gebelikten korunma yöntemlerini tartışmaya açalım mı?

ne dersiniz?

açmayalım derim ^^

  • devilred  (26.12.14 21:43:34)
Her konuyu kapatalım tabi, kapat kapat! Kız açmaa. Aaa
Sonra niye cahiliz :(

  • bi bipolarin guncesi  (26.12.14 21:44:50)
gebelilkten korunma yöntemleri belli zaten, ha bazen olmayacak bazı yöntemler de korunma amaçlı kullanılabiliyor ama bu da o kişilerin sorumluluğunda bir şey

  • isadora  (26.12.14 21:45:36)
açalım bence devilred. açılan duyurulardan ertesi gün hapını, gebelikten korunma yöntemi olarak görenler var diye düşünüyorum.

  • oinone pe  (26.12.14 21:45:40)
geri çekil

  • rnks  (26.12.14 21:46:03)
@oinone pe

ben aynısını söylediğimde "çok kabasınnnn" tandanslı mesajlar aldım, hak ediyorlar bence bazı şeyleri. bırak dağınık kalsın.
  • devilred  (26.12.14 21:47:04)
yani hepimiz biliyoruz genel olarak da, nasıl bu kadar kazazede oluyor o halde? biriniz açıklayabilir mi?

  • oinone pe  (26.12.14 21:48:27)
Evet minna, ay pardon sevgili galya halkı hgsdfgh

Sizce "Etik" olan doğum kontrol yöntemleri nelerdir ben merak ediyorum cidden. Ve nasıl korunmayı tercih ediyorsunuz?
  • bi bipolarin guncesi  (26.12.14 21:48:57)
valla ertesi gün hapını korunma yöntemi olarak görüyorlarsa yine kendi meseleleri bilmem kaç yaşına gelip seks yapmayı becerip korunmayı bilmiyorsan o ayrı konu istisnai durumları tenzih ederim, o tarz durumlar herkesin başına gelebilir ama alışkanlık haline gelmemeli. Bacılarım,kardeşlerim en güzeli şu erkeklere bir vazektomi yaptıralım

  • isadora  (26.12.14 21:49:02)
yok kalmasın devilred, içim burkuluyor okuduklarım karşısında. bakalım kimler neler biliyormuş, görelim hep birlikte.

  • oinone pe  (26.12.14 21:49:49 ~ 21:50:39)
tam olarak soru nedir anlamadım tartışmaya açalım da münazara mı yapıcaz

  • isadora  (26.12.14 21:50:26)
Niye kazazede oluyor sorusuna bir cevabım var konunun geneli hakkında pek bilgi sahibi olmasam da.

Maymun iştahlılığımız, aman sendeciliğimiz, tedbiri evham olarak görmemiz ve erkeklerimizin klasik bencillikleri. Kısaca kültürümüz.
  • emirkulu2  (26.12.14 21:50:58)
coitus interruptus a.k.a ya çıkarsa? :)99999999999

  • anonymice  (26.12.14 21:51:38)
evet isodara, gebelikten korunmanın en güvenlisi hangisi? ne yapmalı istenmeyen gebelikler için? amaç istemeden gebe kalmamak, gebe kalıp kurtulmak değil.

  • oinone pe  (26.12.14 21:52:36)
Erkek olarak fikirlerimi söylüyorum:

Kondomla seks yapacaksam hiç yapmam açık ve net. Abi bunu zevk için yapmıyor muyuz? Ben hiçbir şey anlamıyorum, zevk almıyorum. O zaman yapmam, bu kadar basit. Bu yüzden tek gecelik ilişkilerle de pek aram yok. Ha peki ne yapılmalı? DKH en sevdiğim yöntem. Kimi kadını olumsuz etkiliyor, farkındayım. Şayet erkek için böyle bir doğum kontrol yöntemi olsaydı (vazektomi demeyin ağzınıza kürekle vururum) ben kullanırdım.

