kardeşim için kitap önerisi

selamlar,

kitap okumayı seven abisi olarak kız kardeşime de tam ergenlik çağında, 13-14 yaşlarındayken kendisini iyi yetiştirmesini sağlayacak kitaplar armağan etmek istiyorum.

kendisi 8inci sınıf öğrencisi şimdi. dersaneye falan gidiyor. boş zamanlarında facebook'ta koreli dizi paylaşıp twitter'da da korefan, korecan korezin falan filan minvalinde şeyler yazıp duruyor.

ileride bu zamanını boşa harcadığını farkedince abisi olarak onu yeteri kadar yönlendirmediğimi düşünüp ben de kötü hissedeceğim. zira ben onun yaşındayken çok kitap okumuştum ve özellikle ilkokulda öğretmenlerimin yönlendirmesiyle yapardım bunu. ancak gördüğüm kadarıyla okuduğu okulda ona örnek olacak kimse yok, facebook'ta korecan olmak dışında.

severek okuyacağı ne tarz kitaplar hediye etmeliyim kendisine? don quijote'yi yky'deki çevirisiyle okumasını isterim ancak tuğla gibi olduğu için pek şevkle okumaz sanırım.

jostein gaarder'dan:
iskambil kağıtlarının esrarı
sophie'nin dünyası

christy brown- sol ayağım
steinbeck- fareler ve insanlar
steinbeck- inci

orwell- hayvan çiftliği

yazarını unuttum, pal sokağı çocukları

aziz nesin'in herhangi bir kitabı.

bu kitaplar görece ince kitaplar, bu yüzden okuma hevesini kazandıracak kitaplar olur.
  • reavelyn  (10.01.15 11:38:05 ~ 11:39:31)
samed behrengi kitapları olabilir.
küçük prens olabilir.
pal sokağı çocukları olabilir denmiş yazarı ferenç molnar.
  • rakicandir  (10.01.15 11:41:44 ~ 11:42:02)
calikusu- resat nuri gultekin
ask ve gurur- jane austen
jane eyre- charlotte bronte
tavuk suyuna corbalar (modaydi ben o yaslardayken),
ipek ongun kitaplari,
harry potter
Genc kizlar- nihal yeginobali(vincent ewing)

bunlar o yaslarda okudugumu hatirladigim kitaplar, bence kardesiniz de sever
  • fallopian  (10.01.15 12:32:14)
kesinlikle ipek onugn kitapları değil.

reavelyn +1

ayrıca;
emre kongar - kızlarıma mektuplar
gülten dayıoğlu'nun gezi kitapları
K. A. Applegate - Dönüşüm serisini baya severek okumuşum
yavaş yavaş agatha christie'ye de başlayabilir bence
  • sagittal  (10.01.15 13:24:37 ~ 13:31:26)
Aziz Nesin'e Şimdiki Çocuklar Harika ile başlasın.

Harry Potter serisi olabilir.
Twilight kitapları olabilir, o yaştaki kızların bir solukta okuduğu bir seri.
  • mutlusismankedi2015  (10.01.15 15:35:37)
sakın 13-14 yaşındaki kardeşiniz burada önerilen kitapları almayın.

okumayıp kenara koyacaktır. özellikle 8. sınıfta ise şu an teog sınavları var, bir şey okuyacağını sanmıyorum.

şimdiki nesil bizden çok farklı. ben şu an 14 yaşında olan yeğenime geçen sene Çalıkuşu'nu aldım. güzelcene rafta duruyor şimdi. hediye kitap alayım diyorum lafını bile duymak istemiyor.

nisan'daki teog sınavına kadar ilişmeyin. sonra beraber kitapçıya gidin. beğendiği kitabı kendisi seçsin. siz buradaki kitapları alıp götürmeyin.

size tavsiye edebileceğim saftirik serisi var. bu yaştakiler kız-erkek çok seviyorlar. isterseniz onu deneyin.
  • mea maxima culpa  (10.01.15 15:40:34)
Jane Austen'in tüm kitapları

@mea çocuğun kore dizisi izlemeye vakti varsa kitap okumaya da vakti olur heralde teog falan hikaye :)
  • littlejack  (10.01.15 21:09:09)
kitap okuma aliskanligi yoksa klasikleri cat diye okumak istemeyebilir. dizi izlemeye vakti var diye kitap okumak durumunda degil. evet sacma sapan seyler okuyabilir, sacma sapan seylerle birlikte klasikleri de okuyabilir.

ne meraklisiniz arkadas yeni ergeni bile harcamaya. bence de birlikte gidin ya da sorun. begendigi bir seyler var mi diye. begendikleriyle baslar, zamanla zevki gelisir. onemli olan aliskanlik (:
  • caylaktozu  (10.01.15 21:32:54)
sayın arkadaşlar teog bildiğiniz gibi değil. iyi bir puan almazsa imam Hatip'e düşme ihtimali bile var. onu yapan onu da yapar diye gaz vermeyin.

  • mea maxima culpa  (10.01.15 22:09:54)
whatsapp'tan don kişot'la ilgili bir şey gönderdi. yky'den çocuklar için olan baskısını okuyormuş. çok sevindim :)

  • dahinnotha  (10.01.15 22:42:42)
oooo süper :)

  • mea maxima culpa  (10.01.15 22:49:06)
tebrikler, o kadar da ilgisiz degilmis demek ki (: sinavla birlikte okur, moral olur bir seyler almak

  • caylaktozu  (10.01.15 23:14:24)