Kullanılmış iPhone 6'yı satmak...

en önemli soru: 1 ay kullanmış bulunduğum telefonu tanımadığım birine satmak beni nasıl bir pozisyona sokar? telefonun gelecekte nasıl kullanılacağı beni bağlar mı? kanuni olarak bir sakıncası var mıdır bu işin? (yanlış anlaşılmasın, dolandırıcılık vs. yapmak niyetinde değilim)

16 GB'lık versiyonu kullandım 1 ay süresince, hafıza yetersiz kalmaya başladı özellikle yoğun video çekmeye başlayınca. 64 GB'lık versiyona geçmek için bunu satmak istiyorum. ürünü ekran filmi ve koruyucu kılıf ile kullandım, üzerinde hiçbir çizik yok (parmak izi bile yok, alındığı gibi kılıflandı) telefonu türkiye'den aldım.

ben bunu alacak kişiye de kazık atmadan satmak istiyorum ve aklımda 2230 TL var. kutusu, 2 yıllık garanti belgesiyle kulaklık dışında her şeyi tam. (2350 TL'ye aldım, içindeki kulaklığı da kullandığım ve telefonla beraber vermeyeceğim için 120 lira düştüm fiyatından)

sizce bu fiyat nasıl? insanlar 120 TL daha ucuz olduğu için ikinci el ürüne yönelir mi?

120 lira fazla verip 0 alırım. 2000 küsür lira veren 120 liradan kaçmaz.

  • sutlu nescafe  (18.12.14 20:35:33 ~ 20:35:48)
Iyi de apple Store tr havale fiyatı zaten 2250 lira, niçin senden 2230 a ikinci el alsın ki ? hem faturası kendi adına olmayacak, hem garanti süresi azalmış durumda, hem ikinci el.

  • grimer  (18.12.14 20:36:54 ~ 20:41:00)
@sutlu nescafe +1
her ne kadar sıfır gibi olsa da kullanılmış olarak satacağınız için değeri otomatik olarak düşüyor. 2230 lira veren çıkacağını sanmıyorum.

  • bir fincan kahve ile film izlemek  (18.12.14 20:37:37)
Yukarda yazılanlara ek olarak bir de kulakligi vermeyecekmissin yani.
ben olsam hayatta almam.
Gider biraz daha fazla para verir ki cok koyacak bi rakam degil 120 tele. Sifir ve tam takim alirim.
  • rayde  (18.12.14 20:38:34)
apple store TR fiyatı 2350 TL.

  • legendwaitforitdary  (18.12.14 20:39:40)
pardon editledim, aklım geçen yılın 5s fiyatına gitti :D

  • grimer  (18.12.14 20:41:25)
satmak senin açından bir problem yaratmaz da o paraya kimse almaz o telefonu. kulaklığı da düşünce senin telefon sıfırı ile aynı paraya geliyor zaten.

  • calzoncillos  (18.12.14 20:42:01)
şöyle bi durum var, herkes 0 olsun, faturası benim olsun vesaire gibi mevzulara takılmıyor. tanıdıklar arasında bile ürünü alırken bilinçsizce satın alan insanlar var. kişisel görüşleriniz de önemli benim için ama daha çok genel tepkiyi merak ediyorum bu tür tekliflere. daha önce satış deneyeminiz varsa özellikle yardımcı olmanızı isterim.

  • legendwaitforitdary  (18.12.14 20:44:06)
1700-1800 arasi anca satarsin.

  • Lola90  (18.12.14 20:44:29)
@calzoncillos peki 2. el pazarını yeni çıkmış bir telefon için araştıran kitle bu detayları fark ediyor mu o önemli. haklısınız kulaklğın 90 liralık bedelini düşünce sadece 30 lira ucuza satmış oluyorum telefonu; ama bunu sorun etmeyecek/bunun farkında olmayacak insanlar var mı?

  • legendwaitforitdary  (18.12.14 20:45:47)
Kulaklığı düşünce insanın kârı 30-40 tl falan oluyor. Kimse almaz.

  • dokuz numara dort yildiz  (18.12.14 20:46:36)
store.apple.comı-ve-mikrofonlu-apple-earpods?fnode=49

Kulaklık 75 lira zaten. 45 lira mı kestin ikinci el olduğu için? Kimse almaz. Problem olmaz satabilirsen senin açından.

