Ps3 30 fps muhabbeti

beyler o kadar pc vs konsol muhabbeti dönüyor da. 30 fps'yi insan gözü algılamaz falan deniyordu, yaklaşık 2 ay önce ps3 aldım ama oyunlar resmen bana kare kare geliyor. bende mi bi acayiplik var anlamadım. pc'de bi oyunun fps kilidini açtığım zaman nasılsa konsolda da öyle oluyor oyun, kasma gibi değil de fps'nin düşük olduğunu hafiften hissediyorsun yani. bu olay pc'de oyun oynamaya alışkın olduğum için mi böyle? oynadıkça alışır mıyım acaba. özellikle gta 5'te daha çok belli oluyor, kamerayı hareket ettirdiğimde falan.

İnsan gözü farkedemez kısmı yalan, epey bi yükseğe kadar algılayabiliyoruz. İyi bir pc'den geçiyorsan ondan olabilir de bende genelde 20'nin altında rahatsızlık vermeye başlıyor. 30 o kadar sorun yaratmıyor.

  • Haldamir  (02.12.14 17:04:32)
İnsan gözü genel olarak 60 fps görüyor kabul edilir sanırım, eğer yüksek fps oynarken düşük fps oynamaya başlamışsanız normal olarak rahatsız ediyordur, ben mesela 25-30 fps oynarken hiç sorun yaşamıyorum, rahatsızlık falan olmuyor genel olarak.

  • atom karincanin torunu  (02.12.14 17:08:37)
Insan gözü 60 fps civarı evet. 30 fps de geçişleri net olarak görebilirsin.

Iste bunlar hep pc nin avantajları :)
  • washe  (02.12.14 17:15:59)
İnsan gözü 24fps görebilir en fazla.

30fps oyunlarda kasma görmeniz bu oyunun fps'i stabil olmadığı içindir. Yani 30fps gibi bir rakam verirken ortalama veriyorlar. Sürekli oynuyor bu rakam.
Atıyorum gta'da kapalı bir alana girince 60'a çıkarken oyunun en işlek ve ayrıntılı caddesinde 300 ile giderken 5 tane c4 ile 10 kişiyi havaya uçurduğunuzda doğal olarak 24'ün altına düşerek kasma yaratıyor.

Ama şöyle bir sorun var ki gta bunun dozunu kaçırmış. Kesinlikle 30fps değil. 25 ile falan çalışıyor, ani bir hareket ile 24'ün altına düşüp kasıyor oyun.
  • plutonunuydusu  (02.12.14 18:05:58)
Anlamadım. İnsan gözü en fazla 24 fps görebiliyorsa, yüksek bütçeli oyuncu donanımları,monitör sahipleri falan neden 60-120 fps aldığını söylüyor ?
30vs60.com
www.30vs60fps.com

Bu konu hakkında yapılan bir araştırma falan var mı merak ettim gerçekten.
  • birfincankahvedahaisteyenadam  (02.12.14 18:22:23)
Dediğim gibi düşme payı. Güzel smooth bir oyun için 60+ fps iyidir. Çünkü daha azında üstte yazdığım gibi bir sürü olay aynı anda meydana geldiği zaman FPS 24 altına düşebilir.

Örnek olarak benim eski PC çoğu oyunu Ultra'da 45fps civarında çalıştırıyordu ama herhangi bir patlamada, ayrıntıda 20'lere düşüp, kasıp çok gıcık ediyordu.

Hatta filmlere bakarsanız çoğu 23,9fps'de çalışır. 24 sınır... Yapacak bir şey yok.. :)
  • plutonunuydusu  (02.12.14 18:37:44)
Tam tersi fps düşerse kare kare görürsün. 30 karede hareketlerdeki motion blur azalır daha akıcı gelir. Tv'de seyrettiğin görüntüler 25 kare sinemadakiler de 24 karedir. 30 kare fazla bile insan gözü için. o sıkıntı senin konsolundadır. donuyodur büyük bi ihtimal.

  • alaman cikolatasi  (02.12.14 18:43:59)
insan görebileceği en yüksek fps diye bir şey yok. 1 milyon fps'de yapsan insan gözü algılar. sadece seyrettiğin görüntü daha yavaş olur. 24 fps mevzuu ise, insan gözüne en yakın hareket algısını yarattığı için kullanılır.

  • alaman cikolatasi  (02.12.14 18:48:06)
sizi bilmem ama ben rahatlıkla 30 fps ile 60 fps oyunu ayırabilirim. hatta 60 hz lik bi monitörde 60 la 150 yi de ayırt ederim. 60 hz monitöre 150 fps yi verirsen (adını unuttum) görüntü kayması olur. o sayede onu da fark ederim.

  • washe  (02.12.14 18:49:15)
Belki 30fps'de çalışan oyun ile 60fps'de çalışanı ayırırsınız ama 24'ü geçecek biçimde belirli bir fps'e sabitlenmiş bir oyunu ayıramazsınız. Hiç bir insan gözü yapamaz.
Yapabilseniz imax dışında izlediğiniz tüm filmlerin kasması lazım deli biçimde. :)

Bu arada üstte "24fps görebilir en fazla" derken "daha üstünün kastığını falan ayıramaz" anlamında söylemiştim. Yoksa 24'ü geçinde görüntü yok olmuyor, yanlış anlaşılma olmasın.
  • plutonunuydusu  (02.12.14 19:05:13)
insan gözünün sınırı 24,30,60 falan demek çok saçma. sisteminizin rahatlıkla kaldırabileceği cs 1.5 , team fortress vb bir oyun kurun. sırayla fpsnizi farklı değerlerde kilitleyin. 100 fps ve 150 fps arasında bile inanılmaz fark olduğunu görüceksiniz.

  • glamdr1ng  (02.12.14 20:15:26)
Çoğu monitör 60, oyun monitörleri 75 ve biraz daha üstü HZ'de çalışır. 100 veya 150'yi zaten monitörünüz üretemeyeceği için bir fark oluşturma olasılığı hiç yok aslında.
Zaten bu ekran kartınıza eziyet olur. 60'da sabitleyin.. Gerek yok böyle atraksiyonlara... :)

  • plutonunuydusu  (02.12.14 21:20:53)
standart bilgisayar monitörüyle 60 fps'den fazla kare alınca yırtılma denen mevzu gerçekleşir. eski tüplülerde 75-80-100 gibi hz değerlerine de şeyoluyodu ama yeni lcdlerin hepsi 60hz.

ve insan gözü bal gibi algılar bu farkları. hareket algısını normal bi şekilde algılayabilmemiz için gereken minimum kare adedinin 24 olması lazım, daha düşük hızlarda kendimizi veremiyoruz. handycam ile çekilmiş bi video ile bi sinema filmi arasındaki farkı bile hissedebilirsin (30 kare / 24 kare)

bu arada ps3'ün gta4, red dead redemption falan oynarken 15 fps'ye düştüğü oluyo :/
  • yuto  (03.12.14 01:21:11)