Başka başka yöntemler de var elbette. Meselâ eşimle çocuk sahibi olmayacağımız dönemlerde spiral düşünülebilir. Ya da deri altına yerleştirilen ve periyodik olarak çok az hormon salınımı yapan uygulamalar da var sanırım kadınlar için.

kısacası doğum kontrol hapı forever. Sevgili adaylarında ölçütümdür kesinlikle.
  • yirmisantim  (26.12.14 21:54:12)
benim tuzum kuru diyenler olabilir, bilemem. ben bu konu ile ilgili olarak bilgi eksikliği olduğunu düşünüyorum.

  • oinone pe  (26.12.14 21:55:13)
Doğum kontrolü diyelim de prezervatif demeyelim nolur ya :( Sebebi ne ki o kauçuğun, cidden. Üzgünüm.

  • pandispanya  (26.12.14 21:56:29)
doğum kontrol hapı

  • patiska  (26.12.14 21:57:11)
''sevmemek'' bence yeteri kadar etkili bir doğum kontrol yöntemidir.

  • anonymice  (26.12.14 21:58:53)
pek komik olmasa da konuyla ilgili olduğu için:

www.fikracenneti.com
  • yirmisantim  (26.12.14 21:59:45)
bir iki duyuruya daha önce de vermiştim aşağıdaki linki. açık olarak da yazacağım. sonrasına bakarız.

www.jinekolognet.com

KORUNMA YÖNTEMLERİ:

Hormonal Yöntemler
Doğum Kontrol Hapları
Düşük Hapı (Mifepriston)
NuvaRing (Gebelikten Önleyici Halka)
Ertesi Gün Hapları (Preven ve Norlevo)

Rahim İçi Araçlar
Spiral (RİA)
Hormonlu Spiral (Mirena)

Cilt Altı İmplantları
Norplant
İmplanon

Bariyer Yöntemleri
Prezervatif (Kondom)
Vajinal Fitiller
Diyafram
Kadın Prezervatifi (Femidom)

Doğal Yöntemler
Geri çekme Yöntemi (Coitus interruptus)
Takvim Yöntemi
Vajinal Duş

Korunma İğneleri
Üç Aylık Korunma İğnesi (Depo-provera)
Aylık Korunma İğneleri

Sterilizasyon (Kısırlaştırma)
Kadında Tüplerin Bağlanması (Tüp Ligasyonu)
Erkekte Tüplerin Bağlanması (Vazektomi)
  • oinone pe  (26.12.14 22:00:04)
yöntemlerin içinde erkek ve kadın tarafından tercih edilmeyeni prezervatif sanırım, öyle mi?

  • oinone pe  (26.12.14 22:02:43)
prezervatifi sevmeyenler, durex elite denediler mi? çok ince.

  • anonymice  (26.12.14 22:04:07)
Evet, prezervatif. İstenmeyen gebeliklerin, kürtajların ve ertesi gün haplarının bu kadar çok kullanılmasının müsebbibi bir bakıma. :D

Kadınların da hoşlanmadığına sevindim. yalnız değilmişim.
  • yirmisantim  (26.12.14 22:04:49)
doğum kontrol hapı kullanmamak kendi bedenine, cinsel sağlığına ve karşı tarafa haksızlık. tabi tek eşli çiftler için. diğerlerini ayrı değerlendirmek lazım. o zaman hastalık vs korunmak için kondom gerekir sonuçta nereden bileceksin

  • patiska  (26.12.14 22:04:50)
Valla galiba öyle. Tek gecelik şeylerde ya da güvenilmeyen ilişkilerde bir zorunluluk olduğu kesin ama yani tabiri caizse kim köfteyi streç filme sarıp yer ki mesela? bu da öyle bir şey. uzun süreli ilişkiler için çıkaralım listeden lütfen :p

  • pandispanya  (26.12.14 22:05:41)
prezervatif en yaygın ve en kolayı nasıl tercih edilmiyor ya?

