polis ışığındaki renklerin psikolojik etkisi

gugıla inandım ama dualarıma cevab veremedi.. "bunu mu demek istiyorsun bre kitapsız zındık!?" bile demedi.. üzdü beni..

soru basit.. neden kırmızı ve mavi? sallama hakkımı kullanıyorum;
kırmızı korku?
mavi güven?

  • kurukafa  (18.08.09 11:31:04)
ambulanslar mavi ısıgı kullanır.
itfaiye kırmızıyı,

trafik lambaları kırmızı sarı ve yeşilden oluşur, renk körleri için sorun teşkil eder.

halbuki kırmızı acil durumu temsil etmesi bakımından beynelminel ken renk körleri goremez, halbuki maviyi gorebilirler , yani lambalardan biri normal insanlar digeri renk korleri icindir demiyorum :)
sadece bu renkler internasyonel kullanildigi icin saniyorum bizde de uygulama bulmus olsa gerek ?
  • uykulu  (18.08.09 11:33:15)
  • orange coffee  (18.08.09 11:33:48)
florida otoyol devriyesi uyarı ışıkları araştırmasına göre;
gündüzleri kırmızının, geceleri de mavinin fark edilirliği yüksekmiş. ayrıca insan gözü, geceleri uzaktaki mavi ışığı kendisine yaklaşıyormuş gibi, kırmızı ışığı da kendisinden uzaklaşıyormuş gibi algılama eğilimi gösteriyormuş. ayrıca sisli puslu havalarda kırmızı ışığın etkisi maviye göre daha kuvvetliymiş. ikisinin birlikte kullanımının sebepleri bunlar olabilir.
genel olarak dünyada hastane mavi, polis mavi-kırmızı, itfaiye kırmızı, inşaat/yol-yapım turuncu uyarı ışığını kullanıyormuş.
www.theiacp.org
en.wikipedia.org
  • midesiz  (18.08.09 14:29:41)