#şiirsokakta ?

şu duvarda gördüğüm yazının neresi şiir oluyor?

hayat kısa
kuşlar uçuyor

cemal süreya'nın dizeleri onlar.

  • tadin kaldi  (26.09.14 14:56:08)
2 gün önce Kızılay sakarya metro girişinde gördüm ''istediğiniz şiiri kopartabilirsiniz''
diye 15-20 tane vardı sanırım çok hoşuma gitti güzel şeyler

  • joker06  (26.09.14 14:58:19)
cemal sureyya sairden sayiliyorsa bunda da siir olmayacak birsey yok.

  • delifaruk  (26.09.14 15:05:37)
Şiir sokakta diye tagleyip paylaşılan şeylerin önemli bir bölümü şiir değil anladığım kadarıyla. Yani çay içiyorum sen yoksun, bebeğim gel baban sana soksun cümleleriyle aynı basitlikte cümleleri şiir sanıyor insanlar.
Ayrıca hep söylüyorum Türk şiirinin göğe bakmaktan boynu tutuldu.
Yetti artık.
Şiir okuyan gene okusun, yazdığını iddia eden gene yazsın ama orada burada çıkıyor karşımıza uydur kaydır şeyler.
Bir de çay var içersen ben var seversen geyiği var, yani sizce Aşık Veysel hakikaten böyle cümleler kuran bir adam mı? Ne naifliğine, ne ozanlık üslubuna uymayan şeyler bunlar.

Biri fena halde insanları kekliyor, "bebeğim yağmur yağdı sen öptün saçlarımdan, ıh" yazsın mesela bir yere, buna şiir diyor.
Bu elbette şiir değil.
Peki şiir nedir ne değildir okullarda öğretiliyor mu? Elbette hayır.
Şair sözcüğü şuur sözcüğü ile aynı kökten türemişken yapılan bu büyük şuursuzluk mide bulandırıcı.

Şiir okumak isteyen gider şiir kitabı alır okur.
İnternete güvenmez.

@inheritance, duvarda gördüğünüz şey şiir olsa bile kirlenip gidiyor.
Hepimize geçmiş olsun.
  • kalemdefter  (26.09.14 15:10:39)
valla bilmiyordum. birisinin salladığı bir şey sanmıştım. kafiye yok, bir şey yok.

  • inheritance  (26.09.14 15:23:26)
sen yoksun
nem var

diye bir şey var bir de, birkaç yerde yazıyordu. çözemediğim olaylar.
  • sir gawain  (26.09.14 15:27:14)
"kafiye yok birsey yok" sa eger şiirin ne oldugu konusunda epey okumaniz gerekecek. şiirde kafiye, uyak, ölcü falan epey geride kaldilar, neredeyse 150 yıldır insanlar şiir deyince böyle seyler algilamiyorlar.

şiir, insanin icinden geleni söylemesidir. kimin sair olup olmadigi, neyin siir olup olmadigi yönetmelikle kuralla belirlenecek seyler de degil.
  • atmaca.ged  (26.09.14 15:29:16)
ben çok severim bu dizeleri ya.

hemen yerin dibine sokmuşsunuz fularlı enteller sizi :((
  • shiranai  (26.09.14 15:33:28)
Soruyla alakasız olacak ama yazmadan geçemedim.

#şiirsokakta etiketiyle
"Havalar soğudu Lavinya
Ceketimi geri ver"
ile tanışmıştım. Böyle ince görülmüş şeyler yazılıyor sanıyordum. Bildiğin facebook'tan alıntı yapılıyormuş. Ne anladık o zaman sokaktakinden?

(bkz: #33049304) gibi veya "hayat kısa insanlar çalışıyor" falan ya da yaratıcı şeyler #şiirsokakta'ya daha uygun olmaz mıydı?
  • nickini vermek istemeyen uye  (26.09.14 15:42:22)
böyle aşırı romantik tipler bunları ayılıp bayılıp paylaşıyor facebook'ta.
sana kesinlikle katılıyorum.
ister cemal süreyya nın olsun ister nazım'ın, hiçbir şiirsel cazibesi yok bunun.
  • neferkitty  (26.09.14 15:45:17)
Fuzuli ve ruhi kanka.

saraya davet edilmisler.
bahcede ir it gormus ruhi.
ya adem bak suna, bu it burda ne kadar fuzuli demis.
Fuzuli goruyorum ve artiriyorum demis; madem fuzuli, tut bogazindan sik ciksin kicindan ruhi demis.

siir icin tartismak guzeldir bilsen de bilmesen de.
  • cecilia  (26.09.14 16:34:37)
Hece olcusunu kim takar? Olcuyle uyakla mi siir siir oluyor?

  • delifaruk  (26.09.14 23:25:17)