalı çünkü.

ve evet, margarin tüketmeyin lütfen.
  • blodeuwedd  (19.02.15 19:41:19)
bn hiç yiymezdim önceden şimdi ise sadece yumurta ile yiyebiliyorum, marketten pınar organik alıyorum tadı güzel bence.

  • neferkitty  (19.02.15 19:41:26)
vay anasını, 'tereyağını sevmemek' diye bir konu mu varmış? tat yok ki, ye gitsin işte.

  • neil manke  (19.02.15 19:42:12)
Vakfıkebir cidden çok iyi ağızda eriyor gerçek bir yağ diyebilirim.Ayrıca yağ denilen şey nutella değil ki kaşıkla yiyesin ya da bıçağınla bir sürümlük alıp ağzına götürüp hemencecik yutasın o zaman ağzında olan tadı çok kötü olur, şahsen sevmen seveni de görmedim.

Tereyağ yardımcıdır, kızarmış ekmek üzerine beyaz peynir, sonra tereyağ sürün sevdiğiniz bir reçele banın ve öyle yiyin(çilek reçeli harika oluyor) bu tarz farklı kombinasyonlar deneyin kahvaltıda yemek için.Diğer bir yöntemse yumurta yaptınız sahanda diyelim ocaktan aldınız halen biraz sıcaklık varken üzerine tereyağ koyun hem yavaşça eriyecek ve yumurtaya karışacak hemde çok başka bir lezzet verecek.
  • vosvos3131  (19.02.15 19:45:43)
bize köyden geliyor. kokusu yok.

  • silver apple  (19.02.15 19:45:44)
Vosvos, kahvaltida sekerli seyler yemem zaten pek. Sadece pilavda kullanmak icin aldim; olcusunu de az tuttum ama gercekten cok kotu kokuyor ve agir geliyor.

  • fraise  (19.02.15 19:47:21)
tereyağı ile büyümeyen insanlara kokuyormuş gibi geliyormuş (bikaç kişiden duydum) yoksa bize kokmuyor. her yemeğe, börektir kurabiyedir baklavadır her türlü hamur işine koyuyoruz. sabah kahvaltıda ekmeğe sürüp yiyoruz. pek severiz ailecek.

  • kakao  (19.02.15 19:53:56)
@fraise ya açık bir şekilde demem gerekirse köyden gelme ürünleri ben yiyemiyorum,iğrenç geliyor bana belki en saf en temiz hali o ama alıştık bir kere işlenmiş gıdaya... Köyden geldiyse tereyağ için kullanılan süt keçi-manda sütü olabiliyor bu sütler hoş olmayan ağır bir kokuya sahip ondan size ağır gelebiliyor olabilir hangi süt olduğunu bilmek gerek.Şahsen keçi sütü bana inanılmaz kötü geliyor kusturacak kadar hemde

  • vosvos3131  (19.02.15 19:55:15)
Varsa vakfikebir . Yoksa pinar.

  • photo85  (19.02.15 20:13:56)
Pinar ustune de visne receli suruyorum. Ama tereyagini dolaptan cikardigim gibi suruyorum erimesini bekleyince hos bi goruntu olmuyor recelle

  • condom kurşunu  (19.02.15 20:32:15)
ben tereyağı yiyorum ama sadece marketlerde satılan bilindik markalarınkini hani bildiğimiz margarin ambalajlarında olanları.

yok köy tereyağıymış yok bilmemneymiş kokusuna dahil tahammülüm yok.
  • killerbee  (19.02.15 20:32:18)
köyden geliyor.
oturup sadece tereyağı yiyebilirim kaşık kaşık, öyle seviyorum.
ama markette satılanları yemem. yani yerim de keyif almam.
  • sckxyss  (19.02.15 20:33:22)
Tereyagsiz bir hayat dusunemiyorum, ölürum terayagi icin o derece seviyorum, antebin en sevdigim yanlarindan biri bu, bildigin hakiki tereyagi var marketlerde, onunla ilk defa yumurta yaptigimda parmaklarimi da yiyecegim diye korkmustum, o marketlerdeki paketli terayaglari, pinar falan hikaye, onlar da margarinle karisik cunku

  • balpolen  (19.02.15 20:39:23)
Margarinle ilgi yapılan basit deneyi (hani o bir ağacın altına bırakmışlar margarini bir sene öylece durmuş bozulmamış çürümemiş böceklenmemiş)işte bunu okuduktan sonra doğal olan bütün yağlar kabulümdür dedim 13 senedir margarin almıyoruz bu arada zeytin yağının da hastasıyım içerim o derece :)
Olay tamamen alışmaya bağlı alıştıktan sonra uvv çok güzelmiş diyeceksin

  • esmeralda  (19.02.15 21:23:04)
zeytınyagına devam et. salla margarını onu bunu.

  • bryan fury  (19.02.15 22:23:45)
Ben yarın sabah spor öncesi kahvenin içine katıp o şekilde tüketmeyi düşünüyorum.

  • angelus  (19.02.15 22:25:21)
Ben de sevmiyordum ta ki pervinle tanışana kadar, bim'den pervin marka tereyağı alın deneyin bi :)

  • ekaterina  (19.02.15 22:34:20)
ben de sevmiyorum sebebi ayni, kokusu, ama yemek icerisinde falan fark etmiyorum

  • düşünüyorum öyleyse vurun  (19.02.15 22:49:05)
bu arada margarinin bozulmama olayı doğrudur çünkü margarindeki bağ yapısı ile doğal yağlardaki kimyasal bağ yapısı çok farklı, margarin doğal olmadığı için de doğada ondaki bir takım bağları sindirecek bir enzim henüz dünyaya gelmedi.
bunun insanlardaki önemi de kalp ve damar hastalığı demek.

tereyağında bu risk yok.

ancak trans yağ asitleri ve palmitik yağlarda var, palmitik yağ da pek çok ambalajlı üründe var etiketi okumanız yararlı olur. (bitkisel yağ) diye de geçiyor.
  • neferkitty  (19.02.15 22:52:34 ~ 22:55:13)
Ben kahveye bile koyuyorum. Gerçek tereyağı mı kullandığın, emin olmak lazım.

  • arnold schwarzeneger  (20.02.15 07:58:55)
Arnold ve angelus asmissiniz siz yahu, kahveye tereyağı koymak degisik bir kombinasyon olmus ama ben hayatta icemem sanirim.

Aldigim tereyağınin dogal olduguna eminim, cok agir ve kotu kokmuyor mu yahu?
  • fraise  (20.02.15 14:49:43)