acıbadem kurabiyesi

Arkadaşlar merhaba,

Bu harika lezzet için gereken bademler normal kuruyemişçide satılan dışı kahverengi, kavrulmuş ve hafif tuzlu badem midir?

Teşekkür ederim :)

buldum buldum: www.refikaninmutfagi.com

ikinci tarif acıbadem kurabiyesi, acıbadem unundan bahsetmiş ama bulunamadığı takdirde kavrulmamış bademi un haline getirip kullanabilirsiniz demiş :) oley. teşekkürler oburiksler :D

Muhtemelen çiğ bademdir

  • indescribable  (05.02.15 15:38:11)
ezmeler yemişin kavrulmuşundan (kurusundan) değil de yaşından oluyor diye biliyorum. acıbaden kurabiyesi de ezmeden yapıldığına göre, yaş badem olması lazım.

  • loveinaflipbook  (05.02.15 15:38:31)
Malzemeler:
135 gr badem
3 adet yumurta akı
1 su bardağı şeker
1 tatlı kaşığı nişasta
3 damla limon suyu

Yapılışı:
135 gram badem robotta çekilip yarısı tencereye alınır. Tencere ocağın küçük gözüne koyulur. Bademlerin üzerine 3 adet yumurtanın akı ve 1 su bardağı şeker eklenir. Kısık ateşte yaklaşık 13 dakika, şeker eriyene kadar devamlı karıştırılır. Kalan bademler de eklenip yaklaşık 6-7 dakika daha karıştırılır. Kurabiye harcı ocaktan alınır ve pişirmeyi durdurmak için tencerenin tabanı suya tutulur. Kurabiye harcının üzerine 3 damla limon suyu sıkılır ve 1 tatlı kaşığı nişaşta eklenip karıştırılır. Hazırlanan harç, yağlı kağıt serilmiş tepsiye 1’er tatlı kaşığı kadar dökülerek yerleştirilir. Üzerlerine 1’er tane badem koyulur. Kurabiyeler önceden 140 derecede ısıtılmış fırında pişirilir.
  • indescribable  (05.02.15 15:39:38)
@indescribable tarifte sıkıntı yok da badem kavrulmuş mu yoksa yaş badem mi? :(

edit: bir de un haline gelmesi için kavrulması gerekir diye bir fikir oluştu bende ama bilemedim o.0
  • fuckerlove  (05.02.15 15:47:35 ~ 15:49:13)
bademler yaş olmalı.
zira kuruyemişcide satılan kavrulmuş bademler aynı zamanda tuzludur.
yaş badem alın.
  • crystalsoul  (05.02.15 15:59:50)
Meraklısına cevaben; dün eşime kurabiye yapacağımı ve badem almasını söylemiştim, kuru mu yaş mı olduğunu söylemeyi unutup. adam zaten biliyormuş kurabiyede yaş badem kullanıldığını :D

Arkadaşlar kurabiyeyi yaptım, harika oldu, hatta gözlerimizde dolar işaretleri belirdi yerken, bundan para kazanılır mı acep diye :)

emeği geçen herkese teşekkür ederim :)
  • fuckerlove  (06.02.15 07:31:18)
ben de istiyorum :(

  • [silinmiş]  (06.02.15 08:11:41)