yurtdışına para gönderirken

insanın ırzına geçmeyen banka var mı? 42 euro göndermek için 120 tl işlem ücreti istedi ziraat.

Western Union kullan eğer mümkünse. %2-3 bandında masraf.

  • cakabo  (11.08.14 15:03:42)
zarfa koy, dhl ile yolla. daha ucuza gelir :)) 20 euro falandi galiba bir ara.

westernunion o kadar ucuz degil bu arada.20-30 euro arasi en az islem ucreti ve odeme miktarina gore komisyon aliyorlar bildigim kadariyla.
  • ubi dubium ibi libertas  (11.08.14 15:13:28)
swift yapsana internet bankacılığından? 4 -5 euro bir şey masrafı var 300 euro için.

  • sen git ben geliyorum  (11.08.14 15:14:05)
ptt ıle yollasana. bana gondermıslerdı hıc para alınmamıstı dıye hatırlyıorum.

  • brkwashere  (11.08.14 15:15:57)
almanyadaki ünivesiteye harç parasını yolluyorum da, swift falan nasıl oluyor bilemedim :s bir de o parayı yatırdığıma dair dekont da göndermem gerekiyor onlara postayla. işlemi internetten yapınca öyle bir şey mümkün oluyor mu?

  • letheavendangered  (11.08.14 15:17:41)
işbank ve ziraat internet bankacılığı uygun.

  • siradisi00  (11.08.14 15:29:45)
enpara'da swift işlemi uygun. bir inceleyebilirsiniz. ziraat ile iki sene önce 140 euro için toplamda 30 küsür euro zarar etmiştim. gönderici banka da alıcı banka da komisyon kesiyor.

WU da pek mantıklı değil. o da çok komisyon alıyor. banka hesabına değil de bir kişiye göndereceksen moneygram'a bak. WU'a oranla daha uygun.

bi de paypal ile gönderim yapılabiliyor sanıyorum ki. o da araştırabilir.
  • dahinnotha  (11.08.14 15:35:33)
internetten de yaparsan dekont alabiliyorsun. pdf (ya da benzeri bir formattta) indirebilir mail ile de gönderebilirsin.

swift'in koyan kısmı şu: gönderirken kesiyorlar, bi de alırken kesiyorlar. alırken ne kadar kesileceğini bilemiyorsun. ben de yurtdışındaki bi okula göndermiştim. 26euro kadar kesmişti karşı banka.

ama okula göndereceksen elbette en makulu internet bankacılığından SwIFT yapmak, aklında olsun, 3 4 günü bulabiliyor karşıya ulaşması.
  • dahinnotha  (11.08.14 15:38:24)
Alırken kesiyorlar derken? Ben 42 Euro gönderdiğimde adamların hesabına - atıyorum 20 euro kesilmişse - 22 euro mu düşüyor?

Bir de şimdi içi boş vadesiz hesaplarımdan birisinden denedim swift, işleminiz gerçekleşti dedi ahah nasıl oldu 0,00 tl olan hesaptan? ne olacak şimdi? müşteri hizmetlerini arıyorum aynı zamanda sormak için telefondayım ama muhtemelen siz daha hızlı cevap verirsiniz onlara bağlanana kadar.
  • letheavendangered  (11.08.14 15:42:43)
evet. dediğin gibi oluyor.

gönderici banka, muhbir banka falan oluyor. para oradan oraya geçiyor. geçerken kesiliyor falan. konu hk çok bilgili değilim daha önce ben de bir okula gönderdiğim için tecrübe etmiş oldum. senin bankan aldığı gibi muhbir banka da alıyor.
  • dahinnotha  (11.08.14 15:50:29)
e iyi de o zaman adamlara 42 yerine 22 euro geçerse baştan mı gönderiyorum? nasıl oluyor?

nefret ediyorum banka işlerinden, katil olmak üzereyim.
  • letheavendangered  (11.08.14 16:05:33)
bankayı aradın mı? ne dediler?

bende aynen öyle olmuştu. bi yirmi euro kadar elden vermiştim. atıyorum 140 yatırmam gerekiyordu, 120 geçmişti ellerine.
  • dahinnotha  (11.08.14 16:06:43)
az önce 300 euro gönderdim, 21.45 lira masraf ödedim. iş bankası internet bankacılığındna yaptım.

  • ron dennis  (11.08.14 16:18:14)
dahinnotha, 20 dakika bekledikten sonra önümdeki 8 kişiyi daha bekleyemedim, kapattım. daha sakin olduğum bir zaman yine arayacağım.

ron dennis, ama o para oraya gidince de gönderdiğin tutardan bir kesinti olacak, değil mi? yani alıcıya normalde alması gerekenden daha az para geçecek. işte benim kafam burda karışıyor, acaba ne kadar kesilecek ne olacak diye.

şimdi aklıma şu geldi; okulun olduğu şehirdeki arkadaşlardan birinden benim adıma okula parayı göndermesini istedim. dekontunu da okula elden verecek. bu şekilde kabul edilir diye umuyorum.

yemin ederim hayattan bezdirdi bankalar beni son 6 aydır.
  • letheavendangered  (11.08.14 16:27:24)
harc parani neden almanyaya gidince yatir miyorsun? eger onceden kaydin varsa okulda, harc parasini gec yatirsan dahi bazi okullarda (en azindan bizde oyleydi) 10 euro gibi bir cezayla kurtuluyorsun. bence okul sekreterligine mail at, gelince yatirsam sorun olur mu diye sor. almanya'da bir hesap actirirsan, okulun hesabina havale yapmak ucretsiz.

bu arada harc parasi ( studiengebur) demissin, muhtemelen sozialbeitrag demek istedin. ogrenim harci kalkti diye biliyorum tum eyaletlerde.
  • ubi dubium ibi libertas  (11.08.14 18:02:28)
evet sozialbeitrag olacak, tam bilmiyoum neyin neye karşılık geldiğini henüz.

almanyadaki bir arkadaştan rica ettim, gönderdi, dekont işini de hallettim. bir kuruş bile para vermedim böylece. bu duyuru burda dursun da sonra ihtiyacı olan olursa ders olsun.
  • letheavendangered  (11.08.14 19:57:10)
ron dennis + 1
İş Bankası internet şubesi'nden 590 Euro göndermiştim Nisan'da, 21 TL civarı bir şey kestiler.

  • aychovsky  (11.08.14 20:00:34)