türkiye'de satılmayan haplar varmış(avrupa'da varmış) gebelik olursa alıyormuşsun daha en en başlarda bebek yok oluyormuş kendiliğinden. bunlar hep mış dememin nedeni birinden duymam doğruluğunu bilmiyorum.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (26.12.14 22:06:39)
www.bbc.co.uk

inceleyiniz efendim...
  • bi bipolarin guncesi  (26.12.14 22:07:45)
evet, kondomu güvenli cinsel birliktelik dışında eledik diyelim, doğum kontrol hapını kullanamayanlar ne yapmalı peki?

  • oinone pe  (26.12.14 22:07:52 ~ 22:10:25)
Prezervatiften nefret ediyorum. Kadınım. Verdiği his iğrenç. Doğum kontrol hapından kilo aldırır diye korkuyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum açıkçası başlığı heyecanla takip edeceğim o yüzden.

  • eenb  (26.12.14 22:09:39)
açıklıyorum , en geçerli dogum kontrol yontemını acıklıyorumm:

KAdınlar ırıspılık yapmayacak, erkekler deluanlı olacak. Tayyip efendimize uygun olacaklar.
  • anonymice  (26.12.14 22:11:33)
Bi Yasmin varmış Yasmin

  • bi bipolarin guncesi  (26.12.14 22:12:27)
eenb, teşekkür ederim. evet, bu durumda olanlar ne yapmalı arkadaşlar? nasıl korunmalı?

bilirkişi değilim, benden beklemeyin, bilenler konuşsun.
  • oinone pe  (26.12.14 22:12:48)
Spiral hakkında hiç olumlu şeyler duymadım ki duysaydım da benim fikrim değişmezdi. Hap kullanmak varken vücuda bir şey takılacağı fikri biraz mideme dokunuyor. Vücudun attığı, çıkarılmak durumunda kalındığını duydum defalarca ne kadar doğru bilemem.

  • patiska  (26.12.14 22:14:27)
one night stand , iyi tanımadığımız ilişkiler için prezervatif kesinlikle hatta mümkünse test de isterdim de bunun içinde cybhden korunma da var
uzun süreli ilişkimde sevgilimle doğum kontrol hapı olabilir ama o da bünyenin uygunluğu uygun ilaç gibi şeyler önemli onu da uzun yıllar kullanmak istemem en azla 4 yıl falan belki.
kadın kondomu erişilebilirliği kısıtlı bi şey galiba
spirali doğum yapmış kadınlar kullanmalı diye bir şey duydum ama şart değilmiş sanırım, düzgün yerleştirilmiş bir spiral olabilirdi, kayma falan durumları sıkıntı aslında
iğneler iyi bir seçenek olabilir aslında
çok acil kazalarda ertesi gün hapı ama dk yöntemi olarak değil tabii
ayrıca geri çekilme ve takvim yönteminin de kesin bir korunma yöntemiyle birlikte sağlamlaştırma adına kullanılması faydalı.Kürtaj ve ertesi gün hapı bir dk yöntemi değildir evet
  • isadora  (26.12.14 22:15:01)
@20cm bu çok bencilce değil mi sence dön bir bak kendine evet senin seçimin saygı duyarım ama neden vazektomi diyince ağzımıza kürekle vuruyorsun anlamadım o zaman dkh için de aynısı geçerli

  • isadora  (26.12.14 22:16:57 ~ 22:21:58)
Tüm değişkenleri göz önünde bulundurduğumuzda kazanan belli sanırım. Konu kilit. :)

  • yirmisantim  (26.12.14 22:18:18)
şunun cevabını gerçekten bilmiyorum bilen varsa söylesin:sağlıklı bir kadın ömrü hayatında kaç yıl dkh kullanabilir riskleri nelerdir

  • isadora  (26.12.14 22:19:16)
gelinen noktayı toparlayalım;

