autocadde yuvarlaklarla çokgen çizmek

elimde yamuk yumuk bi çokgen var kenar ölçüleri olan. bi arsa aslında.
bunu autocade aktarmam gerekiyor
autocadde -yuvarlaklarla diye hatırlıyorum- çizmenin bi yolu vardı. hani üçgeni çizdiğimiz gibi. var mıdır bilen?

@hep mutlu

üçgenin bi kenarını çizip, sonra uçlara yuvarlaklar ekleyip yapıyorsun ya onu diyorum. onun bu çokgenleri çizmek için de yolu vardı kursta hoca anlatmıştı ama hatırlayamadım.
  • emirkulu2  (03.12.14 10:45:52)
iç/dış yarıçapla çokgen çizme komutu var. çokgen simgesinin altında inner/outer radius olması lazım. ordan kenar sayısını da belirleyip çizebilirsin.

edit: yanlış anlamışım pardon.
  • yazmamaya yemin eden adam  (03.12.14 10:50:22 ~ 10:51:02)
canın sağolsun @yazmamaya. hepsi birleşip aklımda belki hatırlarım o bulamadığımı

  • emirkulu2  (03.12.14 10:51:59)
resim atarsan belki daha rahat yardımcı olabilirim.

  • mantarliborek  (03.12.14 10:57:16)
caps eklesene bakalım.

  • merhum  (03.12.14 10:57:38)
cembere teget ucgen mi demek istiyorunuz? autocadde bahettiginiz seyi cizemeziniz yanilmiyorsam parametrik cizim programi gerekli.

  • oharro  (03.12.14 10:57:48)
açılardan herhangi birini biliyo muyuz? belki açıları hesaplayabiliriz de direkt çizgi açı şeklinde çizilir.

  • yazmamaya yemin eden adam  (03.12.14 11:03:42)
açıları bilmiyoruz
ben en sonunda tarayıp üstünden çizdim acelesi vardı, yine de merak ediyorum autocadde nasıl çizildiğini.

şöyle bişi i.imgur.com
  • emirkulu2  (03.12.14 12:26:43 ~ 09.12.14 08:33:57)
autocad i kenarından kurcalayan biri olarak ben de merak ettim şimdi, ben de tam bu işler için (parsel arsa vs) autocad i kullanan bir amatörüm.

verdiğin resimde sadece kenar ölçüleri var, açılar olmadan bu şekil çizilebilir mi merak ettim.

gerçi bütün ölçüler elde mevcut, program açıları hesaplıyor da olabilir. bu namussuz programın yapamayacağı şey yok gibi geliyor bazen bana :)
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (03.12.14 13:27:47)
26.32'lik ve 33.39'luk line'ları dik kabul ederek (derece belirtilmemiş ama normalde gerekli) bunları çizerdim.

daha sonra bunların uçlarını merkez alarak 15.25 ve 4.01 yarıçaplı 2 daire çizerdim.radius-tangent-tangent komutuyla bu iki daireye teğet ve 24.66 bir daire daha çizerdim. sonra linelarla bu dairelerin teğet noktalarını birleştirirdim.
  • merhum  (03.12.14 16:31:48 ~ 16:32:09)