Etin zarari var mi ?

Her gun 250 gram kirmizi et tuketiyorum. Bir zarari olmus mudur? ( 2 aydir bu sekilde )

Hiç yok.

  • istenmeyen evlat  (19.08.14 01:01:16)
Etin faydasi var, aynen devam

  • balpolen  (19.08.14 01:03:36)
kırmızı et yüksek kolesterol oranına sahip. ailenizde kalıtsal kolesterol rahatsızlığı da varsa değerlerde yükselme ihtimali var.

  • costa blanca  (19.08.14 01:04:27)
pişirme yönteminiz sağlıklıysa hiçbir şey olmaz.

  • zebragibi  (19.08.14 01:08:40)
Endüstriyel et tüketiminin tek zararı hayvanlara oluyor sanırım.

  • buff  (19.08.14 01:10:21)
  • nawres  (19.08.14 01:10:50)
hayvan katliamı, katilleri zenginleştirmek ve kanser. evet kanser olduğunda sebebini hatırlarsın. böyle ete abanan kim varsa kanser oldu bizzat gözümle gördüm. istisnasız.

  • hkku  (19.08.14 01:23:30)
Pismis abi. Antrikot aliyoruz tavada yapiyoruz. Onerin varsa dinlerim =)

  • ferdinand griffonn  (19.08.14 01:25:15)
Eti yiyen de ölücek yemeyen de. O yüzden yukarıda kanser manser yazanlara aldırma. Afiyet olsun kardeşim.

  • istenmeyen evlat  (19.08.14 01:27:23)
Kolesterol tavan yapar

  • rnks  (19.08.14 01:40:03)
çok coşarsa gut hastalığı olabiliyorsun sanki?

  • bonjurkes  (19.08.14 01:47:35)
oha. her gün et yenmez hem de 250 gram. yani yenir de kırmızı yenmez. kaynak: bence.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (19.08.14 01:49:44)
dinleme başkalarını, bir şey olmaz.

  • 3003  (19.08.14 01:50:24)
kanser olursun diyen var lan ahahaha, bir şey olmaz kardeşim bizim doğamızda var. götür etleri. hayvan katliamı? tüm etçil hayvanlar katliamcı o zaman.

edit: para nasıl yetiştiriyorsun lan?
  • ac milan vs liverpool  (19.08.14 01:58:17 ~ 02:03:06)
Hayvansal proteinlerle ilgili yapılan bir araştırma vardı, protein ihtiyacını karşıladığın kaynağın belli bir oranı hayvansal kaynaklardan geliyorsa kanser riski ciddi oranda artıyor.

Vegan-vejeteryan değilim, gerektiğ kadarını tüket elbette. Ama her gün bu kadar almak, ağır çalışan bir sporcu için bile çok da sağlıklı değil üstte yazdığım sebeplerden ötürü. Biraz daha bitkisel beslenmeye çalış.
  • sevgikusunkanadinda  (19.08.14 02:06:27)
-gut
-kolesterol
-kanser
her şeyin çoğu zarar.

ayrıca yüksek protein diyetiyle beslenenler erken ölmeye %75, kanser olmaya 4 kat daha yatkın. ahahaha, hepimiz öleceğiz yarasın demeden önce açıp bakmak lazım. www.cell.com(14)00062-X
  • Lim5  (19.08.14 02:14:18)
Hass*ktir biraz yusufladim. Sebze meyve tuketmiyorum zaten. Sabahlari da peynir yumurta yiyorum. Aksam da et. Sag olun arkadaslar. Haftada 2-3 e indirmeye calisacagim.

