1.2 otomatik Corsa B, benzini içiyor sanki ?!

Sevgili Sebastian Löeb'ler, 1.2 16V corsam var ellerinizden öper, otomatik, benzinli.

Şöyle söyleyeyim:

100TL 95 benzin aldım, perşembe akşamı evin oradan.
Cuma: İşe git gel / 40-50km.
Cmst: Kartal Oto Sanayi git gel / Toplasan 10km bile yok ama 10 diyelim.
Pzr: Yenibosna Git-gel / valla maps 100-120km diyor gidiş gelişe.
Pts: işe gel / 20-25km.

ışık yandı!!!

ben 3 günde bir 100 lira benzin mi alacağım bu kerkeneze?!?

ortalamalarını topluyorum: 45 + 10 + 110 + 25 = 190km.

100 liraya 190km gidiyorum beyler :(

dur kalk dur kalk normal mi?

trafik: istanbul

o araba şehiriçi 10 lt yakıyor(otomatik) care lpg.

  • mrthany  (08.12.14 16:25:34)
normal. lpg şart.

  • t joe  (08.12.14 16:27:19)
100 km / 11,5 LT gibi bir ortalamanız var.. (100 TL yakıt, 22 litre benzin.. 22 LT - 190 Km'den yürüyerek 100 KM / 11.5 LT)
İstanbul'da otomatik vites arabayla normal..
Ben de aynı değerlerdeyim..
  • quaker  (08.12.14 16:28:29 ~ 16:29:18)
biliyorsundur gerçi ama en azından 190ı 200 yapmanın yolu biraz daha yavaş gitmek ve mümkün olduğunca az fren kullanmak. yani ayağı gazdan çekmek de fren görevi görür. aracın hareketini stabil devam ettirmek mümkün. fren daha keskin hız düşüşü ve sonraki aşamada daha keskin gaza basmak demek. dur kalklar için konuşuyorm.

  • roy keane ve giggs reyiz  (08.12.14 16:29:30)
Otomatik + benzinli + İstanbul trafiği = Az bile yakmış.

  • osurdum  (08.12.14 16:32:41 ~ 16:33:29)
normal opelse tamamen normal.
söylemesi ayıp bende toyotayla 100 tl ile 480 km gidiyorum.

ama diesel.
  • jamswety  (08.12.14 16:33:11)
çözüm yavaş gitmek değil, herkes tarafından kabul edilen ancak aslında çok yanlış olan bu bilgiyi kafanızdan silin sevgili dostlar. yavaş gitmek 200 yerine 120 ile gitmediğiniz sürece daha az yakmanızı sağlamaz. önemli olan sabit hızla gitmektir. sürekli gaza basıp çekmemektir.

mümkün olduğunca sabit hızla gitmeye çalışın.
  • t joe  (08.12.14 16:55:34)
Otomatik + benzinli olumcul kombinasyon. Care lpg.

  • vendorth  (08.12.14 17:05:42)
Panpa ben 4,5 lt yakiyorum. Dizel birde. Ben de ilk araçta Benzinli hatasını yaptım. O yüzden geçmiş olsun. LPG ee yüzde 25 30 düşürür

  • kahve kokusu  (08.12.14 17:20:40)
5,5 litre 1.2 motor benzinli twingo :))

  • kaiserr76  (08.12.14 17:43:55)
5.8 lt Honda jazz benzinli

  • piotr  (09.12.14 08:38:34)
abiler ablalar
kısa mesafede benzin-motorin farkediyor mu?

  • cemiyetin unlu simasi  (09.12.14 08:43:58)
Yahu benim yıllardır anlatamadığım benili dizel araç arasında 8-10 bin tl fark var ayda 1500-2000 km yapmıyorsanız dizel çok karlı değil çünkü baştan 2 yıllık benzin paranı zaten gömüyosun?

  • kilimanjaro  (09.12.14 09:00:16)
@kilimanjo Ne alakası var? Satarkende benzinliye göre daha pahalı satıyorsun zaten.
Birde bunu 100 binlik araba alırken 10 bin hesabı yapan modelleri de mevcut evet.

