toplu taşımada tacizci görseniz naparsanız?

size bişey yapmıyor; ama farkli farkli kadinlarin arkasinda durup itekliyor falan. bariz goruyorsunuz. napardiniz?

ifša

  • shi aila  (02.12.14 08:08:06)
Üstü kapalı tehdit. Doğrudan müdahale tehlikeli. İteklenenden de çok ters tepki gelebilir zira. İteklenen kendi şikayet ederse de alırım bi meşale lince katılırım.

  • namus ninjası  (02.12.14 08:12:20)
bana ne. taciz edilen sesini çıkarmadığı sürece ya da rahatsız olmadığı sürece müdahale etmem.

  • brotha b  (02.12.14 08:12:34)
donatchan saikooo <3333

ben de uyarırım. bi karış boyum var ama sesim çok çıkar ehehe
bu konuda kadının halinden kadın anlar. erkeklerin montofol ineği gibi mal mal bakması doğal, malum tren falan afedersiniz.
  • emirkulu  (02.12.14 08:18:41)
@mdc; senin ki dogru olmamis bence. bazen insanlar asiri dalgin olabiliyor. mesela benim kafam cok doluyken bi yere odaklanirim kime yada nereye oldugunu farketmem bile.

  • mayeskuel  (02.12.14 08:20:14)
mysql hacı ikisinin farkını farkedemeyecek kadar andaval olmaz hiç bir kadın. senin gibi düşünenler yüzünden bu sapıklar "aa ben hiç bakmıyodum nerden çıkarıyosun" diye işin içinden sıyrılıveriyorlar. biraz kadınlara güvenmeniz lazım bu konularda.

  • emirkulu  (02.12.14 08:24:49 ~ 08:25:15)
akp'nin guvenlik reformu geldi aklima. orada da polise genis haklar taniniyor. polislere bu hakkin verilmesine muhalefet edip, buradaki olayda da sirf kadina guvendigin icin kesin yapmistir demek ters olur. hani iki olay'da da yaklasim ayni olmali. polise guc verilmesine karsiyim cunku artarak zararli hale gelebilir. ayni sekilde sirf baktigi icin tepki vermeyi dogru ve makul gormek de ayni sonuclari dogurabilir. sonucta ikisinde de polislik ve yetki kullanimi soz konusu.

  • mayeskuel  (02.12.14 08:29:50 ~ 08:30:41)
senin çözüm önerin ne peki? pembe metrobüs mü?

ha bi de polis gibi biber gazından fişeğinden adam öldürmekle, birisinin sesli uyarı yapması arasından dağlar kadar orantısız güç farkı var. mağdur edebiyatında akp kurmaylarından aşağı kalmadığını düşünürüm bu mantıktaysan.
  • emirkulu  (02.12.14 08:31:07 ~ 08:32:16)
muavine şikayet ederdim, çok hassas davranıyorlar bu konuda, indirirler otobüsten. kendim muhatap olmam.

  • rock n roll  (02.12.14 08:33:47)
cozum onerim, mudehale kriteri bakis olmamali. belki turist kiz o adamdan hoslaniyordur ve bakmasi hosuna gidiyordur. yada bakistan rahatsiz olmuyordur. sonucta bakis bir hoslanma belirtisidir ayni zamanda.

  • mayeskuel  (02.12.14 08:34:02)
rockçu bacı, burda hiç muavin yok sadece şoför var. muavin olsa o konuda işe yarar haklısın da.

  • emirkulu  (02.12.14 08:34:49)
Bakmanın müdahale gerektiren bir şey olduğunu düşünmüyorum. Iteklemeli vakada da tip tip bakarım. Gerçi bi keresinde öyle tip tip baktığım adam kadının partneri çıkmıştı (sonradan kadın da adama yakınlık belirten bi hareket yapmıştı, elini mi tutmuştu, öyle bir şey). Fakat neticede böyle toplu taşıma vs gibi yerlerde taciz olduğu kesinlestirilmeden rencide edecek bir müdahalede bulunmak doğru değil. Yargısız infaz riski ve koruyucu müdahale gerekliligi dengesi iyice gozetilmeli.

  • nereye bu gidis  (02.12.14 08:38:25)
mysql sana şu karikatürü hediye ediyorum
oi45.tinypic.com

turist kızın ilk kez gördüğü amcadan hoşlanması hmm. sen bu karikatürü de geçtin bence. konulu pornoları fazla kaçırınca olabiliyor belki, yoksa mantıklı açıklaması yok cidden bu düşüncenin.
  • emirkulu  (02.12.14 08:38:43 ~ 08:43:12)
Dalarım.

  • arnold schwarzeneger  (02.12.14 08:41:13)
Ben 20 yil once liseli bir kizin eteginin altina elini sokmus, kizi aglatan bir hiyarin parmaklarini kirip otobusten atmistim.

  • nooneatall  (02.12.14 08:43:42)
Ben Taksim'de abuk subuk bi olay sırasında bi barzonun bi yabancı kızı sıkıştırıp ellediğini gördüm. Şemsiyemi adamın böğrüne saplayıp yoluma devam ettim. Kız o sırada kalabalıktan sıyrıldı; adam "aaahh" filan diye etrafa bakınırken olay bitti. Bi keresinde de bi adamı gerçek anlamda yumrukladım. Ayakları kıçına vurarak kaçtı; kaçmasaydı linç edilecekti. Ses çıkarmaktan korkmayın; yine olsa yine yaparım.

  • pandispanya  (02.12.14 08:43:47)
emirkulu, bir keresinde otobüste taciz olayı olmuş, kalabalıktı göremedim, kadın, taciz ediyor diye bağırdı. şoför otobüsü durdurdu, muavinle beraber adamı indirdiler otobüsten sopayla kovaladılar. mutlaka müdahale ediliyor, birisi bağırsa o otobüs hiçbir şey yokmuş gibi devam edemez yoluna zaten, arbede çıkar mümkün değil böyle bişey.