Edin: E karının sadece 30 lira olduğunu fark etmesin demişsin. O zaman kazıklamadan satmak istiyorum maddesine geri dönüyoruz. Kazıklamış oluyorsun.
  • Lim5  (18.12.14 20:49:02 ~ 20:51:21)
bunu sorun etmeyecek insana rahatlıkla enayi diyebiliriz. işi bilen adama, piyasadan haberi olan adama onu satamazsın.dediğim gibi bir enayi bulman lazım dediğin fiyata satman için.

  • sutlu nescafe  (18.12.14 20:51:11)
100 lira için gidip de ikinci el almam. adı üstünde 2. el

  • c1b2k3  (18.12.14 20:51:56)
kusura bakma da milleti kazıklamaya kalkıyorsun 30-40 TL için neden senin ikinci el kulaklığı bile olmayan telefonunu alsın.

umarım kimseyi tuzağına düşüremezsin.
  • kuzey li  (18.12.14 20:55:33)
Bizde vasıta hariç ikinci el piyasasının olmayışının sebebi bu mantık işte. Millet neredeyse kar elde etmeye çalışacak.

Aranıp da bulunmayan bir şey değilse sıfır fiyatının her zaman çok altında gider.

2000'e satarsın zorlasan. Ya da bir tanıdığına 20 ay taksitle falan satarsın ancak istediğin fiyata. Onda da üç beş kuruş daha verip yine sıfırını almak mümkün.
  • alperz  (18.12.14 20:57:10)
@legendwaitforitdary deli gibi fiyat araştırması yapan adamlar var. nerede 50 lira daha ucuz, nereden alırsan 100 liralık da puan veriyor falan gibi. bu adamlar yemez zaten. ayfon alırken fiyatını sallamayacak, 3ün 5in hesabını yapmayacak kadar zengin adam da 2. elle uğraşmaz gider apple store'dan alır. geriye 2.el telefonu sıfırı ile aynı paraya alacak kerizler kalıyor, öyle saf adamı da bulursan 2500-3000'e bile iteleyebilirsin zaten bunda ekstra şu şu özellikler var diye..

  • calzoncillos  (18.12.14 21:00:03)
1600 lira veririm

  • Bostan  (18.12.14 21:00:52)
@kuzey li telefonu zararını satmak kaziklamak degil. Telefonun hiçbir kusuru yok, düşmedi, çarpmadım, çizmedim. Bu bir tuzak degil, telefon neyse onu yazacağım ilana.

@alperz satmaya çalıştığım telefon 1 yıl öncesinin telefonu degil. insanları kaziklamaya çalışmıyorum 40 lira da olsa daha ucuza satıyorum, nerdeyse kar falan etmiyorum.
Satıştan sonra zaten en az 300 lira daha koymak zorunda kalacağım icin telefonu olabildiğince az zarar ederek satmam önemli.
  • legendwaitforitdary  (18.12.14 21:03:50)
millet adam silkmek için duyurudan akıl alıyor. rezaletin de böylesi.

  • bakisimsizdeve  (18.12.14 21:04:43)
@bostan su anda 5s bile o kadar ucuza gitmez, abartmayalım.

  • legendwaitforitdary  (18.12.14 21:05:05)
yahu adam sikmek Dediğiniz şeye bakın. Sanırsın kar ediyorum, telefon bu kadar yeni olmasa ve sırf bu yuzden böyle bir fiyata satmanın etik acıdan dogru olmadığını düşünsem zaten satmam.

  • legendwaitforitdary  (18.12.14 21:07:23)
Yukarıdaki ifademi daha da açayım, eğer telefonun o günkü değerinin Üstünde görürsem biçtiğim fiyatı, telefonu satmam.

  • legendwaitforitdary  (18.12.14 21:10:13)
iki ihtimal var sizinle ilgili:

ya paragöz, fazla uyanık birisiniz

ya da troll. fazlası değil
  • sen olmayan cocuk benim  (18.12.14 21:10:40)
senet yaparsan satarsın.

  • emiter  (18.12.14 21:11:02)
dostum öyle olmadığını düşünebilirsin ama yapmaya çalıştığın tam anlamıyla şark kurnazlığı. sen o telefonun kutusunu açtığın anda onun değeri 250 lira düştü zaten, kabul et ya da etme. serbest piyasa sonuçta sen yine koy ilanını istediğin fiyata ama dediğim gibi satacak adam bulamazsın..

  • calzoncillos  (18.12.14 21:11:40)
Yok artık, gayet ciddi bir duyuru bu.
Böyle tepki çekeceğini az çok tahmin etmiştim, ama su durumda yapabileceğim bir sey yok. 2000 liraya satıp 650 tl koyamam, satmam öyle bir durumda. Ikinci el piyasasında neler oluyor diye bir sordum sadece, paragoz, adam sikici, dolandırıcı falan olduğumu ögrendim bir duyuruda. Hayatımı çözdünüz.

