Büyük ikramiye nasıl değerlendirilir?

Hiç böyle hayaller kurmam fakat gece gece maç analiz ederken zihnimi kurcaladı işte. Mesela 1.5 milyon lira nasıl değerlendirilir?

o parayla bütkoin alunur abüüüüüüüü diyen gerzekler illaki çıkacak. ben olsam evim yoksa ev alırım geriye kalanıyla ya arsa toprak alırdım yada tamamını bankaya yatırır işim varsa işime devam ederdim.

  • false pretension  (03.09.14 02:45:02)
ev-arsa alacak olan baska tipik turk yatirimcisi gelmeden yazayim: hisse senedi.

  • sterimar  (03.09.14 02:46:16)
Tr'de yaşamaya devam edeceksen BİST. Yurtdışında yaşamayı planlıyorsan yeni bi hayata başlamak için harcayacağın standart para olur o zaten.

  • kerevizyon  (03.09.14 02:48:05)
Kendi soruma cevap vereyim:
Ben iş kurmayı düşündüm; ufak çaplı bir fabrika açar (ne fabrikası olduğunu düşünmedim daha) onun gelirine güvenerek kredi alır (hayalimde bile borçluyum amk), krediyle kendime ıssız bir yerde büyük bir müstakil ev yaparım. Bir süre sonra borcum biter ve fabrika da kendini amorti eder o zaman çalışmayı bırakır kendime birçok hobi edinirim. Ekleme: Arabayı unuttum. Kapalı garaja koymak için güzel bir araba lazım.

  • buzdagi  (03.09.14 02:51:03 ~ 03:00:13)
o kadar para olduktan sonra is kurma ugrasina/stresine giremem ben. hazir kurulmuslara ortak olurum iste ne guzel. saglam temettusu olup yukselis potansiyeli olan birkac hisse secerim. hisse almadigim para da fonda falan durur. harcama kismi icin ise aklima bir sey gelmiyor. gelince editlerim.

  • sterimar  (03.09.14 02:56:55)
yiyerek..

  • ironiden anlamayan dunyasiz  (03.09.14 03:02:33)
borsada küçük kağıdın speki olunabilir :)

  • [silinmiş]  (03.09.14 03:12:41)
istanbulda şehir merkezinden yeni yapılmış havadar birkaç güzel daire alırsın. zaten en fazla 4-5 tane alabilirsin. birine ister kendin geçersin, gerisi de 7 ceddine kira geliri sağlar. çalışmadan güzel güzel yaşarsın.

  • i ve been mistreated  (03.09.14 03:27:57 ~ 03:28:32)
kusura bakmayın ama bana da gayrimenkule kira geliri için yatırım yapmak çok klasik Türk yatırımı olarak geliyor. onun için memurluğa bu kadar rağbet var bu ülkede.

kira yiyerek ne uzarsın ne de kısalırsın.
  • [silinmiş]  (03.09.14 03:31:58)
@duuşbeg kardeşim ben garantici adamım. para havadan geliyosa her türlü uzuyosun zaten. az ya da çok riske girmek isteyen başka şeyler denesin. kağıtlara borsalara yabancıyım, param olsa da ev alırım çünkü evim yok. herkes kendi zaviyei nazarından yazıyor işte bi şeyler...

  • i ve been mistreated  (03.09.14 03:39:28)
o öyle olmuyor işte.

t24.com.tr

bir kere 1.5m tl çok büyük bir para değil.
  • mrthany  (03.09.14 03:51:02)
büyük ikramiyeler hiç de büyük değil maalesef. ticaret dünyasında olsanız bir tekel bayinn bile yıllık cirosunun bundan fazla olduğunu bilirdiniz.

  • hkku  (03.09.14 03:53:12)
yeterse taksimden dükkan, aylık 30.000$ kirası varmış en küçük dükkanın.

olmazsa lüks yerden daire, kirası maaşım olur, çalışmama gerek olmaz.
  • livaneli kadir  (03.09.14 03:55:06)
i've been mistread +1 aynisini yapardim

  • xenophobe  (03.09.14 04:10:02)
ev al kiraya ver = spor yap

  • [silinmiş]  (03.09.14 04:48:51)
hepsiylen (yani paranın tümünü ifade eder) kurbağa alır çin pazarında kurbağanın değeri artınca da satardım.

  • labanon  (03.09.14 04:56:16 ~ 04:56:46)
isc alırım , toplam hissenin yarısıylada 4,70 - 5,50 arası al sat yaparım
5,50 den sat , 4,70 e düşene kadar bekle (Belki bir sene) al.

hersene %10-%15 arası temettü müde alırım,temetü oranları aşağıda yıllık
(git: finans.mynet.com )

birde istanbuldan kacarım , mumkunse deniz kenarı bir yer
  • magoria  (03.09.14 08:38:42)
50 liralik benzin alirim. 10 kaat da bugun filibinler'e basarim.