  • ferdinand griffonn  (19.08.14 02:28:58)
kanser yaptığına dair araştırma var diyenler bi zahmet kaynak versinler. yok öyle bir şey götünüzden element uydurmayın.

her gün et yemenin bi zararı olmaz. ama kalori hesabı yaparak ye. bi de etin yağlı kısımlarından da ye, kuru kuru et yeme sadece. yanında biraz da sebze ve ot yersen zaten taş devri diyeti olacak seninkisi.
  • loser blueser  (19.08.14 02:45:51)
yüksek proteinli beslenmenin sağlıklı insanlarda kansere ve başka hastalıklara yol açtığı ile ilgili sağlam, kanıtlanmış ve uzmanların üzerinde uzlaştığı hiç bir çalışma yoktur. insan evrimsel olarak et yemeye yatkındır, binlerce yıl neredeyse sadece et yiyerek beslenmiştir. bugün milyonlarca insan paleo besleniyor, bol bol et ve yeşillik yiyor, bu insanlar arasında tespit edilen bir sağlık bozukluğu yok et tüketimine bağlı olarak. ayrıca bugün paleo olmasa da et ağırlıklı beslenen bir çok toplum var. mesela tayland, adamlar görebileceğin her türlü böceği kızartıp, haşlayıp, fırınlayıp yiyorlar. pilavı pirinç yerine karıncayla yapıyorlar, o derece. sadece etle beslenen toplumlar da var, inuitler mesela sadece balık, fok, kutup ayısı, geyik vs. yerler. balıkları da çiğ yerler hatta. gayet sağlıklılar.

chriskresser.com
www.google.com
  • loser blueser  (19.08.14 03:09:58 ~ 03:12:49)
Muazzam götten sallamalar oldugu icin olaya müdehale etme geregi duydum.

Etin kanser yaptigini ileri sürenler ispatlanmis belgeleriyle gelsinler bir zahmet?

Kirmizi et icerisinde bulunan yag bizim icin inanilmaz yararli. (bkz: canan karatay)

Insan ne etcil ne de otculdur, omnivor yani hepcildir.

Sadede islenmis et icin kanser yapibilecegi, ürüne ve icinde kullanilan malzemelere göre söylenebilir.
  • apiko  (19.08.14 04:38:24 ~ 04:42:17)
Muazzam götten sallamacılara ve götlerinden element uyduranlara destek olarak gelsin o zaman:

consumption of red meat for 120 g per day might increase the risk of lung cancer by 35%, and consumption of processed meat for 50 g per day might increase the risk of lung cancer by 20%.

www.ncbi.nlm.nih.gov

www.nejm.org

Red Meat Intake and Risk of Breast Cancer Among Premenopausal Women

archpedi.jamanetwork.com

By using a noninvasive technique in healthy individuals, we have shown the genotoxicity of endogenous NOC formed in the intestine after red meat consumption in humans. The link we have shown here amongst red meat, the endogenous formation of NOC, and the resulting promutagenic adduct in cells exfoliated from the colonic mucosa offers a mechanism underlying the association between red meat consumption and colorectal cancer.

cancerres.aacrjournals.org

Heterocyclic aromatic amines and polycyclic aromatichydrocarbons are mutagens that are formed during high-temperature cooking of red meat and,in some lesser amounts, white meat and fish.' Well-done meat contains 10 times the concentration of heterocyclicaromatic amines than rare meat prepared by the same cooking method. These amines are mutagenic in bacterial assays and have produced colon tumors in laboratory animals.

www.ncbi.nlm.nih.gov

bunnar kesmezse, haber edin, 20 tane daha yabıştırıyım.
  • compadrito  (19.08.14 05:45:36 ~ 06:32:13)
Et tüketimi ve kanser ilişkisi daha çok işlenmiş(salam, sosis vs.) etler ve aşırı pişirme(yakma) sonucu ortaya çıkıyor. Gut hastalığının asıl faili de fruktozdur. Karbonhidrattan kaç.

