nabzın çok yüksek olması

selamlar, nabzım olması gerekenden çok fazla yüksek atıyor. hesapladık ortalama 70 gibi olması gerekirken şuan 88. dün 95 civarlarıydı. dinlenir vaziyette yani herhangi bir aktivite olmadığı halde böyle. sizce bu fark çok mu, doktora gitmem şart mı? özellikle doktor arkadaşlardan öneri bekliyorum.

kaç yaşındasın? bazı insanların nabzı normalde de hızlı atar. benim de 80-90 civarında dolaşır hep. çok yavaş atması veya çarpıntı halini alması(sürekli nabzını hissetmek gibi) dışında çok da bir sıkıntı olacağını sanmam.

  • nilmiye  (28.11.14 14:37:20)
100'ün üzerine çıkmadıkça ciddi bir durum yok.
çay, kahve, sigara, stres gibi etkenler yüzünden farklılık gösterebilir.

edit: hesapladım benimki de 88 çıktı. son bir saat içinde kahve ve sigara içmiştim. 26 erkek.
  • bira sisesi kapagi  (28.11.14 14:38:00 ~ 14:39:22)
30 yaşındayım

  • rock n roll  (28.11.14 14:38:01)
uzun dönemli hareketsizlik nabzı yükseltir. kanın vücuda dağılmasına kaslar da yardımcı olur çünkü. hareket olmayınca kalp daha fazla çalışır. antrenmansızlığın nabzın yüksek seyretmesinde rolü olabilir. doktor değil sporcuy(d)um.

  • uykusunu yakalayan adam  (28.11.14 14:42:50 ~ 14:46:10)
Dinlenme halindeyken o civarda olması fazla. Sınır 100 fakat bu sınır bile sınırın üstü kabul edilir esasında. 90'ın üstü risk teşkil eder. Amerika'da sınır 70 olarak kabul edilir. Bu nabız aralığı bugünlük böyleyse problem olmaz ama genel seyri bu şekildeyse doktora gitmenizde fayda var.

  • angelus  (28.11.14 14:50:10)
Kalbin "zayıf" kaldığına işaret ediyor. Spor yapmalısın.

  • arnold schwarzeneger  (28.11.14 14:52:25)
bizim yaşlarımızda 65-70 normal kabul ediliyor diye biliyorum. spor hocası söylemişti.

doktora gidip ekg çektirsen iyi olur bence.
  • m e l t e m  (28.11.14 14:59:23)
tansiyonun düşük olabilir. anksiyete olabilir. pulmoner bir rahatsızlığın olabilir. kilolu olabilirsin.

tansiyonun, psikolojik durumun normalse, pulmoner bir rahatsızlığın olmadığına eminsen normale çekmek için düzenli spor yapman lazım.
  • seksen9  (28.11.14 15:28:09)
Benim de öyle... Nabzının düşük olmasını istiyorsan sporla düzenleyebilirsin.

  • lcha  (28.11.14 15:43:33)
Eger bir sikayet yoksa (nefes darligi, carpinti vs), tansiyon da normalse endise edilecek bir durum yok bence. 60-100 arasi normaldir, her sey normalken ust sinira yakinsa arnold'un dedigi gibi sporsuzluktan, kalbin kucuk olmasindan kaynaklaniyor olabilir. Sporsuz kalp bir seferde yeterince kani pompalamakta gucluk cektigi icin sayiyi artirir, profesyonel sporcularin ise siklikla nabzi 60in altindadir.

O yuzden evet spor iyidir.
  • gibicibicis  (28.11.14 16:43:06)
sex'nnine ve bicibici, niye tiroid demediniz lan?

arnold abi biliyo bu işleri.
  • compadrito  (28.11.14 17:51:27)
angelus,

www.heart.org
  • compadrito  (28.11.14 17:53:39)
Compadrito, hipertiroidi kendisini genelde sadece normal sinirin ustu civari bi nabizla gostermez, baska bulgular da olmali bunu dusunmek icin. Dedigim gibi o durumlar yoksa endiselenecek durum henuz yok, ama ek baska sikayetler varsa bi dahiliyeye gitmek gerekir tabi. (Sicak basmasi, kilo kaybi, ishal, gozlerde dışari siskinlik, carpinti, tansiyon yuksekligi vs vs)

  • gibicibicis  (28.11.14 18:04:37)
bicibici, hastalık yoktur, hasta vardır. hastalıklar, seni kandırmak için farklı şekillerde gelir karşına.

  • compadrito  (28.11.14 18:09:23)
kendimde herhangi bir rahatsızlık hissetmiyorum. sadece uykuya çok meyilliyim ve sinirli olduğumu hissediyorum. tansiyonum 11'e 7 çıktı az önce. nabzım 84'dü. tansiyonum genelde bu şekilde çıkıyor.

  • rock n roll  (28.11.14 18:09:46)
Compadrito, e tabi orasi suphesiz hocam. Ama benim onerim biraz daha bu durumu takip edip (patolojik bir nabiz hizi bile ortada yokken) hizda artma veya duzelmeme durumunda bi kontrole gitmek olurdu yine de.

  • gibicibicis  (28.11.14 18:13:45)
bi de bu qız abuk sabuk diyetler yapıyo arada bir. qızım yol yürü biraz, abuk sabuk diyetler yapma.

  • compadrito  (28.11.14 18:17:20)
compadrito, haklısın. yapıyorum öyle saçma diyetler :)

  • rock n roll  (28.11.14 18:20:58)
enee ben bu bildirimleri atlamışım. @compadrito abi o konuya gelmediğimden bilmiyom :D bu kadarcığıyla artislik yapıyom.

rocknroll uykuya meyilliyim dedin beni can damarımdan vurdun. trigliseridin kaç senin? ldl seviyeni ne zaman ölçtürdün en son?

uykuyu ben genelde kolesterole bağlıyom ondan sordum. diyet neyim yapıyosan da kahvaltıda doğal zetin yağına baharat neyim koy azcık ekmek ban. ekmek yemem diyosan salataya koy. zeytinyağı çok faydalı bak.

kimse yazmamış ben bi daha yazayım bari; spor yap :D hareket edebileceğin her şey için hareket et.
  • seksen9  (01.12.14 21:23:30)
seksen9, uzun zamandır test yaptırmadım.

  • rock n roll  (01.12.14 21:26:21)
yaptırmadım diyor ya :D kızım cevap yazana kadar randevu alsana bi dahiliyeden. baksınlar her şeye. belki diyet yaparken mineral-vitamin yönünden de eksik kalmış olabilirsin.

kendine iyi bak. kiböpbye. aeo.
  • seksen9  (01.12.14 21:30:17)
seksen9, nabzın yüksek olmasının üşengeçlikle de alakası olabilir mi? :))

  • rock n roll  (01.12.14 21:32:12)
olabilir tabi. kasların kan akışına yardımcı olmazsa kalbin napsın? yazık değil mi kalbine? 20 kişilik ailede tek çalışan olur mu? memnun kaygısızlığı bırak da yardımcı ol kalbine.

hem hareketsizlikle hdl'n düşer ldl'n yükselir. kolesterol birikti mi de halsizlik, uykusuzluk yapar.

nerde hareket orda bereket. hadi azcık egzersiz neyim yap. hava kötü değilse bi 20 dakka yürü.
  • seksen9  (01.12.14 21:57:27)