• kondomdan kadın da, erkek de hoşlanmıyor. güvenli olmayan cinsel birlikteliklerde şart.
• doğum kontrol hapı her kadına uygun olmayabiliyor, tercih edilmeme durumu da var.
• geri çekme ve takvim yöntemi güvenli değil.
• rahim içi araçlar her kadına uygun olmayabiliyor.

geriye neler kaldı?
  • oinone pe  (26.12.14 22:22:28)
@isadora Öyle bir şey yok bence, dkh nin doğurganlığı etkilemesi falan uydurma bilgi. Yalnızca belli donemlerde ara verip tekrar başlamak belki de tamamen psikolojik olarak iyi oluyor (1 ay mesela) asıl doğrusu kullanırken kontrolleri ihmal etmemek tabi.

  • patiska  (26.12.14 22:24:56)
aylık iğneler ve deri altı implantları
şu erkekler spermlerini tutmayı öğrenseler iyi olacak, onların spermleri yüüznden hamile kalıyoruz ama biz korunmak zorundayız alkdlldjşlk

  • isadora  (26.12.14 22:25:03)
DHK'ler doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Yasmin adlı DHK'nin yan etkileri:

Alerjik reaksiyon belirtileri olan aşağıdaki sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıda sıralanan daha hafif yan etkiler de görülebilir ancak bunların varlığında hekiminizle konuşup ilacınızı kullanmaya devam edebilirsiniz :

Memelerde ağrı, hassasiyet, büyüme;
Depresif duygu durumu, duygu durum değişiklikleri;
Bulantı, karın ağrısı;
Baş ağrısı;
Kiloda artış.
Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız
  • bi bipolarin guncesi  (26.12.14 22:25:12)
isadora, ilacı bırakınca bir ay sonra normale dönersin ve istediğin zaman bırakabilirsin, vazektomi, geri dönüşü olduğunu söyleseler de bir "operasyon" olduğu için tüpler açtırılsa da erkeğin eski cinsel performansına kavuşabileceğini düşünmüyorum. Yani vazektomi yaptırdım, istesem de hamile bırakamam kimseyi çogiyi çok güzel. Sonrasında çocuk sahibi olmak istersem tüpleri açtırdığımda aletimin eskisi gibi sağlıklı olacağının, ejakülatta kaliteli sperm hücresi olacağının garantisini bana kimse veremez. Hepsi bir kenara, vazektomi yaptırdıktan sonra ereksiyon sorunu yaşandığını kişinin ağzından duydum. Öyle hap almaya, diyafram taktırmaya benzemiyor bu iş. Hap olsa, kendim kullanırım diyorum zaten. Hemen feminaziler gibi tetiğe geçmene gerek yok. ^^ Çifte standarttan yana değilim ben, "kadın korunsun benim umrumda olmaz" da demiyorum. Sevişmek işteş bir fiildir ve her iki insan da bunun sonucunda doğacak olan durumlardan sorumludur.

  • yirmisantim  (26.12.14 22:25:54)
geriye kalan şey şu. kondom takacaksın ama azıcık hayal gücünü kullanıp fantezilerini işleve geçireceksin. zevke asıl engel olan şey kondom değil sıkıcı sekstir. şahsi görüşüm tabii bu.

edit: qlairista yeni nesil bir dkh hapı ve hormon dengesi cart curt zurtu daha hassas ve dengeli yan etkileri daha az. doktora gitmeden kullanılmamalı neden? doktor sana internetten de öğrenebileceğin birkaç istisnai durumda olup olmadığını öğrenmek için bir iki soru sorup test falan yapmadan yazıp geçecek neyin doktorundan bahsediyorsunuz?
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (26.12.14 22:25:55 ~ 22:27:32)
@patiska olabilir tabi umarım öyledir dkh varken ben de kauçukla sevişmek istemem ama asıl merak ettiğim kanser vs. olaylarını tetiklemesi riskini arttırıp arttırmadığı

