film kültürü SIFIR olan birine hangi filmleri önerirsiniz?

şöyle söyleyeyim, das leben der anderen'i bile sadece ve sadece "almanca" olduğu için daha geçtiğimiz günlerde izlemiş biriyim. film izlemeyip eksikliğini hissetmeyen insanları anlar ve saygı duyarım ama ben kendimi bu tip şeylerden habersiz olduğum sürece "sığır" sayıyorum. hayır 4-5 yıldır duyduğum bi film lan, ben ergen kızlı fransız filmi falan sanıyodum onu... utanıyom söylemeye ama şavşank ridempşın, pulp fiction falan onları da izlemedim yani.

özellikle ilgimi çeken konular işte iç dünya kapışmaları, VAROLUŞÇULUK tarzı şeyler, savaş, (gerçekçi olanlar, bu skimsonik amerikan propagandası yapılanlar değil) tarih falan. ama illa bu konularda olmasına gerek yok.

hangi filmden başlayayım, ne izleyeyim? 100 tane bile sayabilirsiniz yani, oturup zamana yayarak izlerim sırayla.

(bazılarını izledim ama vurmayın)

savaş - barry lyndon
VAROLUŞÇULUK tarzı şeyler - vivre sa vie
iç dünya kapışmaları - persona
  • tepedeki psychedelic adam  (14.08.14 21:29:29)
bence belli başlı listeler var onlara bakıp konusunu beğendiklerini izleyebilirsin.

www.filimadami.com

benim kişisel olarak sevdiklerimden

mar adentro
lat den ratte komma in
only lovers left alive
jagten
  • neseranni  (14.08.14 21:30:53 ~ 21:33:18)
  • onexey  (14.08.14 21:35:22)
imdb top 250 listesine yukarıdan başla bence. ya da çok zamanım var dersen aşağıdan da başlayabilirsin. 100'den yukarı doğru falan.

  • fayfim  (14.08.14 21:37:23)
belli başlı yönetmenler var. onların filmlerini izlersen yavaş yavaş aşina olursun sinemaya.

p.p.pasolini
ingmar bergman
s. kubrick
m.antonioni
david lynch
a.hitchcock
j.jarmusch
a.tarkovski
j.renoir
vittorio de sica
f. fellini
jean luc godard
sergei eisenstein
v. pudovkin
luis bunuel
jacques tati
jan svankmajer
kryzstof kieslowski
c. theodor dreyer
emir kusturica
roman polanski
lars von trier.

bu yönetmenleri az çok araştır, oldukça şey öğrenirsin zaten, çünkü bunların birçoğu sinema tarihi açısından en önemli isimler.
bir de bonus olarak:

a pervert's guide to cinema izlersen güzel olur.
  • lesmiserables  (14.08.14 21:39:09 ~ 21:40:36)
şavşank ridempşın'ı izle madem o zaman.
the lord of the rings 1-2-3
pirates of the caribbean serisi
fight club
the fall
matrix'i izledin mi :D
the wolf of wall street
Braveheart (savaşlı film :))
12 angry men
Schindler's list (gerçekçi)
The dark knight serisi
Forrest Gump
American History X (gerçekçili)
Wall-e (animasyon ama çogzel)
V for Vendetta
Shutter Island ( Hatta leonardo di caprio'nun tüm filmlerini izle bence, kötü film yok gibi bir şey)

Aklıma geldikçe yazıcam daha, biraz daha spesifik şeyler söylersen mesela bilimkurgu seviyor musun vs. gibi.

@tepedeki yani bir sürü film izledim, izliyorum ama şu saydıklarını ben bile izlemedim :D
  • ekaterina  (14.08.14 21:39:55)
dogville.
kingdom of heaven.
the butterfly effect
enemy at the gates.
  • baldur  (14.08.14 21:41:01)
ben de seninle aynı durumdayım kanka, buraya yöneldim (git:eksisozluk.com )

  • lafıolmaz  (14.08.14 22:00:00)
mike leigh'nin filmlerini de izle hele. naked ile başlayabilirsin.

ken loach'dan da birkaç film patlatıver.
  • soso  (14.08.14 22:02:07)
evet kanki bu konuda sığır olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. birkaç film yazayım ben. her gün birini izle. yazacağım hiçbir film seni sıkmayacak, aksine "neden bunca zaman izlememişim, harbi öküzmüşüm" diyeceksin.

1-BLOOD DIAMOND: leonardo di caprio'nun en iyi filmlerinden. şey kadar elmasın savunmasız afrikalılara ne denli büyük yaralar açtığını izle de gör. elmas ta elmas diye tutturan her hatun kişisinin istisnasız izlemesi gereken bir film. izledikten sonra hala elmas istiyorsa bir daha görmemek üzere ayrılınmalı o kişiden.

ekşiden bir yorum: "sierra leon'lu arkadaşıma bu filmdekiler gerçek mi yoksa kurgu mu diye sordum. bana ''yaşananların yüzde biri bile değil'' dedi.

2-CATCH ME IF YOU CAN: leonardo di caprio'nun en iyi filmlerinden sadece biri. gerçek hayattan uyarlanmış bir film. izle de gör ne adamlar var. dolandırmadığı kurum kalmamış adamın abd'de. hala hayatta.

