Müslümanlık Üzerine

Sorum müslümanlara;
1 Üzerinizden geçinildiğini hissediyor musunuz?
2 Dindaş yöneticilerin dini kullandığını düşünüyor musunuz?
3 İmajınız zedelendi mi?
4 Evet ise aksi için bir şey yaptınız mı?
5 Acaba? Dediğiniz oluyor mu?
6 Dogmatik öğretilerin bazen tuhaf geldiği oluyor mu?

Saygılar

1- hayır

2- evet

3- evet

4- ne yapayım, beni alakadar etmez. onu oy verenler düşünsün.

5- hayır, en sarsıntılı dönemde bile şüphem olmadı.

6- tuhaf? bazen. ama mantıksız bulduğum veya reddettiğim bir şey yok.
  • efrasiyab87  (23.12.14 16:30:07)
Yetmez ama, hepsine evet.

  • Tears of Devil  (23.12.14 16:35:42)
1-hayır
2-evet
3-hayır
4-bu soruyu anlamadım.
5-hayır. çünkü aklıma takılan sorulara karşılık bulabiliyorum. bu dini kaliteli yaşayanlar, felsefesini iyi idrak edenler hala var. sadece islam nasıl bir ütopya sunmak ister? bu soruyu tam netleştiremedim.
6-bir düşünce topluma mal olunca düşüncede sapmalar meydana gelir. bâtılı oluşturan bunlardır bana göre.

son olarak bir doğrunun yanlış insanlar tarafından kullanılması onun doğruluğundan eksiltmez.
  • the feel good  (23.12.14 16:54:36)
evet
hayır
  • intern in the house  (23.12.14 17:16:31)
1. evet
2. evet
3. evet hem de çok.
4. yapmadım.
5. o aşamaları geçeli birkaç sene oldu.
6. tuhaf geldiği olduğu anda hemen açıklamasını arıyorum. şimdiye kadar mutmain olmadığım olmadı.
  • ya ben lan neyse  (23.12.14 17:47:07)
eğer buradan bir istatistik çıkartmak için sorduysan evet, alayımız zındığız galiba :D

  • Tears of Devil  (24.12.14 09:58:11)
4 ü nasıl anlamadınız yahu.
adam imajınız zedelendi ise, bu imaj zedelenmesini tersine çevirmek için bi şey yaptınız mı diyor.

yani ortaya cikp hayiir bunlar gerçek müslüman degil gerçek müslüman biziz. gibi.
  • sage  (24.12.14 10:00:45)
koyu bir dindar değilim. gidip gelen bir insanım ama cevaplamak istedim.

1-Evet
2-Evet
3-Hayır(bireysel olarak)
4-
5-Oluyor
6-Dogmatik öğretilerin tamamının bozulduğunu düşünüyorum. Her ne kadar müslümanlık kabul etmese de nasıl oluyor bu anlamış değilim. yani 1500 yıl önce gelmiş ve bozulmamış olduğu söylenen bir kitap geleceği kapsayarak mı söyledi? iletişim çağındayız ve emin ol kuranı yeni baştan tamamına yakınını çarpıtarak internete koyabilirim. Bunun için birkaç bin tl harcayıp insanları etkleyebilirim. Bir de bunu misyonerlerin, din karşıtlarının büyük bütçelerle yaptığını düşün? Zaten etrafta binlerce çeşit yorum var. hepsi de farklı şeyi söylüyor.

Gidip gelmemin nedenini ise enerji ve madde denen şeyin milyarlarca yıl önce hiç olmaması. Hiçlik denen şeyin bile olmaması ve bir bigbang'in oluştuktan sonra kainatın oluşması çok zor bir konu. Düşünsene bırak enerjiyi ve maddeyi boşluk bile yok. Fatal error veririrm. Canlıları falan salla o çürütülür ama kainatın oluşumu çok alengirli bir konu.
  • secilmis uye  (24.12.14 10:07:47 ~ 10:09:14)
1. evet
2. evet
3. evet
4. evet, kendim olmak :)
5. din konusunda mı? asla. daha kafamda iç bir şey yerine oturmamışken bir defa acaba dedim ve kafama takılan herşeyi araştırıp bu dinin hak din olduğuna ikna oldum. o zamandan beri o konuda acabalanmam hiç. Allah imtihan etmesin bi daha. Yusuf İslam'ın bi lafı var, 'İslamı bugünün Müslümanlarına bakıp öğrenseydim asla Müslüman olmazdım' diye.
6. Senin dogmatik dediğin şey Kur'an sa seni kınıyor ve sana laflar hazırlıyorum.
Dogmatik denen şey bana gelenek görenekler töreler geliyor, tabii insan hayatına zararı dokunanlar.
  • emirkulu2  (24.12.14 10:32:37 ~ 10:33:57)
1- evet
2- evet
3- hayir
4-
5- evet
6- her zaman
  • sckxyss  (24.12.14 11:02:48)