Yüksek Lisans ile Askerlikten Kaçma Sanatı ( Güncel )

Sağdan soldan öğrendim çok şey, ama teyit etmek amaçlı;

- 4 Yıllık bölümden mezun oluyoruz, 2 yıl tecil ettiriyoruz.

- 2 Yılın sonuna yaklaşırken Yüksek Lisansa başvuruyoruz, 3 yıl daha tecil oluyor.

- Bu tecil dolmadan kayıt sildirip başka bir yüksek lisansa başvuruyoruz. Tecil dolmadığı için başvurduğumuz her yeni yüksek lisans programı bize 3 yıl tecil sağlıyor 35 yaşına kadar. Ama bu 3 yıl içinde kayıt sildirmezsek ya da bitirmeye çalışıp bitiremezsek, bize 3 yıldan sonra tekrar tecil vermiyor.

Doğru mudur bu yöntem? Yapan var mı?
Benim tecil Eylül ayında bitiyor, şimdiden ara dönemde yüksek lisansa başvurmayı düşünüyorum da. Kabul alırsam eğer, 2 senede 1 başka yüksek lisansa geçmem gerekiyor sanırım?

30 yaşında direkt askere alıyorlar diye biliyorum ben.

  • repins  (26.12.14 09:17:12)
35 değil 30. Gerisi doğru.
Eksik bilgi, masterı bitirince de. 1 sene tecil hakkı var.

  • eloharp  (26.12.14 09:27:16)
iş doktoraya dönünce 30 yaşın üstüne gelinebiliyor. yüksek lisans ile degil.

yüksek lisans olayından emin degilim ama doktoradan eminim
  • sage  (26.12.14 09:34:23 ~ 12:47:50)
yüksek lisans ve doktora ile 34'e kadar diye biliyorum ben de. geri kalanı doğru. aynı yüksek öğrenim seviyesinden sadece bir defa okuyabilirsin ikincisi askerliği tecil etmiyor. parasını verip mba falan yapmak lazım okulla da anlaşacaksın iki senede bir kayıt silip kayıt yenileyeceksin

  • argent dawn  (26.12.14 09:45:06)
okuyup tırstım, ikinci yüksek lisansı yapmayı düşündüğüm okulu aradım. Tecil dolma durumunun bir önemi olmadığını söyledi. Yani daha önceki tecilim dolduktan sonra da kaydolabiliyormuşum ve askerlik sürem baştan 3 yıl erteleniyormuş. Sizler bu konuda emin misiniz?

  • okumayi sevmeyen okur  (26.12.14 09:46:45)
yok artık.dediğiniz olmuyor.
bana ikinci yüksek lisans yaptığım okuldan mektup geldi askerliğinizi erteleyemiyoruz diye.
not: yaş 29.

hayırlı teskereler!

edit: bir de böyle bir yasa var.sen zırt bırt yüksek lisans yapıyom okuyom ben yaa deme diye yüksek lisans için askerlik yaşı 30,doktora için 34-35 olarak sınır koyuldu
  • rakicandir  (26.12.14 09:50:42 ~ 09:52:11)
aynı yüksek öğrenim seviyesinden sadece bir kere okuma durumu şöyle. eğer yüksek lisansı bitirip başka bir yüksek lisansa başlarsan orada dur diyor devlet, önce askerliğini yap sonra sabaha kadar oku. ancak, sen yüksek lisansını bitirmeden kayıt sildirip başka bir yüksek lisans programına kayıt yaptırırsan, henüz yüksek lisans mezunu olmadığın için yeni kayıt yaptırdığın programdan itibaren 3 yıl daha tecil hakkına sahip olursun. sabah sabah biraz karışık gibi görünebilir ama anlaşılır oldu bence.

edit: şu "yüksek lisans tecil yaşı 30" efsanesini de kim çıkarttıysa...

lisans için 29, lisansüstü için 35. kesin bilgi.
  • robin crusoe  (26.12.14 09:57:33 ~ 13:56:30)
Mezuniyet tarihlerinden itibaren lisans mezunlarına verilen 2 yıllık ve yüksek lisans mezunlarına verilen 1 yıllık sevk tehiri sürelerinin bitim tarihi, yükümlülerin 35 yaşını doldurdukları yılın 31 Aralık tarihini geçemez. Diploma denklik işlemleri için verilen 1 yıllık sevk tehirinde yaş sınırı aranmaz.

  • rebelmummy  (26.12.14 10:19:26 ~ 10:20:48)
Aynı soruyu ben de sormuştum. eksiduyu.ru

Özetle evet bu şekilde 30 yaşına kadar kaçabilirsin.
  • gkn  (26.12.14 10:23:37)
@rakicandir, bunu neye dayanarak söylüyorsun?

www.asal.msb.gov.tr

Sıkça Sorulan Sorular -> Yedek Subay -> Madde 8

Yaş sınırı 35 olmalı. Aksi bir şey yazmıyor.
  • saygilarefendim  (26.12.14 11:12:04 ~ 11:12:46)
Gecenlerde o kanun degisti 35 oldu kimse askere gitsin istemiyorlar galiba, onceden 29du

  • divit  (26.12.14 11:24:52)
Kalsın bu duyuru madem.
Cevaplar için teşekkürler. Askerliğin bug'ini tescillemiş olduk.

Yüksek lisans sektirmesi olsun yöntemin adı da :))
  • archely  (26.12.14 12:39:17)