arabadan anlayanlara

şimdi ben arabalara bakıyorum bu aralar yıl sonu indirimleri de var malum. aklıma bir soru geldi. nedense benzinli ile dizel arası fiyat farkı atıyorum vw de 12-13 bin.

mesela;

Yeni Passat Variant 1.4 TSI BMT 125 PS DSG Highline 105.600 TL
Yeni Passat Variant 1.6 TDI BMT 120 PS DSG Highline 121.300 TL

şimdi 16 bin tl fazladan vermiş gibi hissediyorum ben. sizce benzinlisini satmak cok mu zor olur? millet bu yüzden mi deli gibi dizel alıyor?

yakıt konusunu konuşalım isterim bir de. benzinli model ortalama 5.3, dizel model 4.1 lt yakıyor.

benzinli alırdım ben olsam ya siz?

ek bilgi: 12000 km'de;
benzinli passat 2798 hadi 2800 tl yakıyorken,
dizel passat 1933 tl yakıyor. fark 864 tl.
her sene 864 tl yaya yaya ödemek 16 bin tl yi peşin peşin ödemekten evla değil midir?

dizel araba yine dizel araba fiyatına satılır elbet ama hemen hemen aynısı 16 bin ucuzken benzinliden vazgeçilir mi ne dersiniz?

senede 12000km ve üzeri yapıyorsan dizel mantıklı diyorlar. yani o ödediğin fazlalığı anca amorti edebiliyorsun. az kullanıyorsan dizelin bir anlamı yok. masrafları da fazla oluyor diyorlar.

  • koybasigillerden  (10.12.14 20:34:01)
Dizel popülarite ile böyle fiyatla gidiyor bence.
Şehir içi kullanılacak veya yılda 30bin km yapmayacak otomobilin dizel olması şart değil hatta tamirat fiyat farklarını göz önüne alınca benzinli daha uyguna geliyordu. (bir ara hesaplamıştım)

Öte yandan sözlükte vw vites problemi ile ilgili entry okumuştum. Bilginiz olsun.
  • sozluknickmiverulan  (10.12.14 20:37:33)
dizel veya benzinli tercihi değişkendir. tahmini olarak yılda kaç kilometre yol yaparsınız? önce bunu düşünün ardından ortalama benzin veya dizel yakıt fiyatları arasında değerlendirme yapın yani özetle fazla km yapacaksanız dizele yönelebilirsiniz.

edit: üstteki arkadaş dsg şanzıman probleminden bahsetmiş, önemli bir nokta ve büyük bir sorun. yanlış bilmiyorsam her 7 dsg den biri arızalı oluyor, arızalarda büyük sorun yaratıyor, dikkat etmekte fayda var.
  • ada meltemi  (10.12.14 20:45:35 ~ 20:47:29)
  • kahve kokusu  (10.12.14 20:55:49)
1- o fabrika verilerine guvenme.
2- 12000km cok az degil mi ya?
3- dizeli satarken de yuksek fiyata satacaksin. yaptigin hesap tam dogru degil.
4- dizelin bakim suresi daha kisa olur ve bakim masrafi daha fazladir.
5- araba kullanirken kafada benzini dusunmemek super birsey.
6- passat cok buyuk araba 1.4 motor ona kucuk geliyor. gitmiyor. biraz hizlanmak istediginde yakit sarfiyati cok artiyor.
7- illa bu ikisinden birini alacaksan dizel al. ama ben vw'ye o kadar para vermem.
7a a4 2.0tdi 150hp 138.000TL.
7b 128.000TL'ye 3.20ied 180hp veriyorlar.

1.4tsi leon kullandim. fabrika verisi sehir disi 6.1 sehir ici 7.4 idi. istanbuldan en dikkatli oldugum zamanlarda 8.5 ortalama kullanimimda 9lt/100km ortalamasi vardi. sehir disinda izmire 6.8 ortalama ile gitmisligim var.
  • crucio  (10.12.14 21:36:56 ~ 23:08:42)