Muhasebe Yardım 2015 Yılı Defter Tasdik Ücreti

Merhaba,

2015 yılı defter tasdik ücreti ne kadardır acaba? Defter usulu çalışan şahıs şirketi sahibiyim. Çalışanım yok. Varsa yoksa aylık 10 tane faturalık muhasebe işim var.

Geçen sene muhasebecim 1000 TL istemişti. Bu sene ise 1300 TL talep etti. Enflasyondan fazla ücret artışı var gibime geliyor. Bu konuda fikrinizi rica edebilir miyim? Bu ücretler belirli midir yoksa muhasebeciden muhasebeciye değişebilir mi?

Saygılar

Ohaa.. Ben tasdik ettireceğim de muhasebecine. Gel ben yardım ederim.

  • dokuzonbeş  (09.12.14 18:17:19)
ben 500 veriyorum. 1.sınıf mükellefim.

  • rhan  (09.12.14 18:22:42)
aylık ne kadar muhasebe ücreti ödüyorsunuz?

edit: ben tasdik ettireceğim dedikten sonra direk defterinizi alın daha iyi. pek hayır beklemeyin ordan o saatten sonra.
  • tescillimarka  (09.12.14 18:23:59 ~ 18:24:20)
Nedir acaba yasal ücretler? Bunun standart ücret levhaları yok mu acaba?

  • mertozkoy  (09.12.14 18:24:48)
www.kmsmmmo.org.tr
www.nevsehirsmmmo.org.tr

biraz ilden ile değişiyor sanki. tutturabildiğine.
  • rhan  (09.12.14 18:28:19)
Arkadaşlar muhasebecilerin günüdür defter tasdik etme günleri, ne araklarsalar kar sayarlar. kendiniz tasdik ettirin. 50 lira tutuyor.

  • anonymice  (09.12.14 18:37:03)
Teşekkürler cevaplar için. Ben mali müşavirle çalışıyorum. Muhasebeci şeklinde ifade etmem yanlış mı? Ayrıca mali müşavir olarak daha fazla ücret talep edebilirler mi?

  • mertozkoy  (09.12.14 18:40:28 ~ 19:00:00)
niye yanlış olsun. istiyosan fino de, o parasına bakar :)
iş hacmine bağlı ne kadar talep edecekleri. 1000 lerce fişi olan bir supermarketsen ayda 1000 lira ama normal bir tuccarsan 100-200 arası isterler aylık.

  • anonymice  (09.12.14 18:42:46 ~ 18:43:44)
Tekrardan teşkkürler.

Mailinde defter tasdiklerini noterden yapacağız diyor. Bu 1300TL'e defterin kendi ücreti dahil midir? Yani her sene için yeni bir defter mi çıkarılır yoksa sadece var olan defter tasdik mi edilir?
  • mertozkoy  (09.12.14 18:58:05)
defter dediği şey bir sürekli formdur büyük ihtimalle. 3-5 lira bisiydir. Sakın ha sakın 1300 gibi bir rakam vermeyin...

  • anonymice  (09.12.14 19:00:48)
ya bu olay çöpçülerle davulcuların bayramlarda bahşiş toplaması gibi bişey olmuş. denildiği gibi en fazla 100 lira tutar, üstünü kendine layık görmüş. Bence başka bir muhasebe bürosuna geç. Denildiği gibi kendim yaptırcam dersen kin tutar sana her işin yamuk olur sonra. kusura bakma kardeş ücretin bana çok geldi de al defterlerini geç başka yere.

  • zikardo  (09.12.14 20:33:52)
Benim muhasebecim 200 tl istedi. Aynen az evrakım oluyor.

  • faredenkorkankedi  (10.12.14 01:26:22)
şimdi mali müşavir olarak size ve herkese cevap vereyim.

öncelikle ohaaa. o neymiş öyle 1300 nedir arkadaş?

şimdi bu para sadece defter tasdiki değildir. muhasebecinizin sizin için bir yıl boyunca yapacağı masraflar için istediği bir paradır. sadece defter tasdiki olarak bakmayın. bunun kağıdı var, toneri var, klasör var, dosyası var, size gelip gitmek için veya sizin adınıza vergi dairesi olsun, sgk olsun gitmek için yol parası var. var oğlu var. normalde siz yanınızda çalışan yokmuş ama biri çalışıyor olsaydı onu vergi dairesine veya müşteriye gönderirken yol parasını vermeyecek miydiniz? maaşından mı gidip gelecekti? e muhasebeci de bir bakıma sizin bir çalışanınız. sizin için kimbilir kaç kere ofisinden çıkıp size geliyor, kaç vasıta ile geri dönüyor, vergi dairesine gidiyor. bunları da düşünün.

lakin bunları da düşünseniz 1300 çok fazla. oda bize bu fiyatı alalım diye liste veriyor, bunu isteyin diyor. gerçekten isteyen var, alıyorlar da. ben bugüne kadar hep oturup hesapladım, noter ne tutar, kırtasiye ne tutar, yol parası vs. yapacağım harcamalar ortalama ne tutar, onu istedim.

birinci sınıf için noter fiyatları 100 sayfa için 61 lira, 200 sayfa için 80 lira. yani 200 sayfa yevmiye, 100 sayfa kebir, 100 sayfa envanter defteriniz olsa, numaralı kağıt bedeli maksimum 15 lira, noter ise 80+61+61=202 lira, fazla fazl atayım, 100 liralık kırtasiye kullansa, 200 lira da yol parası verse

15+202+100+200 = 500 lira civarı bir şey yapar o da maksimum yani.

bugüne kadar en fazla aldığım kişiden geçen sene 600 lira aldım ama onun işyeri çok uzakta, arabayla gitmekten başka yolum yok ve ayda iki sefer gidip geliyorum. siz düşünün yaktığım benzini. bunu da istiyorum haliyle.

ama yine de 1300 lira çok fazla çok.
  • kibritsuyu  (23.12.14 10:58:26)