BMW 116i ve rakipleri

Selamlar otomobil dostları,

Elinizde 70.000 TL'niz var, BMW 116i (2. el) almayı planlıyorsunuz ama bu kadar para vermişken başka seçenekleri de hemen elemek istemiyorsunuz diyelim. Çok zorda kalırsanız 15-20 bin kredi de çekebilirsiniz mesela.

BMW 116i bana uygun göründü şu sebeplerle: yaşım (32-erkek), benim dışımda çoğunlukla ön koltuk doludur, arkaya çok az oturan olur (bu modelin arka koltukları dar biliyorum), bagaj yine 2 kişi içindir çoğunlukla, biraz sportiflik iyidir ama caddelerin tozunu attırayım sol şeridi yardırayım demedim hiç. Düzgün otomatik vites (DSG'den çok memnundum mesela, buna da iyi diyollar!). Seri bir araç ama aynı zamanda konforlu, yol tutuşu için çok sert süspansiyon istemem, gerek yok benim için.

Bu fiyat civarında sıfır veya ikinci el ne alırdınız siz olsanız: Mercedes A180 (sert süspansiyon düşündürücü, motor eksileri vs.), Audi A3 (bunların arasında yaşlı arabası kalıyor), audi a1 (yeterince maskülen değil?), WV Golf (tasarım çok düz, çok "mantık" arabası, Polo kullanıyorum şimdi, biraz heyecanlı birşey arıyorum artık), WV Scirocco (hiç fikrim yok araç hakkında ama cazip gelmiyor nedense). Mutlaka otomatik vites olmalı, benzinli olabilir sorun değil (dizel + otomatik olsa tadından yenmez tabi). Satarken çok kaybettirmemeli zira 3-5 seneye satarım bunu da.

Siz olsanız ne alırdınız ve neden? Yani önemlisi burası, niye onu değil de bunu alırdınız kısaca açıklasanız çok faydalı olur bana.

Yolunuz açık olsun.

Tam istediğin araç bence. Hakikaten başarılı bir alet BMW 1.16.

  • roket adam  (22.12.14 12:55:53)
70k'ye 2.el araba almak isteseydim 1.16 alırdım.

  • lehim ve havya ile mikrocip yapan adam  (22.12.14 13:03:47)
A180 motor neden eksi?
Çok düz değil mi BMW nin kokpit
En azından Astra J nin içerisine bak;
data.motor-talk.de

Birde bmw ye
www.parsarackiralama.com

A180 dizel derim ben.
  • kahve kokusu  (22.12.14 13:04:58 ~ 13:05:55)
Alfa romeo giulietta?

  • vendorth  (22.12.14 13:06:20)
Mercedes A180 alma. Net konuşuyorum, forumlarda biraz araştır göreceksin zaten ne derece bok bi araba olduğunu. Süspansiyondan tut, keyifsiz sürüşüne kadar. Bozuk yollarda kullanması felaket, bildiğin üzere Türkiye'de de neredeyse düzgün yol yok. (büyükşehirler dahil)

116i tam dediğin özellikte bir araba. Çok değer kaybedeceğini düşünmüyorum, (5 sene sonra satarsan değer kaybetmesi muhtemel, o bütçeye alacağın araba son model olmaz çünkü).

Ha benim 70k param olsa gider 2. el z4 ya da 320 falan kovalardım. gençlik, heyecan arayışı işte.
  • archely  (22.12.14 13:07:44)
@roket adam ve @lehim ve havya ile mikrocip yapan adam teşekkürler destek için.

@kahve kokusu: teşekkürler. klişe şekilde "ya abi renault onun motoru bikbik" değil demiyorum elbette ama çok ses çıkardığı ve sportif bir araç performansı vermediğini (mercedes'ten beklenen düzeyde yani) duyuyorum kullananlardan (kendim test edemedim daha). Evet maalesef göğüs çok düz BMW'de, a180 hem dış hem iç harika bir araç (hele abisi CLA'yı yolda görünce içim gidiyor) ama işte diğer özelliklerle birlikte kokpiti düşününce BMW'nin artıları ağır bastı...

@vendorth: teşekkürler. tabii aklımdan geçti julietta da, tasarım nefis ama kolay satamam onu sonra ve fiyat daha çok düşer sanırım diğerlerine kıyasla. bir de şu "tutulmama" olayı var sanırım, etrafta çok görmeyince julietta'yı sürü psikolojisiyle uzaklaşıyor insan :)
  • cinematography  (22.12.14 13:11:18 ~ 13:15:32)
beemve nin içi senelerdir aynı zaten 1 de de aynı 5 te de aynı. bazı detaylar hariç. mercedes a class'tan daha güzel duruyor bence.

  • battal gemalmaz  (22.12.14 13:11:54)
@archely: teşekkürler. A180 ile ilgili bende bunları duydum hep, hele süspansiyon olayı çok dezavantaj, bin tane kasis ve çukur var hepsinde omurga hasarı verecekse o araç ne kadar atletik görünse de insanın eli gitmiyor işte ama yinede bir test sürüşü yaparım a180'le.

  • cinematography  (22.12.14 13:13:50 ~ 13:15:50)
f20 118i sahibi konuşuyor;

her zaman derim 1.6 motor ile hatchback sınıfında türkiyede en iyi satılan seri bmw 1 serisidir diye. ekonomi, güç, yol tutuşu bir araçtan bekleyeceğin herşey var. arkadan çekişli olmasıda ayrı bi zevk veriyor.

@kahve kokusunun yaptığı karşılaştırma Eski E87 serisi bmwye ait.

30000 tl kredi çek hatta 118i falan al asıl zevk onda
  • false pretension  (22.12.14 13:18:05 ~ 13:19:09)
Evet bence de 1.18 alsan daha iyi olur. A180 muhteşem güzel bi araç ama sadece dışı güzel işte. 1.18 her yönüyle çok keyifli bi aletti.

  • roket adam  (22.12.14 13:32:48)
a180 önden çekişli ve bmwdeki zevki alamazsın net.

  • false pretension  (22.12.14 18:19:00)