üç kere diş çıkarmak?

şimdi çok tuhaf bir soru oldu değil mi? ancak öyle ki annem şunu iddia ediyor. efenim benim süt dişlerimden sonra gelen dişlerim fena halde çürümüş küçükkene (bu 10 yaşımdan önce oluyor, belki 9) annem de bunları çektirmek için dişçi ile bir tartışmaya giriyor, kadın yenisi gelmez deyip itiraz diyor çünkü. en sonunda siz bir imza verirseniz çekerim ancak deyip kabul ediyor. velhasıl sonunda şu anda sapasağlam dişlerim var.
Bunu anlattığımda bazı kişiler, höhö olur mu öyle şey, o çekilenler senin süt dişlerindir diyor. annem mi yanlış hatırlıyor?

arkadaki dişler sürerken öndeki çekim boşluğunu doldurmuş olabilir. dişlerde öne ilerleme eğilimi vardır, özellikle çocuklarda erken çekilen sürekli dişlerin yerini arkadan yeni süren diş doldurabiliyor. ama o dişin ekseni öne doğru eğri olur bir miktar. sizin durumunuzda çekilen diş, eğer sürekli dişse, büyük olasılıkla 6 numaralı diştir. (6 yaş dişi, 1.büyük azı) ve bir kaç sene sonra çekilen dişin arkasından süren 7 numara (2. büyük azı), 6 numaralı dişin yerini doldurmuş olabilir. 3 defa diş sürmez. durum muhtemelen açıkladığım şekildedir. ya da anneniz yanlış hatırlıyordur. bir diş hekimi muayene ederek ve röntgeninize bakarak durumu açıklayabilir. yetişkinlerde de çekilen dişin yerine protez yapılmazsa arkadaki dişler zamanla boşluğa devrilirler. biraz karışık mı anlattım?

  • deoksiribonukleotit  (13.07.09 14:07:18)
süpernümerer diş(mesiodens) olabilir, eğer doğdugunuzda ağzınızda neonatal diş var ise anneniz bunları süt dişi sanmıs olabilir ya da anneniz gercekten yanlıs hatırlıyor:)
hekim süt dişini düşük bir ihtimal de olsa sürekli diş sanmıs da olabilir.
deoksiribonukleotit in dediği en olası durum.
  • keah  (13.07.09 14:12:47 ~ 14:14:55)
Çok yaşlı insanların (90 yaş sonrası) yeniden süt dişi çıkardıklarını okumuştum focus veya benzeri bir dergide, yani üç defa diş çıkabiliyor sanırım.

  • tekosin  (13.07.09 16:06:08)