O yok bu yok. Peki ne içeceğiz?

Selam,

Yemekte, kahvaltıda içecek şey bulamamaya başladım. Ne içeceğim ben?

Kola-fanta-gazoz gibi asitli içecekleri zararlı oldukları için bıraktım.
Hazır meyve sularındaki şeker seviyesi ve de içinde envai çeşit koruyucu olduğu için bıraktım. Hazır limonatalar da aynı hesap.

Ayran içeyim diyorum ama ayranın da içinde zararlı koruyucular olduğunu düşünüyorum. Diğerleri kadar onu yıllarca koruyacak olmasalarda birkaç ay koruyacak kadar var.

Bir arkadaşım soda iç dedi de nereye kadar soda. Yemekte soda içilirmiş :(

Arada sırada komposto-hoşaf oluyor evde, onları götürüyorum. Kendim ayran yapayım diyorum, yoğurtlarda da bir şeyler vardır.

Beni su içmekten kurtarın agalar. En zararlı içecek ne bu denklemde - günümüzde?

süt iç. tercihen günlük süt.

  • inheritance  (20.08.14 10:03:19)
marketlerde satılan günlük sütler sağlıklı mıdır?

eskiden ne güzel kola meyve suyu ne bulsam her türlü götürürdüm. şekeri - tuzu da bıraktım :( yiyecek içeçek şey bulamıyorum.
  • fakyoras  (20.08.14 10:05:35 ~ 10:06:22)
meyve sıkıp içeceksin aga, başka yolu yok yani.

Ya da üsttekinin dediği gibi süt içeceksin. Onu da eskiden direkt inekten sağdığını satan adamlardan bulup kaynatarak içeceksin o kadar doğal takılıyorsan.
  • safepassage  (20.08.14 10:06:13)
Bu soruyu geçenlerde ben de sormuştum. Onda şu var bunda bu var diyerek eleye eleye içecek bir şey kalmıyor. Süt iç demişler ama o sütte de koruyucu var diye düşünüp içmeyeceksin şimdi. Ben şekersiz organik yeşil çay içiyorum, pek zevkli değil ama içip gidiyoruz işte. Lezzetli içecek = şeker olarak alışmışız, zor geliyor.

  • osurdum  (20.08.14 10:06:38 ~ 10:07:03)
taze meyvelerden kendi meyve suyunu yapacaksin, hazir limonata alma mesela, onu da kendin yap ic

  • kamyonsans  (20.08.14 10:06:57)
meyan kökü al (püskül halde) 2-3 tutam at sürahinin içine doldur suyu. at dolaba soğusun sonra iç mis gibi.

  • dimitri iskete  (20.08.14 10:07:10 ~ 10:07:29)
soda da yararlı değil bu arada. sağlıklı olanı maden suyu.

yoğurtlarda da çok zararlı katkı maddeleri varmış bu arada, evet. önce bir yoğurt makinesi al, sonra kendi ayranını yapmaya başla bence. şaka yapmıyorum.

su seçimi olarak da ph değerine bakabilirsin. bazıları sertliklleri bakımından diğerlerine göre vücuda daha faydalı.
  • loveinaflipbook  (20.08.14 10:07:35)
kahvaltıda çay iç. çay iyidir. imkanın varsa evde soğuk çay da yapabilirsin.

  • sir gawain  (20.08.14 10:08:23 ~ 10:09:28)
Ben kendi yapığım milkşeyki içiyordum, pek leziz. Kırmızı üzüm tva yoğurdu muz

  • fiber  (20.08.14 10:08:59)
çay yararlı diğerleri zararlı.

  • labanon  (20.08.14 10:09:52)
Ev yapımı yoğurtla ayran.
Maden suyu.
Buzlu filtre kahve.
Abartmadan posasıyla sıkılmış meyve suları.
  • arnold schwarzeneger  (20.08.14 10:11:06)
kefir (tercihen kendiniz ürettiğiniz ama şart değil)
ayran (yine tercihen mandıra veya ev yapımı yoğurt ile)
yeşil çay
soğuk bitki çayları (kendiniz kaynatıp soğuttuğunuz)
maden suyu
sıcak / soğuk kahve (granül değil, gerçek kahve)
  • icemint  (20.08.14 10:13:43)
Çay
Kahve
Maden suyu
Boza
Yeşilçay
Meyankoku demirhindi serbetleri
Ayran
Bitki caylari, ihlamur kus burnu adaçayı vb
Balli sut
Balli limonata
  • efrasiyab87  (20.08.14 10:18:50)
maden suyu, ayran ve diğer bitki çayları.

yoğurdunu ve ayranını da kendin yapabilirsin. ayrıca buzlu çay da yapabilirsin.

