Kan değerleri hakkında bir sual

RBC 5.9 (4-5.52)
HGB 15.5 (13.2-17.2)
MCV 76 (81-103)
MCH 26 (27-34)
MCHC 34 (30-37)
Ferritin 190 (30-400)

ferritini özellikle anemiyle ilişki kurmak isteyen olabilir diye yazdım, bir sürü değer var da. RBC azıcık yüksek, MCV ve MCH da azıcık düşük çıkmış, ne anlama gelir? Başka bilgiye ihtiyacı olan varsa, verebiliriim.

azıcık az veya çok değerden bişi olmaz. rbc alyuvar değerini verir eğer 0,5 falan çıksaydı o zaman endişelenebilirdin.

  • domates yiyom  (01.02.15 22:15:21)
talassemi (akdeniz anemisi) var mı ailede? taşıyıcılık durumu olabilir, hafif taşıyıcıların tanısı da zor konabiliyor. değerler direk talasemiyi düşündürecek kadar belirgin değil ama bi değerlendirilmesi lazım bana kalırsa.

  • gibicibicis  (01.02.15 22:53:10)
Çok ideal bir tahlil değil, talaseminin sessiz taşıyıcı hali olabilirmiş ama ciddi bir durum değil. Arada kalmış tam, MCV 1 puan küçük olsa küçük hücreli sayılacaktı, o zaman Talasemi yönünden araştırmamız gerekirmiş. Lange Hematoloji öyle diyor.

  • Lim5  (02.02.15 00:14:56)