I dislike ....

a) gossip
b) gossiping
c) do gossip
d) does gossip

hangisi doğru?

a

  • sekerli kar kokusu  (05.02.15 14:49:24)
b.

  • pandispanya  (05.02.15 14:49:47)
b.

  • tepedeki psychedelic adam  (05.02.15 14:51:13)
b

  • loch ness  (05.02.15 14:54:16)
gossip hem noun hem verb olduğundan dolayı a da oluyor b de

  • sta  (05.02.15 14:56:19)
bu bi testse cevap anahtarındaki doğru yanıt gossiping'tir %99. işte like/dislike/hate vs.'den sonra hep gerund geleceği öğretiliyor çünkü. ama evet dedkidoyu sevmiyorum anlamında gossip de olabilirmiş. ama "i dislike people who gossip." de farklı bişey tabii diğer yandan.

edit: i do dislike gossip de olur tabii ki de burada sorulan dislike'tan sonra ne geleceği.
  • tepedeki psychedelic adam  (05.02.15 15:06:06 ~ 15:24:23)
C yanlis falan degil. "I do dislike gossip" kullanilabilecek bir kalip. D kesin yanlis sadece. Digerleri duruma gore cumle icerisinde olabilir. Gossip hem noun hem berb oldugu icin Testte dogru cevap a sikki olmali.

I dislike gossip.
  • joy luck club  (05.02.15 15:16:08)
lamı cimi yok testte gelse cevap b işte. bu kadar.

  • eindaclub  (05.02.15 15:24:18)
''c yanlış falan değil'' nasıl diyebiliyorsunuz gerçekten anlamıyorum.

  • timmie  (05.02.15 15:24:53)
C yanlis falan.

  • mistreated  (05.02.15 15:27:07)
Bence a da b de olur ama b daha muhtemel. Gossip dedikodu, gossiping dedikodu yapma. Ikisi de sevilmeyebilir, fitrat meselesi

  • mistreated  (05.02.15 15:29:08)
@timmie do + verb kalibi hocam. N. London.

I dislike gossip,

i do dislike gossip. Ikincisinde hoslanmamanin kuvveti daha fazladir. Yanlis kalip degildir, kullanilir.
  • joy luck club  (05.02.15 15:33:31)
asjkdah anlayamadığınız şeyi anlayamıyorum :D C'yi savunan arkadaşlar, I do dislike gossip olur; doğrudur, eyvallah ama bu soru yoruma ve yer değiştirmeye açık bir soru değil. C'yi işaretleyecekseniz "I dislike do gossip" olarak doğruluğunu kabul etmeniz gerekmekte :D Neyi haklı çıkarmaya uğraşıyorsunuz :D

  • pandispanya  (05.02.15 15:35:25)
Test sorusu dememis o yuzden yazdim, testte cikti deseydi dogrudan cevabi yazardim. dalga gecmeye gerek yok bence. Yoksa ekledim, testte olsa dogru cevap zaten a sikki.

Benim yorumlamam bu kadar.
  • joy luck club  (05.02.15 15:39:06)
abi hayatınızda ilk defa mı "fill in the blanks" görüyorsunuz? c seçeneğindeki "do"yu I ile dislike arasına nasıl sokuyorsunuz kafanıza göre? test sorusu ya da değil boşluğun yeri belli. :D

doğru cevap b bu arada. gossip'in noun olduğu doğru, gramer olarak pek bir yanlışı yok ama "i dislike gossip" pek doğru bir kalıp değil. doğru değil derken yanlış manasında demiyorum. biraz sokak ağzı ya da dindar söylem kalıyor. zaten türkçesi de "dedikodu sevmiyorum" oluyor. yani dil bilgisi olarak doğru ama kalıp biraz eğreti.
  • nawar  (05.02.15 15:47:51 ~ 16:22:03)
Merak ettim arastirdim ben de simdi. :)

Hem a hem b dogru. Noun olarak kullanildiysa a, verb olarak kullanildiysa b. Akademik olarak a daha yaygin, sokakta ise b nin daha yaygin olduggu belirtiliyor ama konusurken b yi soyledigimi hayal edemedim.

Meriam webster a ve oxford a bakabilirsiniz netten. Telde oldugum icin link atamadim. Ben yine de herkesin b demesine ragmen, tum seceneklerde gossip fiil olarak dusunulmus olmasina ragmen gossip i orada noun kabul ederek a diyecegim. Yanlis olsa bile.

Saygilarimla.
  • joy luck club  (05.02.15 15:58:59)
@joy luck club

şeker şeker açıklamışsın, teşekkür ederim. do+verb kalıbının farkındayım. ama soruda noktalı yere ne gelebilir diye soruyor. dolayısıyla ben de mesela ''do i dislike gossip?'' kullanılan bir şeydir, yani c doğrudur diyemem. dememeliyim.

dolayısıyla c yanlıştır.
  • timmie  (05.02.15 16:15:39)
a

  • bombonera  (05.02.15 16:19:43)
kimse d dememiş :/ şıkkın yazık boynu bükük kalmasın diye ben de d diyorum arkadaşlar. bu testler ne kadar göreliymiş gerçekten işin bu seviyede olduundan haberim yoktu ya. bir sorunun dört cevabı olacağını hiç bilemezdim geçrekten. acaba össlerde de her sorudaki her şık en az bir kere cevaplanıyor mudur? hiç cevaplanmayan öksüz şıklar da var mı ki? bunun istatistiği kimde ki? emeğiniz emanetimizdir sevgiler

  • mistreated  (05.02.15 16:39:32)
google a göre

i dislike gossip 1450 sonuç
i dislike gossiping 26500
  • joe dalton  (06.02.15 11:11:48)