  • arnold schwarzeneger  (19.08.14 09:08:26)
Vücut günlük 2500 mg. kolesterolü kendiliğinden üretiyor zaten, kolesterol problemi gibi bir şey yok yani. Ayrıca her gün ortalama 2 bin kalori şeker tüketen insanların kırmızı et kanser yapar demesi biraz saflık oluyor, öyle bir problem de yok. Her gün 10 kilo kırmızı et yemezseniz gut da olmazsınız. Hayvan katliamı falan da değil; doğanın dengesi bu. Dinozorlar çağında yaşasaydık onlar da bizi yerdi ekolojik sistem bu şekilde yürüyor, gereksiz romantizme gerek yok. Hayvan katliamı diye diye karbonhidrata yüklenmekten iyice salaklaştı bu insanlar. En kaliteli protein kırmızı ettedir lakin olumsuz yanı sindiriminin zor olmasıdır. Vücudu biraz yoruyor. Ben haftada iki defa kırmızı et yiyorum; kalan günlerde tavuk hindi ve balık tüketiyorum. Bu tür çeşitliliği öneririm size de.

  • angelus  (19.08.14 12:05:22)
@compadrito

destek olmak icin cikmis oldugun bu yolda, sorumu bir daha okumani saglik veririm.

Tekrar edersek, kirmizi etin kanser yaptigini, yapabilecegi riskleri anlatan arastirma yazilarindan ziyade, kirmizi etin basli basina kanser yapma özelligini kanitlayan belgelerle gelinebilirse, soruma olumlu ya da olumsuz yönde cevap alabilecegim.
  • apiko  (20.08.14 07:34:05 ~ 07:58:16)
@apiko

yazdıklarınız ve uslûbunuzdan, pek bilgili biri olmadığınız anlaşılıyor. apikoğlu'nun vârisi filan mısınız? bu ateşli kırmızı et savunuculuğunuzun sebebi nedir?

size cevap yazmaya üşeniyorum.
  • compadrito  (21.08.14 05:47:43)
Atesli bir et savunuculugu yapmiyorum, sadece iddia edilen bir seyin kanitlarini görmek istiyorum. Tam anlamadan cevap verdigin bir soru karisinda, simdi de tikanip üsendigini ve beni hic tanimadan kendince savunma güdüsü ile cikarimlarda bulunuyorsun.

Evet simdi tekrar basa dönersek, etin kanser yaptigini iddia edenlerden, kanser riskini arttiriciligi disinda, basli basina kanser yaptigini baska iddia eden var ise, paylasacaklari bilgilerle aydinlanmak isterim.
  • apiko  (21.08.14 05:51:41 ~ 21:33:42)
apiko

kanserin ne olduğunu ve nasıl ortaya çıktığını, correlation ve causality arasındaki farkları, tıbbın ne olduğunu ve ne olmadığını anlatmam lâzım size. çok uzun konu. çünkü söylediklerime, gene bilgisiz argümanlarla karşı çıkacaksınız. üşenmemin sebebi o. söyleyeceklerimin özeti şu: 'dedem 50 sene sigara içti ve akciğer kanseri olmadı, felç geçirdi de öldü. hmmm, öyleyse sigara akciğer kanserine sebep olmuyor. bunu iddia edenler gülünç duruma düşüyolar.' ya da 'ben istanbul'dan ankara'ya arabamla 3 saat 15 dakikada geldim. hiç de bişey olmadı. sürat felakettir diyenler fena halde yanılıyorlar'

sizin söylediğiniz bunlar.

siz doya doya kırmızı et yemeye devam edin. ben o makaleleri zazazaraeta okur belki diye arayıp buldum zaten. hoca olmasını umuyor ve bekliyorum o çocuğun.
  • compadrito  (21.08.14 14:32:11)
her gün yenmemeli.

  • ne nicki be  (21.08.14 14:34:02)
@apiko fen bilimlerinin herhangi bir dalı ile bir ilişkiniz, bilginiz var mi yoksa işinizi korumaya mi çalışıyorsunuz?

