24-28 Yaş Ergenliği

Böyle bir şey varmış diye duydum bir yerlerden. Ergenliğe benzer bir şekilde insan duygusal olarak değişiyor, sinirlerini ve duygularını kontrol etmekte zorluk duyuyor ve süreç bitiminde daha olgun bir karaktere kavuşuyormuş.
Bazı kişilerde diğerlerine kıyasla daha sıkıntılı geçebiliyormuş.
Bunu tecrübe edeniniz oldu mu?
Edit: Ve hatta başınıza geldiyse yaşadıklarınız hakkında biraz detay verirseniz süper olur :)

25 yaşındayım en sakin dönemimdeyim.

  • mesglsn sanirm bn yatiyrm  (01.02.15 14:17:25)
Onun yaş aralığı belli olmuyor diye biliyorum ve adı da ikinci ergenlik sanırım. Ben öyle bir dönemden geçtim evet..

  • vercingetorix  (01.02.15 14:17:48)
ben de tam belirttiğin dönemlerde ergenlik benzeri bir süreçten geçtim şimdi karakterim oturdu, amma malmışım o zaman diyorum

  • from potomac to kuban  (01.02.15 14:21:36)
hafiften mitolojik, astrolojik, sosyal deney veya her ne ise ona benzer bir tespitte bunun gibi bi bilgi görmüştüm.

komplo teorisi, koca karı uydurması gibi şeylerdi çoğu fakat biraz düşününce de olabilitesi var gibi gelmişti.

28-30 yaş bunalımlarından falan bahsediyordu, hayatın o dönemine kadar duygusal erişkinliğini tamamlayamamış bireylerin bu süreçte ölümü çok düşündüğünden, hayata karşı çok kırılgan olduklarından falan bahsediyordu. bu dönemi zararsız atlatanların, yapması gerekenleri zaten normal ergenlikten 28 yaşına kadar geçen sürede yaptığından, bu dönemde zorlananların ise değiştirmesi gereken şeyler olduğundan bahsediyordu.

ve ben de böyle bir dönemden geçtiğimi söyleyebilirim.
  • calligrapher  (01.02.15 14:26:55)
Maalesef var. Şahidim. 28 yasima günler kala full time bir ergen gibi hissediyorum. Kafam inanılmaz karisik, sürekli bir şok hali. Nerede nasil davranacagini bilememe, huyun suyun değişmesi.
30 dan sonra karakter oturuyor diyorsanız biraz daha disimi sikayim bari.

  • damdanakan  (01.02.15 14:30:34)
Tecrubelerim şöyle: ODTÜ'yu birakip evime döndüm. (3.sinifta idim)
Bu arada ağır depresyon teşhisi ile antidepresan kullaniyordum. Düzenli olarak da psikologa gidiyordum. Acaba budist rahiplerle munzevi hayatı mi yasasam, yoksa dansçı mi olsam gibi ikilemler icindeydim. Sonra intihar girişimi falan derken en dibe vurunca ayaklar, su yüzüne çıktım yavaş yavaş.. Tabii ki bir iki çok önemli insanin desteği ile oldu biraz da bu. 22 yaşımdaydım.

  • vercingetorix  (01.02.15 14:36:32)
inanılmaz ergendim ben de. bir kaç sene önce geçti. (31)

  • sta  (01.02.15 14:54:31)
Varsa da ben henüz erişemedim çünkü ailecek ergen takılıyoruz bunalımdayız

  • indescribable  (01.02.15 14:56:00)
oluyor ya tam 23-24 gıbı cok kotu zamanlar gecırdım ben de. yenı yenı su yuzune cıkabıldım. hala da ara ara gelıyor bu ergenlık.

  • camene87  (01.02.15 15:13:12)
Benim zamanımda ergenlik bilinmiyordu, normal büyüdük biz. O yaşlarımda duygusal olarak değişiklik olmadı, sinirlerimi, duygularımı kontrol etmekte zorlanmadım. (54 k)

Bu dediklerin menopoz ve gebelik belirtileri. Menopozda ve gebelikte oluyor duygusal devinimler; hiç olmaz zamanda ağlayıveriyorsun ya da sevinince epeyce seviniyorsun havalara uçuyorsun filan.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (01.02.15 15:21:02)
gercekten var miymis oyle bir sey! simdi rahatladim. ben tam o donemdeyim/25 y.

  • fallopian  (01.02.15 15:49:47)
yoo ben duymadım böyle bi şey. 22 yaşından beri filan çok olgunum. asdlfjd. quarter life crisis diye bi şey var o yaşlarda yaşanan ama onun da ergenlikle ilgisi yok.

  • snape i başından beri tanırım  (01.02.15 16:04:46)
30 yaşındayım, 13 yaşından beri kesintisiz ergenim, saygılar.

  • kedi yavrusu  (01.02.15 16:42:34)
çoğu arkadaşımızın 24 yaşında ergenlikten çıktığını zannetmiyorum ki bir de ikincisine girsinler.

bu kadar basit.
  • mea maxima culpa  (01.02.15 18:22:25)
bizim erkeğimizin ergenliği bitmez

aha babam 65 yaşında hala ergen. yeminle.
  • emirkulu2  (01.02.15 18:40:41)