  • kahve kokusu  (09.12.14 15:49:29)
İnşallah duyuru silinmez ve arayan arkadaşlara bir faydam olur

Şimdi şöyle başlamak istiyorum gidip mercedes alırken 5-10 bin hesabı yapmaktan değil polo corsa gibi giriş seviyesinin 1 tık üstü araçlardan bahsediyoruz aha ben şimdi buraya polo yu yazacağım ince ince ve dizel benzinli karşılaştırması yapacağım kiminiz diyecektirki vw giydiriyor helele hülele fakat isteğe göre başka modelleride yaparım fiesta olsun corsa olsun...

Şimdi elimizde
benzinli olarak 1.0 tsi 75 ps polomuz 38.700 den satılıyor hadi düz 39 diyelim
dizel olarak 1.4 tdi 75 ps polomuz 51.900 den satılıyor hadi düz 52 diyelim
(Buarada ikiside 3 silindirli ve ikiside aynı donanım paketiyle geliyor, ikiside düz vites)

Şimdi burada kafadan 13.000 tl içerdeyiz eğer dizele yönelirsek (ufak bir beyin fırtınasıyla sırf dizele yönelirsek muadil benzinli aracın ederinin %33 ü kadar ekstra para veriyoruz diye düşünebiliriz)

Şimdi gelelim yılda kaç km yaptığımıza ortalama bir kullanıcı 15-20 bin yapıyorsa dizele yönelir diyelim ve bi şekilde 20 bin km seçelim yılda ikisinide bu aksamda değerlendireceğiz tabiiki fabrika verileri üzerinden...

1.0 benzinli aracımız.
-6,4 şehir içi
-4,4 şehir dışı

1.4 dizel aracımız
-4,4 şehir içi
-3,2 şehir dışı

Verilerimizide aldık geliyoruz sadede

Bu 20 bin km nin 5000 ini şehir dışı 15 bininde şehir içi olarak kabul edeceğim ve benzinlide 6,4 ü 7 dizelde ise 4,4 ü 5 olarak alacağım çünkü trafik dur kalk vs... Aynı şekilde işlem kolaylığı için mazotu 4 lira benzini 4,5 lira kabul ediyoruz

Buna göre benzinli aracımız yaklaşık 1050 litresi şehir içi 220 litresi şehir dışı olmak üzere 1270 yani yaklaşık 1300 litre tüketecek yani 5850 tl ye tekabül ediyor

Buna göre dizel aracımız yaklaşık 750 litresi şehir içi ve 160 litresi şehir dışı olmak üzere 910 yani yaklaşık 900 litre mazot tüketecek yani 3600 tl ye tekabül eder

5850-3600= 2250 tl yani bu durumda bu kadar kar ettik dizeli seçtiğimiz için her sene bu kadar kar etsek 6 senede tam olarak aradaki fiyat farkını kapatmış (yani hala kar etmiyoruz) olacağız

Şimdi buraya kadar tamamsa hem dizel hem benzinli araç kullananlardan ricam benzinlinin bakım masrafları vs dizelin bakım masraflarını ortaya koyarsanız ki çoğu kişi bilir dizel araçların servis bakım sıklığı ve masrafları benzinliye göre daha maliyetli ve çoktur... Bu denklemle 7 senede eşitlik bile zor gözüküyor

Başka karşılaştırmalarıda bu şekilde yapabilirsiniz arkadaşlar.

Biliyorum türk insanındaki ama anlık daha az gidiyor cebimden mantığı hiç bi zaman geçmeyecek ama bu ufak anektodumuzla dizelin NORMAL kullanıcıya faydası pek yoktur yani bu demekki adam sıçmaya arabayla gitmiyor bazen toplu taşımda kullanıyor vs...

