Yeni mezun maaşı?

Bunun için türkiye şartlarında net ideal miktar nedir? Piyasa nasıldır?

Mesala elektrik elektronik mühendisleri ortalama ne kadar maaşla başlıyor?

1200 tl. türkiye'de tabii.

  • ironiden anlamayan dunyasiz  (03.10.14 13:34:47)
1200 mü? elektronik haberleşme mezunuyum. 2011 de ilk işime başladım. maaşım 1800 dü. 2000 küsürle işe başlayan arkadaşlarım vardı. 1200 lira veren bir yerde işe başlamayın. piyasayı düşürmeyin.

  • washe  (03.10.14 13:39:13)
sabit fiyat yok. bitirdiğin üniversite ile doğru orantılı.
elek elek müh olarak 4500 le işe başlayan da biliyorum 1000 lira ile işe başlayan da

  • isminivermekistemeyensuser  (03.10.14 13:40:06)
kendini nasıl pazarladığın, okurken neler yaptığın vs ile de ilgili bence. tabii ki işverenin pozisyon için bir fiyat vardır aklında ve zaten o aşamaya gelinince konuşulur o ama mühim olan kendi pezevengin olabilmek de. kendini satamayan adam, çok iyi referansı olmadıkça işe giremez bence.

  • klassno  (03.10.14 13:53:13)
1500-2500 arası değişir. Elk mühendisi bilişim sektöründe çalışıyorsa mesela rahat bi 2 bini var temiz MİNİMUM.

  • roket adam  (03.10.14 13:57:57)
@biglord

normalde bu tarzda cevap veren birine cevap yazmam. Ama bilinmesi açısından;

Savunma sanayinde özel sektöre ait bir firmada çalısıyorum. ODTÜ, İTÜ, Boğaz içi mezunlarını 4500 lira ile başlıyor bizim firmada. Özel sektörden kastın 10 kişilik kurumsal olmayan OSTİM de çalısan firmalar olmasın. Turkcell, Aselsan, Tai, FNSS, Alcatel özel sektör firmaları. belirttiğim maaşları yeni mezunlara veriyor.
Aylık 10000 lira kazandırmak yılda 120bin lira kazandırmak öyle ahım şahım bir iş değil kurumsal bir firma için. milyar dolarların döndüğü pazarlarda en önemli kaynağınız nitelikli işgücünüz oluyor.
  • isminivermekistemeyensuser  (03.10.14 14:08:11 ~ 14:08:32)
çok değişken. marmara makine mezunu arkadaşım 2000 tl ile başladı. koç bilgisayar mezunu 2500'le huawei'de. Boğaziçi bilgisayar mezunu 4500 tl ile garanti teknolojide başladı. boğaziçi işletme mezunu 3.200 ile png'de.

  • kmlcn  (03.10.14 14:56:42)
iş yapabilitene göre değişir.
bi bok bilmeyen adama 6 ay iş öğretmek için kimse 2000tl ödemez.

  • kamera motor  (03.10.14 14:58:23)
Yakın bir arkadaşım 4000 ile başladı. Özel bir yazılım şirketi. Büyük bir şirket. Elektronik mezunu.

Okul önemli bence de. Kendisi boğaziçi mezunu.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (03.10.14 15:02:04)
Eski sirketimde yeni mezun 7-8bin TL bandinda baslardi 3 sene once. Simdi daha yuksek olabilir.

  • crown  (03.10.14 18:50:26)
yeni mezun deneyimsiz elektrik elektronik mühendisiyim. otomasyon sektöründe dünyada lider firmalardan birinden teklif geldi. aylık net 3000. ama yılda 2 maaş prim var. (3000*14)/12 yapınca 3500 ediyor. yemek onlardan. altına araba da veriyorlar, benzini de shell'den alıyorsun, anlaşmaları var, para ödemiyorsun.
bir elektrik elektronik mühendisi eğer çok darda değilse lütfen 2000 tl'nin altında işe başlamasın. piyasayı düşürüyorsunuz.
benimle aynı okuldan aynı bölümden mezun bi arkadaşım iş görüşmesine gitti, 1300 dediler, karşıda da catering şirketi var yemek yersin oradan demişler çocuk kahkaha atıp kalkmış. olması gereken bu. köle mi alıyorsun, eşşek gibi okuduk yıllarca, elektrik elektronik her üniversitede zordur, bizimkinde daha da zor, sen adama 1300 diyorsun. şark kurnazları, yemezler.
  • eskiden sizofrendim simdi iyiyiz  (03.10.14 19:24:38)
ben 2 sene önce mezun oldum, şimdiki şartlara göre uyarlarsam 2.500 - 3.000 idealdir.

polis maaşı 3.000 tl'ye yakınken mühendise 1.500 vb teklif edilmesi harbiden ayıptır.
  • meshur olmak isteyen cig kofteci  (03.10.14 19:46:41)