45 yerine 54 yazmak?

neyin göstergesi? fark etmeden 45 yerine 54 yazıyorum. el yazısında. 45 yazdığımı zannediyorum ama 54 oluyor o. bazı kelimelerde de oluyor sonraki harfi önce yazıyorum fark etmeden. sonradan görsel olarak hata olduğunu anlayıp düzeltiyorum. lisedeki geometri derslerinde 45 derecelik açıları yazarken fark ederdim en çok. şimdilerde unutmuştum ama yine 45 yazmam gerekti yine 54 yazdım. normal bişey mi bu?

Disleksi

  • godsparticle  (25.12.14 19:23:55)
ona benzer bir şey bende de var. en çok da tavlada başıma geliyor. mesela zar 6-3 geldi diyelim. ağzımla "şu 3" deyip 6 oynuyorum, "şu da 6" deyip 3 oynuyorum.

bir de şu var: bazı cümleleri ters söylüyorum. mesela "benim sana ihtiyacım var" diyeceğime, "senin bana ihtiyacın var" şekline evriliyor ağzımdan çıkan cümle. bu neden.. =/
  • biz siz onlar bensiz daha mutlular  (25.12.14 19:36:24)
biz siz onlar, o mevzu üzerine düşmeyle geçiyor. uzun cümleli kitaplar oku, bol bol oku.

  • namus ninjası  (25.12.14 19:40:02)
Aynisi bende de var. Sonradan basladi bende.

  • delifaruk  (25.12.14 19:40:09)
bence olur öyle bazen.

cevabı verdiğime göre, üslubun aşırı derecede wraith nickli arkadaşa benziyor. bunu söylemek için geldim. gidiyorum.
  • 111111  (25.12.14 19:40:48)
Olasılıksız kitabından hatırlayanlar olacaktır: "gelsin, min, rin, tin"

Gereksiz kafiyeler kitapta şizofreniye işaret edilmiş. Gerçek mi bilmiyorum ama bu şiddette olmasa da cümlelerim genelde kafiyeli oluyor. Şizofren başlangıcı olmasın? :/
  • IncredibleMau  (25.12.14 19:47:39)
@Namus ninjasi

Abi bu zamana kadar okudugum kitaplari ust uste koysam eve girerken merdiven kullanmam. Bi ara tek dostum okumakti benim.
  • icim urperiyor  (25.12.14 19:55:56)
@incredbl

Kafiye olayi bende de var. Konusurken veya dusunurken degil de mesajlasirken en cok. Devrik cumle kullanimi ve kafiye olayini duzeltmek icin bazen mesaji silip tekrar yaziyorum. Bazen de yazinin ortasinda fark edip bilerek devamini engelliyorum. Neye isaret ediyor ki bunlar hakkaten?
  • icim urperiyor  (25.12.14 20:00:36)
olum ne hastalık hastası insanlar var şu duyuruda. hemen teşhis koymuşlar. lan olabilir arada nolucak, insanız, hayret birşey.

  • achtundsiebzug  (25.12.14 20:05:11)
@icim urperiyor : yav hakkaten yazışırken daha kontrollüdür insan. Sonuçta kafada kuruyosun cümleyi. Düşünürken değil diyosun ama, bence kafiyeyi kafada yapıyoruz. Ki yazarken bile farkında olamayabiliyoruz.

Konuşurken yapıyor muyum bunu pek hatırlayamadım.
  • IncredibleMau  (25.12.14 20:06:01)
@Achtund

Abi ara sira degil ki. Yillardir suregelen bisey. 45 yazamiyorum yani liseden beri. Bazen goz gore gore 4 yazayim diyorum yazdigim noktaya bakiyorum 4 yazmayi dusunuyorum ama 5 oluyor. 45 yazarken duraksayip kontrolu ele alirsam dogru yazabiliyorum. Ama kas hafizasina isi birakirsam 54 oluyor o. Ve bazi kelimelerde de ayni durum var
  • icim urperiyor  (25.12.14 20:14:54)
Bende de aynı şey var. Çok üstüne düşmüyorum gerçi. Mesela bazen "y" yazacağıma 7 yazıyorum. Bu durum bazı diğer harfler ve rakamlar için de geçerli. Bir de yıllardır "imdb" yi bi çırpıda yazamam.(yine yazamadım)

  • Godless  (25.12.14 21:14:11)
Onceki hayatinda almanmissin, turkceye gecmeye zorlaniyorsun.

  • letheavendangered  (26.12.14 03:13:15)
45 yazmadığın zamanlarda unutuyormuşsun yani başka rakamlarda olmuyor, devamlı yaşadığın bir durum değil. rakamların yerini değiştirerek yazma durumuna eskiler takdim tehir derler. muhasebe gibi rakamlar ve matematiksel işlem yapılan yerlerde en sık yapılan hata olduğu için hata ararken önce takdim tehir aranır. yani normal bir durum.

arada bazı kelimelerde olması da sıkça rastlanan bir durum, bende de oluyor mesela.
cümleleri de devrik kuruyorum.

45'i doğru yazmak için alıştırma yap bakalım ne olacak. bir sayfa dolusu 45 yaz mesela. düzeleceğini düşünüyorum.

tabi disleksi de olabilir, disleksiyi tam bilmiyorum o konuda uzman birine görünebilirsin.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (26.12.14 05:53:08 ~ 05:53:57)