  • John Finn  (03.09.14 08:45:04)
konut alırdım +1
bi ihtimal gıda işine de girebilirdim. ama üretimle falan uğraşmazdım, al sat yapardım.

  • yue  (03.09.14 09:03:14)
@deutschebank +1

  • delifaruk  (03.09.14 09:16:31)
@magoria, mynetçi bir borsacı daha.

ama isc önerin şu anda güzel.
  • [silinmiş]  (03.09.14 09:23:55)
arsa alıp villa yapar satarım.

  • bira sisesi kapagi  (03.09.14 09:55:16)
Muhtemelen franchise olayina girerdim derdim aslinda ama son zamanlarda arastirdigim kadariyla franchise isi goruldugu kadar kârli degil.

ikramiye alsak borc oderdik once :) 500 bin TL'sini kesinlikle ev, araba, diger ihtiyaclar icin harcardim. gelecegi garantiye almak onemli, bi evin araban olsun tabi.

kalaniyla "kesinlikle" ama "kesinlikle" insaat yapardim. 3-4 katli bina yapacak kadar yeterli bir para o, ve insaat isi kadar hicbir is kazandirmiyor. ille agaoglu olmana gerek yok, yolda gorsen "tipe bak yeeeaa" diye asagilayacagin adamlar ofise gelip " benim 3 katli binayi da kayinpedere verdim, duz hesap 1 milyona" tarzinda konusunca bunun mumkun olabilecegini anliyorsun.

yapacagim insaata gore 100-200 para kalirsa, ege'den arsa alirdim. degerlenmemesi imkansiz.
  • archely  (03.09.14 10:24:17)
"hisse senedinin kumar oynamaktan bi farkı yok, onun yerine iddaaya tek maç bas aynı şey."

canbalseven, bunu neye dayanarak söylüyorsun? kahvedeki arkadaşların mı söyledi? yoksa borsa hakkında hiç bir şey bilmemenden mi kaynaklanıyor?
  • [silinmiş]  (03.09.14 11:39:56)
Emlak olayina girmek isteyenler #38598819 sunu okusun bi zahmet. o kadar buyuk parayla girilecek is degil.

  • archely  (03.09.14 11:42:33)
Teşekkürler bugün yatırdım kuponu :D
Herkese tik attım, şöyle bir iş yeri fiyatlarına baktım da 1.5 milyon liraya bırakın fabrika kurmayı köy yolundaki ufak bir benzinlik bile alınamıyor.
@archely'nin dediği gibi bir kısmıyla insan kendisinde eksik gördüğü bir şeyi (araba veya ev) almalı.
Franchise sanırım bir markanın bayisi olmak demek, şartları uygunsa iyi bir tercih olabilir.
Daire konusuna gelince bir sürü dairenin kira gelini ayrı ayrı toplamak başlı başına bir iştir. Üstelik deprem sigortası, kiracının eve verdiği zarar vs. insanı yıpratır. Onun yerine 1 tane iş yeri (dükkan, depo vs.) almak daha avantajlı olur bence.
Borsa hakkında bilgim olmadığı için yorum yapmıyorum.
@take a minute ve @labanon'un ortaya koyduğu gibi değişik ticari fikirler yüksek kazanç sağlayabileceği gibi elde de patlayabilir. www.milliyet.com.tr
  • buzdagi  (03.09.14 13:43:51 ~ 14:13:30)
Ya porsada batirirsan? O da var:)

  • delifaruk  (03.09.14 14:10:04)
o kadar bilgisiz konuşuyorsun ki. hisse senedine yatırdığın para beş dakikada sıfıra inebilir? nasıl oluyor bu, örnek verebilir misin? beş dakikada sıfıra inmek ne demek?

borsaya çabuk kazanma ümidiyle girip duyduğu ilk hisseye tüm parasını iddia gibi basan adam kaybediyor. kaybetsin de zaten, evrim teorisi böyle insanlar için var.

ben de gayrimenkule yatırım yapıyorum, ama ihaleden alıp satıyorum. kira için gayrimenkul almayı hiç bir şey bilmeyen garantici insanlar yapar.

şunu oku mesela. eksisozluk.com
  • [silinmiş]  (03.09.14 16:29:06)
  • [silinmiş]  (03.09.14 18:01:52)
bi bizde var bilenden faydalanmak yerine adama bok atmak.

  • [silinmiş]  (03.09.14 18:05:17)
dünyanın düz olduğunu iddia eden dayı bundan bi farkın yok. yoruyorsun insanı.

  • [silinmiş]  (04.09.14 12:40:31)
  • varoluscusanri  (04.09.14 23:49:22)