Zenginlik tanımı ve maddi birikim

Şöyle sorayım; mevduat/hisse/bono/gayrimenkul/araba/altın vs olarak bir insanı zengin olarak nitelendirdiğiniz alt limit kaç bin veya milyon tl?

Edit: Maaşı karıştırmayalım. Yani adam 50 bin tl maaş alıyor ama nakti veya evi yoksa bunu dahil etmeyelim.

Dünya'da en zengin %1'lik kesime girmen için yaklaşık 30 Milyon USD civarı varlığın olması lazım. Türkiye için düşünürsek daha düşük bir rakam yeterli olabilir ama gerçek anlamda zengin sayılmak için 25-30 Mil. USD civarı net varlığının olması gerekir.

  • maxim gorki  (07.02.15 19:26:41)
kendi evi +kirada 1 dairesi. zengindir benim gözümde.

  • Lt. Col. Frank Slade  (07.02.15 19:26:48)
zenginlik tanımı ülkeye göre çok değişir, abd'de 1 milyon ile çinde 1 milyon$ arasında muazzam fark var.

@maxim gorki

yanlış olmasın, kaynak nedir?

ABD'de milyoner olan 3.4 milyon kişi var ki bunlar abd için %1 yapıyor ve dünyada %1'in çok ötesindeler.

Number of millionaires in the world

The "World Wealth Report" is a report on individuals with a net worth of at least $1 million in all assets except their primary residence. The report is compiled annually by Capgemini for RBC Wealth Management (as of 2014 Previously, the report was compiled for Merrill Lynch).
The World Wealth Report 2013 found the World’s High Net Worth (HNW) population growing to 12 million with their assets expected to rise to $55.8 trillion by 2015.[14]

kısacası 30 milyon sizi %0.1'e dahil eder dünyada. en.wikipedia.org
  • christopher nolan  (07.02.15 20:06:02)
almak istedigi bir seyi, fiyatina bakmadan sirf begenerek ve dusunmeden aliyorsa zengindir.

  • crucio  (07.02.15 20:06:29)
5 milyon tl

  • sta  (07.02.15 20:07:29)
@nolan,

Capgemini gibi bu konularda araştırma yapan ve JP Morgan, Morgan Stanley, UBS gibi Private Banking konusunda uzmanlaşmış firmaları tanımını baz aldım. Bu firmaların, Wealth Management/Private Banking gibi departmanlarının hedef kitlesine girebilmek için 25-30 Mil. USD civarı bir varlığınız olması gerekiyor.
  • maxim gorki  (07.02.15 20:19:14 ~ 20:24:34)
bangadaki +1m $

  • sckxyss  (07.02.15 20:44:47)
  • hybrid427  (07.02.15 20:57:51)