3-THE GREEN MILE: of of. izlemezsen olmaz.

4-LIFE OF PI: görsel efektler muhteşem. hiç sıkılmadan izlersin. müthiş.

5-BLACK: ağlama da göreyim. en iyi hint filmlerinden biri.

6-BLACK HAWK DOWN: savaş filmlerinden hoşlanırsan izlemen gereken güzel bi film.

7-SAVING PRIVATE RYAN: savaş filmlerinin babası.

8-BOURNE serisi: (identity, supremacy ve ultimatum. izleyebileceğin en kaliteli aksiyon serilerinden. dördüncü filmi boktan olduğu için izlemedim.)

9-THE PIANIST: savaşın insan psikolojisi üzerinde yarattığı korkunç deneyim, acı ve sefalet ancak bu kadar iyi anlatılabilirdi. the pianist > schindler's list

10-THE PURSUIT OF HAPPYNESS: will smith ve oğlunun (filmdeki çocuk gerçek hayatta da oğlu) inanılmaz oyunculuğu. çaresizliği anlatan en iyi filmlerden. izlemeden ölme.

11-THE PRESTIGE: christian bale ve hugh jackman reislerin buluşması. izleyip izleyebileceğin en güzel filmlerden.

12-V FOR VENDETTA: remember remember the fifth of november.

sixth dese daha iyiydi tabi :p

13-TITANIC: izlemişsindir diye düşünüyorum.

14-THE DEPARTED: of ki ne of. kimler yok ki? sadece izle. sonu sürprizli filmlerden. mükemmel.

15-american history x: adamın amına koyan filmlerden sadece biri. tam olarak izlemeden ölme filmi. edward norton der ve giderim.

16-THE USUAL SUSPECTS: sonu sürprizli filmleri seversen izle. hatta sevmezsen de izle. kısacası izle.

17-3 IDIOTS: bazı sığırların komedi filmi sandığı mükemmel film. başrolde aamir khan olur da mükemmel olmaz mı? ağlatır.

18-BATMAN SERİSİ (christopher nolan'dan izle): batman begins, the dark knight ve the dark knight rises. üç filmde mükemmeldir sadece ama dark knight'taki joker her filme bedeldir. biçok film izledim, tek bir film karakteri söylesem kesinlikle joker derdim. bir filmi asla 2 kez izlemeyen ben joker'in hatrına 3 defa izledim dark knight'ı. aslanım heath ledger. çok genç gittin.

19-SEVEN: hristiyanlıktaki 7 büyük günahı ele alan şaheser.

20-quentin tarantino'nun tüm filmleri. django, pulp fiction, reservoir dogs başta olmak üzere tüm filmleri.

*** şu filmleri de izle: an american crime, downfall, leon, the intouchables, inception, law abiding citizen, the shining, oldboy, snatch, 50/50, the curious case of benjamin button, the others, the stoning of soraya, the silence of the lambs, troy, incendies, hotel rwanda, my sister's keeper, heat, the terminal, cast away, the man from earth, the illusionist, eyes wide shut, changeling, hachiko: a dog's tale, forrest gump, jagten, celda 211, good will hunting... tom hanks, brad pitt, leonardo di caprio, robert de niro&al pacino, christian bale, morgan freeman ve robin williams'ın tüm filmleri. say say bitmez..

yazmayı unutmuşum editi: steven spielberg, guy ritchie, quentin tarantino ve martin scorsese filmleri.
  • lionel andres  (14.08.14 22:10:45 ~ 22:13:51)
çok teşekkürler, interneti yalnız kullanıyor olmanın da avantajıyla 15-20 tanesini listeye attım şimdiden. yarın akşam fularımla geliyorum.

american history x, schindler'in listesi, de sica ve pasolini'nin bazı filmleri, green mile falan bunları izledim yau. yani kültürümüz sıfır tamam ama o kadar da sığır değiliz ;) ;) ;)
  • pescador  (14.08.14 22:14:13)
www.icheckmovies.com bunlar en popüler yani en çok check edilen filmler.

www.icheckmovies.com bunlar mutlaka izlenmesi gereken işte şavşank ridempşın gibi filmler.

www.icheckmovies.com bu da redditçilerin top 250si ki tarantino filmleri barındırır bayağı.

iyi seyirler şimdiden.
  • mrz breezy  (14.08.14 22:22:28)
yahu adam film kültürüm sıfır diyor genel filmler önermeniz gerekirken içinde cıncık cıncık aşırı spesifik filmler olan profillerinizi yolluyosunuz anladık film duayenisiniz de sorulan soruya cevap değil yani.

  • mrz breezy  (14.08.14 22:33:57)
(bkz: kynodontas)

  • iste o bendim  (15.08.14 00:38:19)
cevaplara bakmadım.
öyle aklıma gelenlerden üjbej tane serpiştireyim. benim de film kültürüm yok. yine de yazacağım :)

The Thirteenth Floor www.imdb.com
Eternal Sunshine of the Spotless Mind www.imdb.com
Life is Beautiful www.imdb.com
Face Off www.imdb.com
The Butterfly Effect www.imdb.com
The Book Thief www.imdb.com

ama hepsinden önce şavşankı izle.
  • icemint  (15.08.14 09:06:31)