  • legendwaitforitdary  (18.12.14 21:16:32)
aklı başında kimse almaz dediğin fiyatlara.
hem kullanmışsın, hem eksiksiz değil. düşürmedim etmedim diyorsun ama bunu alacak kişi bilemez.

  • kayranin kedisi  (18.12.14 21:17:28)
Ben durumu iki Taraflı düşünüyorum; kendim Alıcı olsaydım ve 2. El piyasasina baksaydım (ki 1-2 yıl önce başka bir telefon icin bakmıştım), yeni çıkmış bir telefon eğer kusursuzsa, Türkiye kayıtlıysa, 100-150 liralık bir kara Razı olurdum. Bu yuzden kimseyi dolandırmaya çalışmıyorum, net bir şekilde bunu söylüyorum. Eğer bugün 2. El alacak olsaydım 2230 tl öderdim.

  • legendwaitforitdary  (18.12.14 21:19:39)
e fena mı kendini tanımış oldun.

bir de tamamen ben merkezci yaklaşıyorsun olaya. sen telefonunu yükselteceksin diye kimse o fiyata almaz.

denemesi bedava. ver ilanını.
  • sen olmayan cocuk benim  (18.12.14 21:19:47)
Burda bir de mesele Güvenilir Satıcı. 16 gb'dan 64 gb'a gecmek üzere satış yapıyorum, üründen kar etmek amacında Değilim. Oysa İnternete bi göz gezdirdigimde kalitesiz satıcıların kar Amaçlı ne idugu belirsiz telefonları sattığını görüyorum, nasıl kullandığı ne kadar çizik olduğu falan zaten hiç belirtilmemiş. Ben temiz ve dürüst bir ilan ile zararına satış yapmayı planlıyorum, bunu kötü niyetli görmeniz ilginç.

  • legendwaitforitdary  (18.12.14 21:22:28)
hala ne kadar haklı ve faydalı bir iş yaptığını düşünüyorsun (iki taraf için de) kafanda birini kazıklamak olmayabilir ama bu iş "kazıklamak" olur yine de.

  • sen olmayan cocuk benim  (18.12.14 21:22:43)
@sen olmayan çocuk benim
Sanal ortamda çirkin ifadeler kullandınız, alttan aldım, Uzatmayalım bu laubali diyaloğu.

  • legendwaitforitdary  (18.12.14 21:24:03)
kanzi ben 1250 lira veririm satmayı düşünürsen.

kimse de 2230 tl vermez.
  • dusmanimizkindirbizim  (18.12.14 21:24:33)
Neyin kafasını yaşıyorsun :) hala zararına diyorsun bir de.

ben xperia z ilk çıktığın da bir ay kullanılmış telefonu 1400 tl ye aldım. hiçbir sorun yaşamadan hala kullanıyorum. o zamanki fiyatı 2100 civarındaydı.
  • sen olmayan cocuk benim  (18.12.14 21:24:44)
@legendwaitforitdary kötü niyetli olan kısmı fiyatı. senin hatan telefonunu sıfır ile kıyaslıyorsun. telefonun ambalajını açtığın an değeri düşüyor onun sen onu kabul etmiyor sıfırmış gibi yüksek fiyattan satmaya çalışıyorsun.

  • kuzey li  (18.12.14 21:27:29)
...her neyse, Haklısınız sanırım kar peşindeyim, durun ben şunu 2500'e bırakmayı deneyeyim.
Hakaret etmeden, insan gibi cevap atan herkese teşekkürler. Telefonu 2100'den düşük olmayan bir fiyat ile Satışa cikaricam sanırım bir zaman; satılırsa haberiniz olur. Iyi Akşamlar.

  • legendwaitforitdary  (18.12.14 21:30:29)
Açıkçası satın alacak adamın size bu parayı nakit verme imkanı varsa 25 lira daha fazla verip apple.com.tr'den sıfır kulaklığıyla beraber alabilir, üzerine bir de avantajix kullanıyorsa 28 lira(38-10) iade alır seninkinden ucuza gelir.

Evet sen belki yeni aldım diyip ucuza vermek istemiyorsun ama maalesefki sıfırını seninkinden daha ucuza alma imkanı var aslında alacak kişinin.
  • atom karincanin torunu  (18.12.14 21:34:59 ~ 21:36:42)
sen bir ay kullanmışsın yine, hiç kullanılmamışını sattılar r10'da 2070'e. ikinci el ikinci eldir.

