Kedi bacağımı çizdi

Okulda bi yavru kedi üzerime tırmanmaya çalışırken bacağımı çizdi. 2-3 tane kırmızı nokta var tırnağının geçtiği yerlerde. Dün oldu bu. Aşı olmadım. Tetanoz bulaşmışsa ne zaman anlarım? Bir de anladığımda her şey için çok mu geç olur acaba? Yoksa rahat mı olayım?

koş koş durduğun hata kardeş en yakın sağlık kuruluşuna git

not uzman değilim ama bana olsa giderdim
  • murtazaaaaaa  (07.10.14 17:52:10)
Anladığında her şey için geç olabilir. Git ufak bi aşı acısı sızısı yok. Acilde yaparlar 3 dk sürmez bütün olay.

  • canercuxy  (07.10.14 17:52:54)
aman diyeyim, kırmızı noktalar çok önemlidir!

bu arada (bkz: tetanoz)
  • mea maxima culpa  (07.10.14 18:03:03)
İstanbuldayım. Nerede yaptırabilirim bu saatte? Beşiktaş civarında mesela

  • turakin  (07.10.14 18:08:21)
beni duyuruda takip edin. durmadan sokakta bilmediğiniz kedilerle elleşmeyin, sırnaşmayın diye yazıyorum.

  • mea maxima culpa  (07.10.14 18:10:09)
istanbuldaysan devlet hastaneleri ücretsiz kuduz aşısı/tetanoz aşısı yapıyorlar. kuduz aşısı 5 doz tetanoz aşısı tek doz yapılıyor. ve evet anladığında çok geç olur.
bir iki de rahatlatıcı nokta var. iğneden ölümüne korkan biri olarak bu aşılar normal iğnelerden de küçük iğnelerle yapılıyor ve acıtmıyorlar. tetanoz aşısı yaptıkları aşıya göre 2-5 yıl koruma sağlıyor. yanlız sana imza atan (isteyerek atmadı tabii, yavru kediler tırnak güçlerini ayarlayamaz) miniği kuduz aşısının 3. dozunu olduğun gün sağlıklı olarak görmen gerekiyor. eğer görürsen kalan 2 dozu olman gerekmez. bir de büyük ihtimal bir şeyin yok ama tabii sağlık riske edilmez. hemen gidip kaydını ve aşını ol.
not: son postu yeni gördüm. ben haydarpaşa numunede oldum. tam teşekküllü devlet hastanelerinde var bu aşıdan.
  • tururo  (07.10.14 18:11:28 ~ 18:15:31)
@mea maxima culpa +1 olmakla birlikte, ismi kedi tırmığı hastalığı olarak geçen olayı da bir irdeleyebilirsiniz;

(git: tr.wikipedia.org )
(git: www.saglikvakti.com )
  • Thredith  (07.10.14 18:15:23)
@mea maxima culpa
Bilmediğim kedi sayılmaz, okulda bir süredir sürekli seviyordum bu kediyi, ilk defa tırnağını geçirdi.

Boğaziçi tıp merkezini arayıp sordum, aşıyı alıp gelmeniz gerekiyor dediler. Nöbetçi eczaneye gidiyorum
  • turakin  (07.10.14 18:26:19 ~ 18:26:35)