[]

Depremde üst katlar daha mı güvenli?

5+ katlı binalarda üst katlar daha mı güvenli oluyor, neden?
 
üst katlar daha çok sallanır ama olası çökmelerde ulaşılması daha kolaydır.


  • argent dawn  (29.10.14 20:00:08) 
bina yıkılırsa en üstte kalanların yaşama şansı ve kurtarılma şansı daha yüksek diyorlar.


  • razvan rat  (29.10.14 20:00:27) 
Altta kalanın canı çıksın lafı vardır bildin mi? Yanlardaki duvarlar çöktükçe kat tabanları hep üstüste yıkılıyor.


  • iron  (29.10.14 20:02:56) 
yaşama süren ve kurtarılma şansın daha yüksek


  • jimjim  (29.10.14 20:06:11) 
depremine bagli.


  • atmaca.ged  (29.10.14 20:08:05) 
bina olduğu yerde yıkılırsa yani alttan direk hasar alırsa şanslısın evet. ama tam tersi olup bina komple yan tarafa göçerse bu sefer geçmiş olsun. her ikisi de olabilir. üst alt fark etmez, bina komple sağlam olmalı.


  • emiter  (29.10.14 20:09:29) 
binanin durumu belirsizken boyle bir genelleme yapilamaz.

cesitli etkenlerle, ornegin yandaki baska bir binanin salinim sirasinda carpmasiyla, yahut yapisal sureksizliklerle, duzensizliklerle, bazi ozel hatalarla vb. ust katlarin alt katlardan daha cok hasar gordugu vakalar yasanmistir ulkemizdeki depremlerde.

yine de, ulkemize ozgu tipik hasarlarin dukkan mahallini teskil eden girislerdeki yumusak katlarda, bant pencereli zemin / bodrum vb yerlerde yogunlastigi ise yadsinamaz.
yani ust katlar guvenli diyemeyiz, ancak ozellikle giris katlarin ve merdivenlerin ciddi tehlike potansiyeli tasiyabilecegini soyleyebiliriz.
  • viva paulista  (29.10.14 20:11:49) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.