ssk vs bağkur

bu bağ kur denilen olay ne oluyor? ssk'dan farkı nedir? sanırım bağ kurlu olmam gerekiyormuş, bağkurlu olunca sağlık hizmetlerinden filan yine tam yararlanabiliyor muyum? bağkur yerine ssk'lı olamıyoruz değil mi? biraz baktım daha fazla prim, daha az maaş diyorlar ama onlarda baya eskiden yazmışlar, değişti mi bu durumlar.

şimdiki mantık ne kadar para yatırırsan o kadar geriye döner mantığı.
bağ-kur'un sağlık hizmeti açısından sgk'dan bir farkı yok bildiğim kadarıyla. işveren olarak geçtiğin için bağkur zorunlu oluyor. eğer kendini başka bir yerde sigortalı gösterebilirsen bağ-kur ödemeyebilirsin.

  • rhan  (18.10.14 00:06:24)
bagkur eski adı, yeni adı ile 4B oldu. maaşlı çalışan değilsen, esnaf vs ise 4B'li olmak zorundasın. maaşlı çalışan isen 4A'lı olmak zorundasın. eskiden epey fark vardı ama artık pek kalmadı diye biliyorum.

  • dafuq  (18.10.14 00:07:47)
emekli olma şartları (prim ödeme süreleri) farklı. ama en önemli fark emekli maaşı bağkur'da daha düşüktür.

  • kakao  (18.10.14 00:10:30)
şimdi kendimi başka yerde sgklı gibi gösterebilirim ancak iş yeri üstüme olunca o sorun olmaz mı?

@rhan : öncelikle teşekkür ederim. o zaman bu emeklilik maaşı kısmında sıkıntı olmayacak demektir eğer primi fazla yatırtırsam. bir sgklı kadar olma ihtimali var yani.

not: bu arada işveren ben değilim esasen. çalıştığım yerin sahibi bir başka şahıs ancak maliye ve diğer tüm kayıtlar mecburen benim üstüme.
  • civcivlere buyuk atan adam  (18.10.14 00:11:40)
Bağkurlu olarak 5000 lira üzerinden ödeme yapabilirsin.
Yanında çalışan sigortalı biri senin adına işi devam ettirebiliyorsa sorun olmaz.

  • rhan  (18.10.14 01:06:07)