Hangisi daha iyi? (Ekran kartı)

1. Ekran kartı : GeForce 9800 GT - Super + (1024 MBi 256 bit DDR3) (DX 10.1)

2. Ekran kartı : Gigabyte Nvidia GeForce GT420 2GB 128Bit DDR3 (DX11) PCI-E 2.0

Şimdi şöyle söyleyeyim, 1. ekran kartı şu anda kullandığım ekran kartı ama dx10.1 olduğu için, watch_dogs, fifa 15 gibi oyunları çalıştırmıyor. (muhtemelen gta V'i de çalıştırmayacak aynı nedenden ötürü.) O yuzden yeni bir ekran kartı almak durumunda kaldığım ama çok da fazla bir bütçem olmadığı için alttaki (2.ekran kartı) maddi olarak ideal buldum ama nasıl bir ekran kartı olduğu hakkında fikrim yok. Sizce memnun kalır mıyım? şu an kullandığım olan ekran kartı (1.si) ile kıyaslarsak performansından memnun kalırmıyım ? herşeyde 2. ekran kartı daha önde görünüyor ama şu an kullandığım, 256 bit, 2.si 128 bit. Bu çok önemli bir fark mıdır? Artı fiyatı neden bu kadar ucuz? (170 TL) Normalde ekran kartları 700 - 800 TL civarında olmaz mıydı?

Son olarak : siz ne önerirsiniz? Malesef bütçem en fazla 400 TL :(

2. ekran kartı ile de gta 5 oynamayı bekleme bence pek.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (09.10.14 00:42:33)
@proletarier aller lander vereinigt euch

peki ne önerirsin? hangi özellik yüksek olmalı bir ekran kartında, fiyatı dışında?
  • wagner love  (09.10.14 00:43:57)
memnun kalmazsiniz. 9800gt zamanin en iyi ilk 3 kartindan biri, gt420 ise giris modeli bir kart. Sonradan cikmis olmasi ve dx11 desteklemesi gt420'yi daha iyi yapmiyor. 90 model ferrari'nin 2000 model honda civic'ten daha iyi olmasi gibi kabaca bir ornek verebilirim.

butcenizi soyleyin bence, en uygun karti tavsiye edelim.
  • archvile  (09.10.14 00:51:00)
Ilki zamanında efsaneydi ama artık çöp. Ikinci de işe yaramaz. Tavsiyem para biriktir. Ocakta çıkacak oyun. Gtx 970 al :)

  • washe  (09.10.14 00:51:06)
@archvile

En fazla 400 TL hocam malesef :(

Acaba 700-800 Tl ekran kartlarına vereceğime bi 200-300 TL daha koyup konsol mu alsam?

Ne önerirsin hocam? 400 TL'lik ekran kartlı bir PC'mi yoksa yeni nesil bir konsol mu?

Benim gönlümden geçen PC oyunculuğu.
Ama '' o fiyata da adam akıllı birşey bulamazsın'' dersen başka arayışlara mı girsem?
  • wagner love  (09.10.14 00:54:03 ~ 00:57:20)
ne var şu pc oyunculuğunda anlamış değilim valla. konsol çok daha uzun süre masrafsız oyun oynatır. üstelik rahat oynatır kastıydı pc donduydu carttı curttu derdi olmadan. ha hiç konsol almadım şimdiye kadar ama bu bir gerçek. param olsa ben de gider konsol alırım şimdi.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (09.10.14 00:59:58)
Bende şu an gtx 560ti var. GTA v i rahat kaldırır. Bu tarz bi Kartı ikinci el alabilirsin. Ben şu an satacak olsam 300-350 ye satarım. Donanımhaber i araştır :)

  • washe  (09.10.14 01:00:43)
su an alabileceginiz fiyat/performans anlaminda aklima gelen en iyi kart gtx 760. ikinci elini 500 civari bulabilirsiniz. eger 400'un ustune kesinlikle cikamiyorum derseniz 660ti'ye yonelebilirsiniz. ama tavsiyem gtx 760'tir. uzunca bir sure goturur sizi.

  • archvile  (09.10.14 01:05:04)
@proletarier aller lander vereinigt euch

su an konsola verecegin parayla toplayacagin bir bilgisayarla da uzun sure masrafsiz oynayabilirsiniz. 720p 20 fps ile oynamak zevk veriyorsa (bkz: gta v) onu pc'de de yaparsin.
  • archvile  (09.10.14 01:08:28 ~ 01:09:18)
@archvile 1500 liraya 8 hatta zorlarsan 9 sene sorunsuz oyun oynatacak bilgisayar topla gözünü seveyim.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (09.10.14 01:24:39 ~ 01:24:56)
GT 9800 ile GT 420 karşılaştırmasına buradan bakabilirsiniz:
gpuboss.com

Görüldüğü gibi GT 420 oyun için elverişli bir kart değil. Daha geçerli modeller şöyle:
www.vatanbilgisayar.com (218 tl - 720p çözünürlükte oynamak için)
www.vatanbilgisayar.com (323 tl - 1080p çözünürlükte oynamak için)

Modern ekran kartlarını kullanabilmek için diğer donanım bileşenlerinin de güncel ve güçlü olması gerekiyor. Ekran kartı sürücüleri işlemciye de önemli ölçüde yük bindirir, bu yüzden yeni bir ekran kartı eski sisteme uymayabilir. 1080p oyun için en az 4 çekirdek 3 Ghz hızında işlemci ve 4GB 1600 Mhz hızında bellek kullanımı düşünülmeli.
  • mario64  (09.10.14 02:41:04)
bu saatten sonra 128 bit kart alma bence.
www.vatanbilgisayar.com burdan yardır.

  • xenophobe  (09.10.14 08:56:12)