şöyle düşünün ki kolaymış, meşrubatmış bunlar hep son yılların icatları. dedelerimiz kola içmeden geçirdiler yıllarını. gayet de sağlıklı yaşadılar.

her şey alışkanlıkla. 2-3 hafta zorlandıktan sonra vücut alışıyor ve aramıyor artık bu tip şeyleri.

özellikle şeker çok tehlikeli. bağımlılık yapıyor.
  • mea maxima culpa  (20.08.14 10:23:22)
Öncelikle yapılan önerilere değinelim.

Sütte laktoz var, süt şekeri. Sindirimi zordur; gaz yapar, şişkinlik yapar, kilo aldırır. Rahatsız edicidir ve yetişkinlere göre değildir, tavsiye etmem.

Taze sıkılmış meyve suyunda yoğun fruktoz vardır, tükettiğinizde insülinde dalgalanma yaratır ve kan şekerinizi yükseltip düşürerek yoğun bir açlık hissi yaşamanıza neden olur. Ayrıca harcanamadığı durumlarda kandaki şekerin yağ olarak depolanmasına ve kilo alınıma neden olur. Tavsiye etmem.

Çayı kahvaltıda tüketmek demir emilimini azaltır, tavsiye etmem. Kahvaltıdan yarım saat sonra içilmesinde fayda var.

Ayran en sağlıklı içecektir fakat hazır yoğurtlardaki koruyucuları düşünürsek o da çok sağlıklı sayılmaz. Ev yapımı yoğurtla muazzam bir içecek olur ama tavsiye etmemekle birlikte market yapımı yoğurtla yapılan ayran da yoklukta tüketilebilir kanaatindeyim.

İçinde basit şeker olan içecekler hakkında konuşmaya zaten gerek yok.

Bunların dışında maden suyu içebilirsiniz, soğuk su içebilirsiniz, kefir içebilirsiniz. Afiyet olsun.
  • angelus  (20.08.14 10:27:42)
ayrıca bir sürahi suyun içine salatalık, nane vb yaprağı, limon, lime dilimler ya da diğer meyvelerden koyup bir süre bekleterek suya aroma katabilirsiniz.

  • mea maxima culpa  (20.08.14 10:32:54 ~ 10:33:41)
Meyveleri de mumluyor, ilacliyor, genetigi ile oynuyorlar..(en basitinden kisir oluyor urunler.)

Yani soyuyla oynanmamis koyun alip robinson crusoe hayati yasamayacaksaniz tam olarak katkisiz gida almaniz mumkun degil..

Ayrica yapilan islemlerin cogu dusunuldugu gibi zararli degil. Insan omrunu uzamasi, pek cok katki maddesinden geciyor..

Yogurt peynir gibi urunler ozellikle inek meme ucundan veya mayalanma asamasinda bakteri, virus bulasiyor.. ve bunlar ciddi manada olumcul, hastaliklilar. Koruyucu katilmiyor soklaniyor..

Yesil caylar, yesilligini koruyabilsin diye. cicek costuran tarzi ilaclar veriliyor kokune, 5 ton suya 1 damla katilan zehirlerle haserelere karsi ilaclaniyor. Evet 5 tona 1 damla, 2.damla olduruyor..
  • ibomiu  (20.08.14 10:35:18)
ek olarak soğuk suya bir miktar limon suyu katınca çok güzel bir içecek oluyor.

artı maden suyu + limon suyu + bol buz mükemmel bir serinletici.

bunlar benim yaptıklarım. siz de benzeri karışımlar hazırlayabilirsiniz.
  • mea maxima culpa  (20.08.14 10:37:03)
hacı bu kadar pimpirikli olma yahu. zararlı toksinleri atmak için biraz spor yap, meyve ye, kafi. hayat geçer mi aq böyle

  • emiter  (20.08.14 10:39:34)
yogurdunu kendin mayala. bak nasil da lezzetli ayranlar iciyorsun sonra.

  • federer  (20.08.14 14:07:12)
Bu kadar kasmaya gerek yok, yemekte soda içilmez zaten, zararlı mideye. Bir bardak kola içmek kimseyi öldürmez.

  • i was made for you  (20.08.14 14:21:49)