  • rock n roll  (02.12.14 08:44:07)
ensesinden tutup otobüsten dışarı atarım. yapmışlığım var.

  • fallthepieces  (02.12.14 08:44:50)
pandispanya'dan pek hazzetmem ama en doğru olan şeyi söylemiş. tepki verin göt gibi ortada kalıyor bu barzolar, beklemiyorlar çünkü, sessiz kalmayın.

  • devorgilla the gunslinger  (02.12.14 08:45:49)
eğer olay fiziksel bir tacizse, şüpheye mahal vermeyecek denli aleni ise teşhir eder, devlet otoritesinin tacizi cezalandırmamasının halka karşı geliştirilmiş bilinçli bir politika olduğu üzerinden ve ancak halkın öz gücünün bu tip saldırıların önüne geçebileceği üzerinden kısaca propaganda yapar ve döverek cezalandırırım.

  • rygard  (02.12.14 08:45:54 ~ 08:52:40)
Eğer gördüysem kadın tepki verdiği anda dalarım.

  • kimlanbu  (02.12.14 08:49:56)
başıma gelmedi ama bariz bir taciz görsem dalarım gibime geliyor. genellikle yaptıkları boku bildikleri için suçluluk psikolojisiyle bir de linç korkusuyla gıklarını çıkaramıyorlar zaten. korkacak bir şey yok. dayağını yiyip bok çuvalı gibi dışarı atılır. yola devam edilir.

  • sir gawain  (02.12.14 08:53:24 ~ 08:54:26)
toplu taşımada hiç öyle bariz görmedim ama istiklal caddesin elinde telefonla kadınların sağını solunu çeken öküz gibi bir adam görmüştüm, sessizce yanına gidip, o görüntüleri gözümün önünde silmezsen seni polise teslim ihbar ederim dedim. adam çok şaşırdı ama o öküz adam kuzu gibi sessizleşip, "aabi, özür dilerim aabi haklısın, kendim izliyom sadece aabi" diye sildi görüntüleri.

demek istediğim müdahale edilebilir, o kadar cesur olmuyorlar suç üstü yakalanınca.
  • dahili meddah  (02.12.14 08:58:23)
kulağından tutup geçmişini siker atarım, yapmışlığım var.

  • t joe  (02.12.14 09:00:34)
bazı kadınlar korkup ses çıkarmaıyor. o yüzden kadının ses çıkarmasını beklemeyin uyarmak için.

  • bradshaw  (02.12.14 09:03:47)
hatundan ses yoksa tepki göstermemek nedir hacılar ya allasen. belki utancından sesini çıkaramıyordur, belki o an sinir krizi geçiriyordur, belki daha önce de yaşadı aynı şeyi psikolojisi bozuldu. bu kadar duyarsız olmayın. yakışmıyor erkek adama.
kadın ses etsin etmesin müdahale ederim ben.

  • battal gemalmaz  (02.12.14 09:13:26)
bu gözler alenen tacize uğrayıp yardım istemeyen, müdahale eden oluca da sanki tacize uğramamış gibi tavır takınan, yardım etmeye çalışanları göt gibi ortada bırakan kadın da gördü. sanki bütün toplum sağlıklı ruh haline sahip de, tek ruh hastası tacizcilermiş gibi konuşuyoruz. ama öyle değil işte. tacize uğrayan çoğu kadında baskın düşünce/ruh hali tacizi hakedecek kadar hafif kadın sanılma korkusu. biz ne yapıyoruz? proaktif davranıyoruz. hırtları rahatsız ediyoruz. varlığımızı hissettiriyoruz.

  • namus ninjası  (02.12.14 09:30:34 ~ 09:31:35)
Dikkatimi ceker de tacizlik bir durum olursa sessiz kalmam direkt mudahale ederim. Gucumun yetemeyecegini dusunursem yakinlardaki birine anlatip yardim isterim.

  • sayns  (02.12.14 09:55:40)
Şimdiye kadar iki kez böyle bi olayla karşılaştım.

İlkinde belediye otobüsünde adamın biri kadını açık açık taciz ediyordu ama her nasılsa sadece ben gördüm sanırım ve henüz çocuk yaşta olduğum için sadece adama cins cins bakıp rahatsız olmasını ve vazgeçmesini sağlamıştım.

Diğeri ise geçen sene Sultanahmet'ten turist iki arkadaşımla tramvayda oldu. Kız konuşurken birden tepki verince ne olduğunu sordum, olay çıkmasın diye mi bilmiyorum geçiştirdi. Sonra aynı tepkiyi bir kez daha verince arkasındaki adamı yakasından tuttuğum gibi ağzıma geleni söyledim, aramıza birileri girdi ve adam indi tramvaydan. Normalde sakin biriyim ama bıraksalar adamı hastanelik ederdim öyle bi sinir geldi aniden.
  • an engineer  (02.12.14 10:18:31)
ve burda dalarım diyenlerin büyük bir çoğunluğunun, gerçekte bir şey yapacağına inanıyor musun? ben inanmıyorum.

  • widee  (02.12.14 10:29:59 ~ 10:30:22)
@widee, @yesilimtrak yaniliyorsunuz, yaptim, yine olsun, olecek olsam yine kirarim kemiklerini

  • nooneatall  (02.12.14 20:24:55)
herkeşi gendiniz gibi tepkisiz gorkak sannetmeyin! angaranın abidinpaşa akdere dolmuşlarında otobüslerinde az tacizci tartaklamadım. hala da görevime devam ediyorum.

  • battal gemalmaz  (02.12.14 20:41:18)