Sigara dumanı, asbest bilinen kanserojenlerdendir. Hepsinin araştırmalarında da kanser riskini arttırabilir, bizim grubumuzda bu oran bu kadardır der. Et yiyen kanser olur demiyoruz, buradan et ile asbesti mi karsilastiriyorsun diye gelmeyin. Yeterli ve dengeli beslenmek gerekiyor; ancak bu konuda bu kadar çok araştırma yapılmışken bir durup düşünmek yerine direkt karşı çıkmanız çıkarcı ve art niyetli gozukuyor. Fizyolojik mekanizmaları da araştırmalarda var. Şu onermeniz "sigara içen ölmüş içmeyen ölmemiş mi?"den öteye gitmiyor.

İşlenmiş et ve işlenmemiş et de dikkat ederseniz ayrı ayrı degerlendirilmis. Etin önemli ve değerli bir besin grubu olduğu yadsinamaz ancak her şeyi kararında tüketmek gerek. Bilimde her an her şey değişebilir. Bildiğiniz hiçbir şeye körü körüne baglanmayin.

Edit: Biz kimiz? Sağlıkçılarız. Bütün hocaların/araştırmacıların mail adresleri üniversitelerin sitelerinde açıkça yazıyor. İnanmayan bu ilkokul düzeyindeki belgeleri kendilerine mail atıp hocam ne düşünüyorsunuz diye sorabilir. Ne etmiş.
  • Lim5  (21.08.14 14:44:24 ~ 21:36:19)
doğal beslenen hayvanın nalını bile yiyebilirsiniz - prof. dr. kenan demirkol

  • ya ben lan neyse  (21.08.14 18:17:18)
@compadrito

yazdiklarindan "kanser riskini olustuma" ve direk kanser yapma" arasindaki kalin farki algilayamadigini ya da bilincli olarak görmezden geldigini zannediyorum.

tekrarlarsak:
birileri kirmizi et kanser yapar demis. ben de soruyorum; saf halde, islenmemis kirmizi etin, uygun sartlarda pisirilmesinden sonra kanser yaptigini tespit eden bilimsel bir rapor var mi?

fakat ne yazik ki, benim mahlasimdan cikarimlar yaparak konuyu daha ne kadar saptiririm diye epeyce ugrasiyorsun, hatta isi tibbin ne olduguna, benim hic bir sey bilmedigime dahi getiriyorsun.

"bu baslik altinda kirmizi etin kanser yaptigini gözüyle gördüklerini iddia edenlerin yazilari var." Sen kalkmissin bana, hic tanimadigin birine, hem bilgisiz diye itham ediyorsun, hem de litaratür noksanligi ile iki ayri kök diline mensup kelimeyi kendince benzestirip, kanser, tib, apikoglu kelimeleri arasinda kendi kendine argümanlar olusturuyorsun.

benim yazilarimin neresinde cok et yiyin, bir sey olmaz yaziyor da, benim sorumu alip, olayi et yiyin bir sey olmaz dedigime getirdin?

bir seyler anlatmaya üseniyor musun onu bilmem ama, beni anlamadigini, neyi isaret ettigimi göremedigini veya görmek istemedigini görüyorum.

"apikoglu, sana tib anlatmam lazim" tandansli zeka fakiri düsüncelerin beni ilgilendirmiyor. her söz sahibinindir.

benim yazdiklarimin disinda, hayaller kurup; "bu böyle yazdiysa, böyle düsünüyordur." gibi varsayimlarini lütfen kendine sakla.

herifin biri kalkmis, gözümle görüyorum kanser yapiyor, tanidiklarim kirimizi et yiye yiye kanser olup öldüklerini gördüm diyor. bunu hic kimse görmüyor, bir seylerin farkindaligini yasadigini zanneden mezbelelik saksagan da meydana cikip bu adamlarin tellalligini yapiyor.

ben soruma istedigim cevabi aldim.
  • apiko  (21.08.14 20:59:49 ~ 21:37:52)