Ölümün Biyolojik Açıklaması

Ölüm sırasında beynimize ne oluyor? Öldüğümüz an hangi an? Öldüğümüz anda bütün hücrelerimiz ölmüyor, beyin kendini kapatıyor sanırım. İşte bu işlemin ayrıntılı açıklamasını içeren bir kitap, link vs arıyorum.

Arz ederim

konu merak uyandırdı, bildirim gelsin diye yazıyorum. kusura bakma niyeti bozuk http nesnesi

  • reavelyn  (15.08.14 19:06:12)
Bunu anlamak için patoloji kitabı okumalısın. Dili ağırdır ama sözlükten baka baka okursan anlayabilirsin. Beynimizin, kalbimizin elektriksel aktivitesi duruyor. Önceden ekg düz çizgi gösterdiğinde kişi öldü sayılıyormuş ama artık eeg düz çizgi göstermeli. Öldüğümüz an diye bir şey yok aslında. Ölüm bile bir süreç.

  • hohoya  (15.08.14 19:07:02)
robbins'ten okuyabilirsin. pdf'si linkte.

tusdersanesigereklimi.blogspot.com.tr
  • earthangell  (15.08.14 19:12:41)
İngilizce olması sorun olmayacaksa birkaç yıl önce aldığım bir derste okuduğum bu konuyla alakalı makaleyi mediafire'a yükledim: www.mediafire.com

  • peki madem  (15.08.14 19:17:03)
beynin kendini kapatması nedir bilemiyorum, (yani anlamadım). ama beyin kendisini kapatsa bile vucut fonksiyonları işlevlerini sürdürebilir, ki bu da beyin ölümü demek.
beyin ölüm kriterler için: www.aan.com
www.ncbi.nlm.nih.gov

sadece elektrik sinyali aslında kan ve kanın oksijen değerine bağlı. beyindeki tüm fonksiyonlardan çalışmıyorsa (buna beyin sapı dahil) bir takim kriterlerde üstüne konularak beyin ölüm gerçekleşiyor. Üstüne birey öldü mü ölmedi mi, ötenazi söz konusu olsun mu olmasın vb konu da beyin ölümü üstüne acaip tartışmalar dönüyor avrupada.
işte ölüm sırasındaki beyin, ölmüş bir breyin beyni ve beyin ölümü halen çok tartışılan mevzular: (Ana makalelerden biri) : heinonline.org

not: makalelere ulaşamazsan mesaj at yollayabilirim.
  • botamaniaensis  (15.08.14 22:25:06)