şimdi bu gss'yi el mahkum ödüyor muyuz paşa paşa ?

sanırım g1 seviyesinden artarak devam eden bir sgk borçlanmam var. faizleriyle birlikte 1500 lirayı geçmiş borcum var. 200 liralık kısmı faiz. kalanı anapara işte.

şimdi bu son af muhabbetleriyle bu borç değil olsa olsa faizleri affediliyor değil mi ? ya da o da mı affedilmiyor ? ne yapalım devlet baba affeder deyip bekleyelim mi yoksa ucundan köşesinden ödeyelim mi ?

:(

Devletin alacağı bakidir diye açıklama yaptılar ama ben ödemiyorum. Gidip testte yaptırmam, öğrenci belgemi de vermem, hastaneye de gitmem.

  • pavlis  (18.11.14 14:33:02)
şöyle de bir şey varmış ama bilemedim:

www.ulusalpost.com

bu habere göre benim tüm borcum silinmiş mi oluyor ? diye soruyu evirebilirim. tarihi de yeni yani 30 ekim.
  • kuul  (18.11.14 14:33:57 ~ 14:34:35)
af için son başvuru tarihi 1 aralık. sadece faizi siliniyor, peşin ödersen. taksitle ödersen enflasyona endeksliyorlar.

ben olsam ödemem. sonra pişman olursun.
  • [silinmiş]  (18.11.14 14:36:56)
Bir ihtimal silerler, silmezlerse faizi düşüp ana borcu taksitlendirirller. En iyi ihtimal tüm borcu silip, gelir testi yaptırıp yine ayda en az 40 lira ödemeye mahkum ederler.

  • pavlis  (18.11.14 14:37:21)
@douche,

yukarıdaki haber kolpa mı yani abi. ayrıca bu borcu zaten bankamatikten ödemiyor muyuz. ? mesela atıyorum şimdi 300 ödedim, sonra 500 derken belki de parça parça bitirilir.

yanlış mı anlamışım olayları ben o_0
  • kuul  (18.11.14 14:38:37)
Öğrenciysen siliniyor direk. Başvuruyorsun, biraz işlemler var.

  • Cursed Chico  (18.11.14 14:38:51)
@Cursed Chico,

öğrenci değilim maalesef. ya da şöyle diyeyim: bu iş başladığında öğrenciydim ama şimdi değilim ve diğer taraftan çalışmıyorum da. bu arada borç 1643 lira olmuş, 1400'ü anapara. :/
  • kuul  (18.11.14 14:43:36 ~ 14:43:58)
şöyle bir ibare gördüm. "Yasa ile sağlanan imkan doğrultusunda, aile içinde kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'inden az olanların bütün borcu silinecek."

bunu yanlış anlamıyorsam o zaman benim borcun tamamının silinmesi gerekiyor değil mi ?
  • kuul  (18.11.14 14:46:04)
ONu bilmiyorum da borç öğrenciyken çıkmışsa sildirme şansın vardır diye umuyorum. Çümkü salak devlet öğrenciye borç yüklüyor. Öğrenciyken çalışsın mı napsın sigortalı mı olsun. Çok ilginç şeyler.

  • Cursed Chico  (18.11.14 15:28:42)
Bu iş bi yerden patlayacak. Zaten sistem çok saçma ve ödeyen de görmedim doğru düzgün. Hiç almadığınız bir hizmetin parasını her ay size kesiyorlar. Resmen hava parası alıyor devlet. Bu çok saçma. Mutlaka patlar bu. Mülteciler ücretsiz muayene oluyor. Senden her ay hastaneye git yada gitme fark etmeksizin 100 lira 200 lira kesiyorlar. Böyle saçmalık olmaz.

  • maxhoper  (18.11.14 16:28:16 ~ 16:29:15)
Ödemiyorum ben. Ödenmesine de şiddetle karşıyım. Ödediğimiz sürece devam edecekler bu hırsızlığa çünkü.

  • youkoso hitori bocchi  (18.11.14 16:36:36)
upload.wikimedia.org
hayatım boyunca devlete en az ne ödeyebileceksem onu ödemeyi düşünüyorum. gss bu ödemelerden biri değil.

  • namus ninjası  (18.11.14 17:00:33)