  • isadora  (26.12.14 22:26:28)
isadora, bildiğim şu: doğum kontrol hapları 35 yaş üzeri sakıncalı. uzun bir süre kullanmak ne kadar doğru, ben de bilmiyorum.

www.jinekolognet.com
  • oinone pe  (26.12.14 22:26:34)
"şu erkekler spermlerini tutmayı öğrenseler iyi olacak, onların spermleri yüüznden hamile kalıyoruz ama biz korunmak zorundayız alkdlldjşlk"

Kaç kere hamile kaldın? :)
  • yirmisantim  (26.12.14 22:27:15)
Cinsel hayatı olsa da olmasa da belli bir yaştan sonra her kadın düzenli olarak kadın doguma kontrole gitmesi lazım. En en kötü yılda bir. Ama genelde sorun olmasını bekliyor insanlar. Düzenli gidenin sürekli hap kullanmasında bir sakınca yok bence. Doktor uyarır zaten.

  • patiska  (26.12.14 22:31:17)
@oinone zaten dediğim gibi 35 üstü sıkıntıysa çok uzun yıllar kullanamayacağız dkhyi.Bu bence de kötü bir şey ama iyi araştırmak vücudumuza en uygununu doktor kontrolünde almak gerek
@20 cm biz kadın güruhu için dedim ben de bu topluluğa üyeyim ve bizler hamile kalabiliyoruz haberin var di mi, illa benim daha önceden 10 defa hamile kalmış olmam gerekmiyor bunun demem için.kıps

  • isadora  (26.12.14 22:31:43)
@isadora:

"Rahim Kanseri: Yapılan çalışmalarda doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda rahim kanseri riskinin kullanmayanlara oranla daha düşük olduğu saptanmıştır. Doğum kontrol hapları düzenli ve dengeli miktarlarda östrojen ve progesteron hormonları içerdiğinden rahmin iç tabakasının düzenli gelişip, dökülmesine neden olur ve kanser riski de buna bağlı olarak azalır.

Yumurtalık Kanseri: Hap kullanımı yumurtlamayı baskılayarak etki gösterdiği için yumurtalıkları bir anlamda istirahate sevkeder. Araştırmalar sonucu hap kullanımının yumurtalık kanseri riskini azalttığı ortaya çıkmıştır.

Rahim Ağzı Kanseri: Yapılan bazı çalışmalarda hapların rahim ağzı kanseri sıklığını çok az da olsa artırdığı bildirilmiştir. Ancak bu çalışmalar tekrar değerlendirildiğinde bu kadınların zaten kanser için riskli grupta olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle hap kullanımının rahim kanseri riskini artırmadığı ancak yine de hap kullanan kadınların düzenli olarak her yıl kanser taraması amacıyla vaginal smear yaptırmaları önerilmektedir.

Meme Kanseri: Hapların meme kanseri üzerine etkileri halen tartışmalı olmakla beraber günümüzde meme kanser riskini artırmadıkları kabul edilmektedir. Hatta selim meme hastalıkları olan hanımlarda hap kullanımının bu hastalıkta gelişmeyi durdurduğu bilinmektedir."

Bunların yanında karaciğeri çok yorduğu, vücutta ağrılı şişliklere sebep olduğu ve mental bir depresyon yarattığı da bir gerçek tabii. Kısırlık hikayeleri eski tip ilaçlarda kaldı zannediyorum. Artık öyle bir şey yok hatta kısırlık tedavisi öncesi hormonları düzenlemek için de dkh kullanıyorlar. Bi de bazı kan değerlerini düşürebiliyor, onlar için senelik testler yaptırılabilir. Bi de smear testi tabi düzenli. Zaten bunu 20 yaş üstü ve seks yapan herkese senede bi kez tavsiye ediyorlar her türlü. Bunun yanında daha sancısız bir regl dönemi geçirmeye, daha güzel saçlara ve memelere sahip olmaya da yarıyor. Eğer yanetkileri bünyenize göre çok vahim şekilde seyretmezse aslında güzel bir olay. Ama çoğu insanı çok manyak şekilde etkiliyor. O iğnelerden deneyen yok mu ya hiç? Ben onları merak ediyorum.
  • pandispanya  (26.12.14 22:35:29 ~ 22:37:09)
Ki, istenmeyen gebelik genelde genç yaşlarda sorun olan bir durum. 15-35 arası yani. O yaştan sonra büyük ihtimalle evlenildiği için DKH'den daha kalıcı bir gebelikten korunma yöntemine geçilir.

