kanal tedavisi ve morarma

merhaba, lütfen konuya hakim olanlar cevap versin

bundan 6 7 ay önce sağ alt birinci azı dişime kanal tedavisi uygulandı ne kadar gerek vardı bilmiyorum ama yapıldı işte şimdi farkettim ki(1 hafta önceye kadar böyle bişey yoktu) dişim (eti değil dişin kendisi.) acayip şekilde morarmış. doktor babamın bi tanıdığın diye götürdü beni oraya, sinirden kafayı yiycem şimdi. bu morarma normalmidir? hiç böyle bişeyden bahsetmedi tedaviyi yapan doktor

+yarın ya da ertesi gün gidicem sizce ne yapmalıyım? müdahale ettireyimmi

güven kaybettiyseniz başka bir doktora göstermeniz daha mantıklı olur.

  • safepassage  (20.11.14 08:10:27)
edit en üste: felaket tellallığı yapmışım :)

ben de kanal tedavisi yaptırıyorum, benim doktorumun verdiği bilgiyi aktarayım;

eğer tam temizlik olmadan kanal tedavisi yaparsa (lazerle temizleme), daha sonradan kanal tedavisi yapılan dişte aynı şekilde bakteri üremeye devam ediyor ve diş aynı sorunu gösterebiliyor ve ikiye ayrılabiliyor. (kendisinin beyanı) - hatta bilgisayarında kendi cihazıyla çektiği öyle dişler de gösterdi bana, ürktüm :\

kendisi lazer temizliğini de yaptıktan sonra dişin kesin korunması için bana dişi tekrar kaplattırmamı önermişti (bildiğimiz kaplama değil, dişin üst kısmının, ortadan ikiye ayrılmaması için farklı bir özel uygulama imiş).
  • gneral  (20.11.14 08:25:11 ~ 09:37:20)
kanal dolgu malzemelerinin bazısı öyle renklenme yapabiliyor eğer ağrı sızı vs yoksa korkulacak bir şey yok , bleaching ile eski geline gelir.

ayrıca lazer olmadan tam temizlik olmaz diye bir şey yok , türlü yöntemler var , herkes kendi yöntemini pazarlıyor işte.

KESİN BİLGİ
  • neferkitty  (20.11.14 08:31:32 ~ 08:38:19)
normal. kanal tedavisinden sonra dişler renk değiştirir. her dişe olan bir durum.

  • inthechaos  (20.11.14 08:32:55)
evet oluyor , benim dişime de oldu morardı iyice başka bir doktor bakalım diş ölmüş de mi böyle olmul yoksa sorunsuz mu dedi film çekti dişte bir sorun yok ama rengi mor

  • waterhardeningsteel  (20.11.14 09:01:25)
bence doktorla ilgili bir sorun degil. ayni disime yaklasik 2 yil once ben de kanal tedavisi yaptirmistim ve doktorum zaman icinde bu malzemelerin renk degisimine neden olacagini ve kolay bir islemle bunun ustesinden gelinebileceini soylemisti. su an benim disimde de morarma kadar olmasa da ciddi bir renk degisimi soz konusu. cesaret edebilirsem gidecegim doktora bir ara. ama anormal bir durum yok bence.

  • patlamis misir  (20.11.14 09:05:25)