  • tescillimarka  (18.12.14 21:35:14)
store.apple.com

fiyata bak ve birdaha gözden geçir bu satışı.
  • jamswety  (18.12.14 21:40:19)
Etik hesaplaşmaların ardından telefonu tutmaya karar verdim. Fotoğrafları ve videoları saklayan bi cihaz icin kickstarter ile bağış yapicam, 64 gb'a harcanacak olan para ile.

  • legendwaitforitdary  (18.12.14 21:40:37)
Benden de son bir not: Adam Vodafone'dan 24 ay taksitle 2712 liraya almış. Sıfır. Hiç açılmamış. Kulaklığı da var yani. 2180 lira demiş. Apple store fiyatından daha ucuza da yurtiçi garantililer var.

www.sahibinden.com
  • Lim5  (18.12.14 21:56:56)
kimse sen model yükselt diye sana yalvarmıyor yada sen telefonu sat diye sırada da beklemiyor.

herkesten akıllı olduğunu da düşünmüyorum sonuçta,herkes kutusu açıldığı anda o fiyat düşer diyorsa öyledir 2x2=4

sanki satılan tek telefon seninkiymiş gibi konuşuyorsun. bir de trip atmışsın satmam o zaman diye. satma kardeşim zaten bize ne ki :)

ayrıca sen düşürmedim, çarpmadım diyorsun. neden inanayım ki sana? nereden bileceğim doğru söylediğini.

hafıza yükseltmek için sadece kulaklık fiyatını düşüp, telefonu sıfır fiyatına satmaya çalışan birisin sonuçta sen bizim gözümüzde(seni tanımayanların gözünde). olaya kendi tarafından değil de satın alan tarafından da bak.

ayrıca o arkadaşı bulursan bana da haber ver satılık satılık ultrabook, iphone, ipod touch ve galaxy pro telefonum var. hepsi daha ilk günkü halinde sayılır.
  • c1b2k3  (18.12.14 22:32:06 ~ 22:32:45)
Polemiğe girmeden var olanı söyleyeyim:

İphone 6 çıktıktan 2 gün sonra aldım, aldıktan 1 gün sonra hediye olarak 64 gb gelince elimdekini satmak istedim.

3 gün kullanılmış full kutulu ve aksesuarlı iphone'u telefoncuya 1800'e verdim ki o dönemler istanbul'da iphone bulunamıyordu sen düşün.

telefoncuya 1600-1700'e satarsan öp başına koy derim ben, münferif şahsa da 100 lira fazlasına satabilirsin.

Yukarıda güzel denmiş: "Adı üstünde, 2. el."
  • a d s z p  (18.12.14 22:39:27)
c1b2k3 + 1 000 000

  • sen olmayan cocuk benim  (18.12.14 22:39:51)
Telefonu 1 ay kullanmış olmanla 12 ay kullanmış olman arasında 2. el piyasası bakımından fark yok.

1900 liraya satabilirsin en fazla. kimse 2000 lira dahi vermek istemez 2. eline, sıfırını 2350 liraya alabiliyorken. sıfırını 2350 liraya alabilecekken başkasının kullandığı (nasıl kullandığı da meçhul) mala, hem de kulaklıksız, 2230 lira vermek için keriz olmak lazım.
  • m e l t e m  (18.12.14 22:49:15)
Adama 2230 lira için pahalı dedik şimdi 2350'ye satsa yeri ya la :D
iphone 2500 lira oldu.

  • atom karincanin torunu  (01.01.15 17:48:01)
telefonu aldin, faturayi kestirdin dukkandan ciktin. kutusunu acmasan bile o artik bir ikinci el, ayni paraya "teknik olarak" satamazsin. telefonun modeli zaten oldukca eski, aranan ve bulunamayan yeni bir model falan da degil. bence senin telefonun ederi max. 1750.

Obur taraftan herkes herseyi istedigi fiyattan satabilir, zaten ikinci elin olayi bu, lince gerek yok, serbest piyasa ekonomisi. Kimisi yok parasina verir, kimisi uyaniklik yapar kaziklamaya calisir ve elinde patlar (ya da patlamaz birine gomer). Malin kusurunu saklamaya calismadikca bir sikinti goremiyorum.

Ikinci elin degerini alici belirler. Nokta.
  • cooperr  (23.11.20 05:05:15)