almanya doktora

İtü de master yapacagız. Almanya da doktora için hocalardan burs alabilir miyiz? İtü tercihi de muhtemel Alman hocalarla ikili iyi ilişkiler.

Doktora bursu ne kadar olur?

almanya da burs/maas olarak ıkıye ayrılıyor doktora oncelıkle o aklında bulunsun. sosyal alanlarda bursta kadrolu maasta yok denilecek kadar az ama muhendislik, bilgisayar, gibi hardcore science alanlarında birsürü olanak var.
öncelikle hersey tanıdık meselesine bakıyor,
ikinci etap tanıdık yoksa, okulda fonlar/projeler acılıyor, bir şekilde basvurup burslu gırıyorsun kı nıtekım burs 1400 euro.
eger kadro acılıyorsa kı bu tvöd sistemi oluyor, aynı parayı almakla beraber, emeklılıgın vb. yatıyor haylıyle calısma konumunda olup daha avantajlı oluyorsun.
kısacası bu ıkı sıstemde hocalara bakıyor, hoca senı sever alır, 1 ay fonu yoktur, sonra 2 3 fona yönlendirir ve burs gelir.

daad bir şecenek ama masterda geri ödemeli, yıllar sonra 50 bın borcun olsun istemezsin sanırım. doktora da bıraz daha degısıyor, ama rekabet cok oluyor vb. ama zaten bır suru burs verecek vakıf oluyor, az cok almanca olunca da yeterli.
  • botamaniaensis  (15.10.14 23:09:55 ~ 23:10:59)