35'ten sonra evlenilmeyeceğini veya 35 yaşındakilerin genç olmadığını falan söylemiyorum, yanlış anlaşılmasın. :)
  • yirmisantim  (26.12.14 22:38:12)
gebelikten korunmak zormuş gerçekten. çok fazla bileşen, değişken, çelişen var.

  • oinone pe  (26.12.14 22:40:54)
Hpv, rahim ağzı kanseri aşısı hakkında da bilgi verebilecek varsa iyi olur burada madem sex ed dersi gibi olsun tam :)

  • patiska  (26.12.14 22:42:19)
basit bir yöntem daha var: hem de hiç masrafsız. cinsel ilişki öncesi erkeğin sıcak suda spermlerini yıkıma uğratması. yöntemin adını bilmiyorum, isteyen bakabilir. takvim yöntemi, belki geri çekme ile kusursuz olabilir.

  • oinone pe  (26.12.14 22:45:11)
yani erkek ilişki öncesi sıcak suya mı oturuyor, bu gerçek mi ve bilimselliği var mı yoksa kulaktan duyma bir şey mi , ve alınabilecek bir risk mi bu3ünü kullandığımızda risk kaça iner?

  • isadora  (26.12.14 22:49:12)
Kafayı en rahat tutanı doğum kontrol hapları olsa da, 3 aylık kullanım sonucundaki kilo artışı (spor yapmama+aşırı yemememe rağmen) hiç gitmeyen şişlik hissi, artı depresif belirtiler (bunun haptan kaynaklı olduğundan çok emin olmasam da) malesef bana bu hapı bıraktıran sebepler. qlairista gibi en çok övülen/zamanında övdüğüm ilacı kullanmama rağmen üstelik.

Her ucunda bi sorun var bu değneklerin sanırım.
  • amelie poulain  (26.12.14 22:49:54)
patiska, sözlükten bir entry ile hpv konusuna açıklık getireyim, hazır yazılmışı var.

aşısı çıkmış olsa bile aman da bunun aşısı var diye cahil maymunlar gibi davranılmaması lazım gelmektedir.

misal, az sonra vereceğim son derece bilimsel bilgilier ışığında topumuzdan bor'un pazarı geçmiş, eşeğin niğdeye sürülme vakti gelmiştir. gelecek nesiller için ancak bir umut ışığı olabilecek bu aşının ilerleyen zamanlarda tvlerde ben küçücük kızıma yaptırırım yok ben yaptırmam diye kavgası döneceğinden adım gibi eminim evet.

buyrun bilgiler:

1. hpv aşısı 11 ve 12 yaş grubundaki kız çocukları için önerilmektedir.

2. aşılanabilecek yaş grubu, 9 yaşa kadar inebilir.

3. hpv aşısı, 13-18 yaş grubundaki genç kızlar için de önerilmektedir.

4. 19-26 yaş arası kadınlara hpv aşısının uygulanması için ne lehe ne de aleyhe yeterli çalışma bulunmadığından bu yaş grubu için aşılanma, kadının doktoru ile görüşerek alacağı karara bırakılmaktadır. bu kararın alınmasında kadının evvelce hpv'ye maruz kalmış olma riski ve aşıdan sağlayacağı potansiyel fayda dikkate alınmalıdır.

