şu ikisi arasında anlam olarak ne fark var?

1-)he went to home

2-)he has gone to home

ok onu değilde kalıba baksak. geçmiş zamana

  • rononoa zoro  (29.10.14 13:59:59)
he went home / he went to his house
he has gone home / he has gone to his house
he has been home

birincisi gecmiste gitti, epey oldu gideli. oradan belki başka yere gitmistir.
ikincisi gitti ama gelmedi hala evde.
ücüncüsü gitti geri geldi, simdi bizimle.
  • atmaca.ged  (29.10.14 14:01:07 ~ 14:01:22)
en iyi soyle aciklayabildim:

he went home- eve gitti. yani past tense oldugu icin tamamen gecmisteki bir olaydan bahsediyorsun.
he has gone home- eve gitmis bulunmakta. boyle kullandigin zaman gecmis bir eylem hala gecerli oluyor gibi bir sey. anlatmasi cok zor, gramatik olarak aralarindaki fark bu ama.

gunluk konusurken ikisi arasinda hic bi fark yok. biri sana gelip kamil nerde dese, he went home da diyebilirsin, he has gone home da.

bir hikaye yazarken ama mesela he went home dersin, digerini kullanamazsin.
  • gerard  (29.10.14 14:21:54)
he went home: eve gitti.
he has gone home: eve gitti (yakin zamanda).

bu kadar basit. genelde he has just gone home or has just left dersin ki olaydan kisa bir sure gectigi anlasilsin.
  • ubi dubium ibi libertas  (29.10.14 15:13:29)