İşçiye iş sözleşmesinin bir nüshasının verilmesi konusunda yönetmelik vs.

Resmi yazısını arıyorum da bulamadım. Var mıdır bulabilen?

Böyle bir zorunluluk yok diye biliyordum, sadece işten ayrılırken düzenlenen hizmet belgesinin bir nüshası veriliyordu normalde fakat iş kanunundaki şu ifade zımnen iş sözleşmesinin bir nüshasının verilmesini öngörüyor gibi. değerlendirmenize...

"Yazılı sözleşme yapılmayan hallerde işveren işçiye en geç iki ay içinde genel ve özel çalışma koşullarını, günlük ya da haftalık çalışma süresini, temel ücreti ve varsa ücret eklerini, ücret ödeme dönemini, süresi belirli ise sözleşmenin süresini, fesih halinde tarafların uymak zorunda oldukları hükümleri gösteren yazılı bir belge vermekle yükümlüdür"
  • nereye bu gidis  (09.01.15 13:44:26 ~ 13:44:43)
İş Kanunu'nun 8. maddesi kıyas yoluyla düşünüldüğünde işverenin çalışanına iş sözleşmesinden bir suret vermesi gerekir.

çalışma bakanlığı da konu ile ilgili

’İşyerinde çalışan işçilerle iş sözleşmelerinin düzenlenmiş olduğu ancak 4857 sayılı İş Kanunu 8 inci maddesi hükmüne göre işçilere verilmediği sabittir. Aynı Kanunu’nun 99/b maddesi hükmünde de; 8 inci maddenin son fıkrasındaki belgeyi işçiye vermeyen işverenlik hakkında idari para cezası uygulanacağı hükmü yer almaktadır. Bu nedenle iş sözleşmelerini düzenleyen ancak işçilere bir suretini vermeyen işverenlik hakkında idari para cezası uygulanmış olması yerindedir.’’

demiş. bu nedenle işveren vermekle yükümlüdür.
  • arma aski  (09.01.15 13:55:12)
öncelikle teşekkürler. bir yıldır çalıştığım kurumdan işe girdiğim aydan itibaren sözleşmemin nüshasını istememe rağmen çeşitli bahaneler (mütevelli heyeti'nden gelmedi, biz onlardan isteyemeyiz, ileteceğiz vs.) öne sürülerek sözleşmemin bir nüshası verilmiyor. istifa etmeyi düşünüyorum (farklı sebepler de var), bu durumda tazminatlı ayrılmam mümkün olabilir mi? ya da kuruma ceza uygulanması?

  • nilmiye  (09.01.15 14:01:41)
iş sözleşmesinden bir nüsha verilmemesi haklı nedenle fesih sebebi doğurmayacaktır. iş sözleşmenizi kesinlikle almak istiyorsanız ihtar çekip talep edebilirsiniz.

sözleşmeden suret verilmemesinin yaptırımı çok ağır değildi sanırım, 200 lira civarında bir ceza kesiliyor olsa gerek.

bence bu nedenden değil de var olan diğer sebepleri kullanarak tazminatlı fesih imkanı arayınd erim.
  • arma aski  (09.01.15 14:13:10)