5. en ideali hpv aşısının virüs (potansiyel olarak) cinsel münasebet ile bulaşmadan evvel yapılmasıdır. çünkü yaşam süresi boyunca artan cinsel partner sayısı, aşının sağlayacağı potansiyel faydayı düşürür.

6. aşı, 26 yaşından büyük kadınlar için ve tüm yaş gruplarındaki erkekler için önerilmemektedir.

7. aşıya rağmen kanser riski ve erken teşhisi bakımından düzenli doktor kontrolünden geçilmelidir.

yani kişi bir kere hpv geçirmiş ya da virüse bir defa maruz kalmış bile olsa aşının kendisi bakımından bilimsel anlamda kanıtlanmış bir faydası bulunmamaktadır. henüz.

genç arkadaşlarımıza ne olur ne olmaz gençliğin ne yaptığı nereye gittiği belli değil mantığı ile ergenlik dönemine girdikleri yaş itibariyle bu aşıdan bahsetmek, anne babaları bu konuda bilinçlendirmek ve cesaretlendirmek toplum sağlığı bakımından faide sağlayacaktır. 04.04.2007 14:17 angoisse
  • oinone pe  (26.12.14 22:53:17)
Oinone pe, haşlanmış yumurta mı diyorsun :/ :(

Aradım ama bir şey bulamadım. Üstelik görüntü itibarıyla tehlikeli, yumurtalıklara (husyelere) kalıcı zarar verebilir.
  • yirmisantim  (26.12.14 22:53:58 ~ 22:54:16)
evet, kalıcı zarar verebilir, korkmayın geriye dönüşü de var. ben bunu ilk nip/tuck izlerken tesadüfen öğrenmiştim. yakışıklı olan doktor her randevusundan önce bir saat kadar küvette kalıyordu:)

alttaki linkte bir haber var, okuyun.

www.milliyet.com.tr
  • oinone pe  (26.12.14 23:03:15 ~ 23:04:21)
HPV hakkında da tam olarak ne sordunuz bilmiyorum ama bildiklerimi yazayım. Bazı virüsler, bazı hastalıklarla ilişki içindedirler. Bunlardan bi tanesi de HPV ile rahim ağzı kanseri arasındaki ilişkidir. HPV, en çok 15-15 yaş arasındaki kadınlarda görülüp, teşhis edilmesi için illa lezyonların gözükmesine gerek yoktur. HPV DNA Testi ile de virüsün varlığı ve cinsi tespit edilebilir. Erkeklerde de oran daha düşük olsa da penis kanseri ve yutak kanserine neden olabileceği söyleniyor. HPV'den kansere dönüşmesi süreci çok uzundur bu yüzden hayat boyu testler hep çok düzenli yaptırılmalıdır. Neyse efendim, çeşitli yöntemlerle siğillerden kurtulunabilir ama virüsten kurtulma şansı yoktur.

Gelelim aşıya: Bu konuda internetten aldığım bu cümle şöyle diyor "HPV aşılarının kullanılmasındaki ana amaçlar rahim ağzının kanser öncesi lezyonları ile rahim ağzı kanserlerinin önlenmesidir."

En yaygın olanı Gardasil adlı ilaç, 3 doz yapılıyor ve birçok hpv tipine karşı ömür boyu koruma sağlıyor. Aşı, ideal olarak 9-26 yaşları arasında yapılır; cinsel hayat başlamadan yapılanı en makbulüdür. Geç yaşta yapılması sadece koruyuculuğun azalması açısından bi durum teşkil eder, yoksa bi zararı yoktur. Bu aşıdan erkekler de faydalanabilirler.

Aşı olayı çok eski bi kavram olmadığı için insanlar bu konuda ikiye ayrılmış durumdalar. Tavsiyem, çok güvendiğiniz doktorunuzla bu konuyu enine boyuna konuştuktan ve yeterince araştırdıktan sonra bireysel olarak karar vermeniz yönünde. Şahsen benim içime sindi ve gidip yaptırdım, içim rahat.