Ayrıyetten dizel arabam olmadı ama çok sürdüm ve bu kadar keyifsiz gitmeyen resmen basıyorum gaza köklüyorum yavaştan kalkıyor yani ne diyem neyse ya, siz dizel keyfinize devam, biz performans ve sessizlik açısından benzini seviyoruz...
  • kilimanjaro  (09.12.14 16:50:01)
benim 1.6 170 bg'lik aracımla aynı yakıyorsun nerdeyse. öküz gibi kullanınca full depo (52 lt) 450 km görüyorum bende

  • false pretension  (09.12.14 17:02:31)
Adam diyor ki 52 lt ile 450 km gidiyorum diye, ben 60 lt ile 1400 felan gidiyorum. Yarıdan fazla fark var.
Yıllık min 40 bin km yol için 20.000x0.4 ile 8 bin tl fark eder ilk yıldan.
Satsan ikinci elde zaten hızlı ve pahalı gider kafadan 5 bin.
Bakkala mi gidip geliyorsunuz sadece anlamıyorum ki
  • kahve kokusu  (09.12.14 19:26:37 ~ 19:31:42)
Bu arada öyle bir yuvarlamissin ki matematiği katletmissin.
Arkadaş 0.5 Tl ben 0.18 tl yakiyorum.
0.32 her km için kar
20 binde 6400 TL eder.
Nasıl h hesap yaparsın sen?
  • kahve kokusu  (09.12.14 19:30:11)
Araba sürmesini bilmiyorsun demek ki,
Dizeldeki tork ve ivme Benzinli de yoktur

  • kahve kokusu  (09.12.14 19:33:04)
Adamla ilgilimiz yok kahve kokusu 2 muadil araçla ilgimiz var yuvarlama yapma yılda 4000 kar et 5000 et genede 3 senede çıkaramıyorsun KAR YOK anlatamıyorum heralde ya bende polo gti var hergün 200 görüyorum ibrede 50 kuruş yakmıyor neyin derdindesiniz 0,39 Tl yakıyorum ben senin 2 katın yakıyorum desek işte buda en baba 3000 tl fark ettirir bana yılda...

  • kilimanjaro  (09.12.14 23:12:46)
Ayrıca Dizel bakım masrafını hiç konuşmuyorsun? Benzinlinin 2 katına varabiliyor bakımlar dizel partikül filtresidir vs ayrıca dizel motorlar patlama prensibiyle çalıştığı için daha sık bakıma girerler 40 bin km de en aşşa 5-6 kere bakım demek 2-3 bin tl demek en az...

  • kilimanjaro  (09.12.14 23:14:43)
Arkadaş alıp toprağa mi gömüyorsun arabayı yarın satarken zaten pahalıya satacaksin.
Baktım sahibinden de
2012 polo 1.6 TDİ 50 bin
2012 polo 1.2 tsi 36 bin
Sen gibi iyimser bakalım
Ben yılda en az 40 bin yapıyorum.
Aramızda 20 kuruş fark var
O da 8 bin lira eder iki yılda 16 bin
Hehe hem aradaki fark tolere etti hemde 14 lira fazlaya satiyorsun
Bakım masrafı demişsin de 10 binlira bakım mı çıkacak ne hesap bilmezsin yav.
  • kahve kokusu  (10.12.14 07:40:47)
40 bin normal bi değer değil 20-30 bin bile çok ben 12-13 bin arası yapıyorum hatta biz diyeyim ki heryere arabayla gideriz tatile bile 40 bin nereye sürüyorsun 20 bin bile günde 60-70 km demek hayatın yolda geçiyor o zaman dostum

Birde beni güldürdün türkiyede 2. El piyasasından hesapmı yapılır bunun kazalısı var extradan kitlemeye çalışanı var üstünde değer isteyeni var da var lan tdi 0 ı 51 bin diyorum adam 2. Elini 50 ye bulmuş hemde 2 yıl eski kim alır olm onu az mantıklı düşün 0 tdi ile arasında 1 milyar var ve 2 yıl eski
  • kilimanjaro  (10.12.14 07:55:57)