pi sayısı bulmaca hakkında

selamlar

pi hakkıdna bir yazıda paralel çizgi ve iğne yöntemi ile pi sayısını bulamktan bahsetmiş. alakayı anlamadım? benim bildiğim çevre bölü/yarı çap şeklinde bulunur pi sayısı. peki bu verilen deneyde nasıl çıkabiliyor?

"Pi’yi evinizde kolaylıkla bulabilirsiniz

İlk kez 1733’de bir Fransız matematikçi, Georges Buffon tarafından ortaya konan ve onun adıyla anılan deney 1812’de LaPlace tarafından bir probleme dönüştürülmüştür. Problem şöyle. Önünüze bir temiz kağıt alıp üstüne “a” aralıklarla paralel çizgiler çizin. Sonra elinize, boyu “a”dan küçük olan bir iğne alın. İğnenin boyuna da “b” diyelim. (b<a) İğneyi rasgele kağıdın üstüne çok kez atın. İğneyi kaç kez attığınızı ve kaç kez iğnenin çizgilere değip değmediğini not edin. Bir çizgiye değen iğnelerin, toplam sayıya oranı b2b/πa olarak verilmektedir. "

www.ilgincbirbilgi.com

Monte Carlo Simulasyonu'nun cikis noktasi kabul edilir bahsettiginiz yontem. Garip sekillerin alanlari, kumar makinelerinin olasiliklari vb. problemler benzer deneyleri uzun sure gozlemleyerek cozulebiliyor.

Buffon'un ignesi problemi ve cozumu asagidaki linkte mevcut:

en.wikipedia.org
  • luthier  (18.09.14 00:36:32 ~ 00:37:19)