@onion pe'nin sperm banyosu önerisi de spermlerin sıcakta kalitesizleşmesiyle ilgili sanırım. Sıcak size iyi gelmiyor erkekler, bu yüzden testisleriniz dışarıda. Ben olsam uygulayamazdım ama karar sizin akjsajk :D
  • pandispanya  (26.12.14 23:07:34 ~ 23:10:00)
@pandispanya doktorum çok ısrar etti ama hem ilk etapta pahalı gelmesinden dolayı hem de hakkında bir iyi bir kötü şey okumaktan aklım karıştı askıya almıştım. Etrafımda da yaptıran olmayınca tedirgin oldum. Tekrar bir araştırmakta fayda var.

  • patiska  (26.12.14 23:15:08)
En güzel doğum kontrolü hamileliktir. 9 ay kafan rahat, oh mis.

  • nereye bu gidis  (26.12.14 23:15:09)
onione pe, ben de benzer bir duyuru açmayı düşünüyordum, vaktim olmamıştıdı:).

(cevapları okuyamadım, sonra bakacağım.)

tek eşlilerin yapacağı en doğru hareket doktorlarına kendileri için en uygun yöntemi sormaları olacak.
çoğunlukla en uygun olan yöntem rahim içi araçlar oluyor. kadına verdiği rahatsızlık diğerlerine göre daha tolere edilebilir oluyor.

listeyi aldığın yerdeki doktorla benim doktorumun ayrıştığı iki nokta var, başka varsa da ben bilmiyorum.

1. rahim içi duşu: bir araştırmada da okumuştum şimdi nerede okuduğumu hatırlayamadım. sağlık yönünden sakıncalı yönleri olan bir yöntemdir deniyordu. yıllarca bu yöntemi kullanıp gebe kalmayan bir kadın tanımıştım. yani yöntem başarılı oluyor. ancak doktoruma söylediğimde yanlış yapıyor deyip kafasını salladı. jinekolog arkadaşlar nedenini açıklayabilirler belki.

2. geri çekme yöntemi: doktoruma göre bir korunma yöntemi değil. sağlıklı cinsel yaşam için uygun değilmiş.

bir de plansız gebelik hakkında diyeceklerim var.

evlilik dışı gebelik durumlarında mutlaka ve mutlaka bir doktora gidin. merdivenaltı yerlere başvurmayın. aslında her kadının mutlaka bir kadın doğum uzmanı olmalı. doktorunuzla konuşun, sizi uygun şekilde bilgilendirir hatta yönlendirir.
gebeliği sonlandırmadan önce duygu ve akıl olarak sonlandırmak isteyip istemediğinizi iyice ölçün biçin. sonlandırma kararı alırsanız ve sonlandırırsanız da artık geri dönüp o konuyu düşünmeyin.

şimdilik aklıma gelenler bunlar.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (26.12.14 23:20:01 ~ 23:22:01)
Benim fikrim:
1. Prezervatif (Sadece gebelik değil hastalık açısından)
2. Rahim içi aparat (Ilaçsız)
3. Ilaçlı rahim içi aparat veya doğum kontrol hapı

RİAlar da herkes için uygun değil.

Şu doğum kontrol hapını hiç sevmiyorum. Yasmin, Diane 35 falan demeyin. Hormonlarla oynamamak gerek, pıhtılaşmadan kansere kadar bir sürü yan etkisi var. Tedavi için kullandım, bu kadar ağlak bir dönemim olmamıştı. Ödemden balon gibiydim.

Vajinal duş önleyebilir çünkü sperm o kadar uzaklaşmamış oluyor. Orgazmla aldıkları yol 10 kata kadar artabiliyor ama. Duş alınca oranın pH özelliğini bozmuş oluyorsun. O yüzden Zararlı. Bakteriyel fungal bir Sürü enfeksiyona zemin hazırlıyor.

Jinekolog falan Değilim.
  • Lim5  (26.12.14 23:47:58)