Düğünde takılan takılar düğün masraflarını karşılıyor mu?

Merak ettiğim durum. Kar zarar olarak düşünürsek; düğün yapmak karlı bir iş midir? Zarar ya da kar var ise bunun oranı nedir?

cevreye gore cok degisken dugunde takilan takilar, bazilarina ev araba alacak kadar cok takiliyor, bazilarina da ucu ucuna masraflara yetecek kadar az.

  • nawres  (19.01.15 10:26:41)
düğünün nerede yapılacağına bağlı. gelin kendine takılanları "buyrun, masrafları karşılar" diye çıkarıp vermek istemeyebilir ayrıca.

  • m e l t e m  (19.01.15 10:29:13)
Ortalama bir hesapla,

500 kişi katılsa ve 250 çeyrek takılsa = 36000 TL gelir.

Gider:
Beyaz Eşyalar ve TV 8000 TL
Oturma Odası: 3000 TL
Yatak Odası: 4000 TL
Salon: 8000 TL
Perde ve Halılar: 5000 TL
Gelinlik, damatlık, kuaför vs : 5000 TL
Ev kiralama ve diğer bazı masraflar: 4000 TL
Sonuç olarak gelenler gider.

Düğün Salonu masrafları kalır geriye.
  • piotr  (19.01.15 10:31:01)
düğün yapmadık nikahta takılanlar 25k civarı

  • try again fail again fail better  (19.01.15 10:36:24)
Çok değişken bir soru. Düğünü nerde yaptığına, kaç kişi davet ettiğine, zamanında ana-baba'nın ne kadar takı dağıttığına bağlı.
Haddina bakmadan abartılı masraflara girerek 2 sene (gelen altınlara rağmen) borç ödeyen adam da var. Mütevazı bir düğün yapıp gelen altınlarla araba alan adam da var.

  • battal gemalmaz  (19.01.15 10:39:11)
arnavut ya da boşnak kızı alırsan epey içeri girersin. altın düşerse şansına, takı bol olur. düğünden birkaç ay sonra artış olursa iyi fiyata bozdurursan falan. ters de tepebilir.

YTD
  • namus ninjası  (19.01.15 10:46:56 ~ 10:53:56)
evlenmeden önce evini tutup kendi ekonominle eşyalarını dayayıp döşersen daha akıllıca olur, lala gibi kaynana dırdırına maruz kalırsan bittin demektir.

çevren sağlam olması lazım ki gelen takılar işini görsün yoksa akıl karı değil düğün, gelin hanım üzülmesin diye güzel bir balayı yurtdışında daha ekonomik ;)
  • redeath  (19.01.15 10:56:15)
benim düğüne 7 arkadaşım katıldı. 7 çeyrek sahibi oldum. o zaman çeyrek 175 tl idi. gerisi babamın annemin tanıdıkları arkadaşları idi. ne kadar masraf oldu ve ne kadar takıldı herhangi bir malumatım yok.

  • optum kib bye  (19.01.15 10:57:36)
@namus ninjası

hocam YTD (yatırım tavsiyesi değildir) yazarken başlığı açanın vebaline girmemek için mi yazdın yoksa ciddi ciddi spk falan bu cevabından dolayı peşine düşer diye mi?
  • corneillus  (19.01.15 10:59:20)
@corneillus
burjuva evlilik müessesesi sonuçta bi yatırım enstrumanı. bence spk denetlese denetler. işi sağlama almak lazım.

  • namus ninjası  (19.01.15 11:03:58)
benim düğünümde muhtemelen bir ev parası takarlar, sanıyorum bu tamamıyla çevre ile ilgili bir durum.

  • grimer  (19.01.15 11:09:54)
yemekli düğün yaparsan karşılamaz.

  • galahad  (19.01.15 11:10:15)
kısaca cevap vereceksek, çevren iyiyse düğün karlıdır.

ortanca abim evini komple düğünle almıştı. ama düğünde 1500 kişi falan vardı. salon yıkılacak diye korkmuştum çocukken. sülale eşrafımız orta halli anadolu insanı. zengin, aşiret, iş adamı falan yok.

büyük abimin çevresi daha geniş ve zengin olmasına rağmen diğeri kadar gelen olmadı. nikah yaptı, 700-800 kişi vardı, şimdinin parasıyla 60-70.000 karşılığı gelmişti. bilmiyorum ne derece doğru ama nikah düğüne göre az getiriyor, çevremde onu gözlemledim hep.

küçük abim de düğün yaptı ona da 50-60 civarı bişiy kalmıştı, düğünde 700-800 kişi vardı. düğün masrafı 15-20k'yı geçmemiştir.

belki fikir verir bunlar. bir de dıdısının dıdısının düğününe bile giden anne-babamız var. eğer eş dost bayram cenaze önem veren insanlarsanız kafadan 50-60 bini bulur. yok daha kendi halinde bireysel takılan insanlarsanız 25-30 bini az biraz geçer ve orada tıkanır.

bu gelirlerin 10-15-20 binlik kısmının dayı hala amca teyze gibi birinci dereceden akrabalardan geldiğini de unutmayın.
  • calligrapher  (19.01.15 11:34:01)
Ailenin ilk çocuğuna daha çok takı gelir. Anne babanın zamanında taktıkları ilk düğünde geri gelir.
yine düğün nikaha göre daha çok takı getirir.

  • corneillus  (19.01.15 12:17:17)
genelde ucu ucuna denk gelir. düğünden gelen takı düğün için harcanmış olur. düğünü beleşe getirdik diye düşünebilirsiniz. onun dışında pek bir para artmaz genelde. ama çevrenize göre değişebilir tabi.

  • hayir bu koyden olsam nolcak  (19.01.15 12:55:40)