uçakta sıvı sorusu (acil)

sadece sırt çantam var, bagaja verirsem içindekiler zarar görebilir o yüzden yanıma alacağım. yalnız parfüm, krem ve jelimsi bir kozmetiğim var, sadece bunları bagaja versem komik olur, sonuçta avuç kadar eşya. ikinci bir çanta alsam, elimdeki en küçük çanta sehpa kadar var, o da büyük gelecek.

ne yapsam? bu durumlar için bir güzellik var mı?

(pegasus yurtdışı uçuşu)

Şişe başı 100 ml aşmamak kaydıyla 10 şişe alabiliyorsun yanına.

  • cakabo  (10.08.14 19:21:20)
şişenin kapasitesi max. 100ml olmalı, atlanmaması gereken bir nokta.

  • nilmiye  (10.08.14 19:27:20)
Kısıtlamaya dahil olan sıvılar:
- Su, şurup, içecekler dahil her türlü sıvı,
- Kremler, losyonlar, yağlar (kozmetik yağlar dahil), kolonya, parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç),
- Traş köpükleri, deodorantlar, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler,
- Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler ve jeller,
- Kontak lens sıvıları, şampuanlar, sprey ve aerosoller ve yukarıda sayılan maddelere benzeyen diğer maddeler.
Söz konusu uygulama ile yolcuların seyahatleri esnasında yanlarında sıvı ürünler bulundurmaları yasaklanmamakta olup, miktarı kısıtlanmaktadır. Her yolcu yaklaşık 20 cmx20 cm boyutlarında 1 litrelik ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde her birinin hacmi 100 ml yi geçmemek üzere sıvı, jel ve sprey ürünlerini bulundurabilir.
Uygulama:
- Her yolcu 1 adet şeffaf plastik poşet taşıyabilir.
- Poşet içerisinde konulan her bir ürün maksimum 100 ml olabilir.
- İçindeki miktara bakılmaksızın kabı 100 ml den büyük ürünlerin geçirilmesine müsaade edilmez.
- Yolcuların el bagaj/çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekmektedir.

kaynak: www.flypgs.com
  • icemint  (10.08.14 19:30:43)
el bagajında 200 gram nar ekşişiyle atatürkten uçup avrupa'ya sorunsuz gitmiştim. yani sana ve şansa kalmış biraz.

  • mayeskuel  (10.08.14 19:31:20)
şu linkte, havayolları farketmeksizin genel uygulamayı açıklamış:

www.sabihagokcen.aero

El Bagajımda Sıvı Kısıtlaması Uygulaması Nedir?
Uluslararası kurallara göre artık 1 Nisan 2012 tarihinden itibaren tüm
uçuşlarda el bagajında 1 litrelik ağzı kilitli poşet içerisinde her biri en fazla 100 ml.’lik kaplarda sıvı, jel, aerosol taşıyabilirsiniz. Her yolcu sadece 1 tane poşet taşıyabilir; bunun için 1 litrelik buzdolabı poşetlerini kullanabilirsiniz.
Check-in’e verdiğiniz bagajlar bu sınırlamanın dışındadır.

Kısıtlamaya Neler Dahildir?
Su, şurup, içki dahil her türlü sıvı
Kremler, losyonlar, yağlar (Kozmetik yağlar dahil), parfümler, maskara dahil
her türlü makyaj malzemesi (Katı halde olan rujlar hariç)
Traş köpükleri, deodorantlar
Diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler
Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan
yiyecekler
Kontak lens sıvıları
Şampuanlar… vb.
Hangi Durumlar İstisnadır?
İlaçlar (Reçete, sağlık raporu ve orijinal ambalajında olmak koşuluyla)
Bebek mamaları (Bebeğin uçakta olması ve yolculuk süresince
tüketebileceği miktar kadar)
Not: Güvenlik görevlileri bu istisnai durumu belgelemenizi ve ilacı/sıvıyı/mamayı tatmanızı talep edebilir.
  • warrior princess  (10.08.14 19:34:33)
valla orda sıvı ruj maskara krem lens solüsyonu su yasak demiş ama ben gayet şişe suyuma kadar her şeyimle bindim uçağa, solüsyonum da vardı bi dolu makyaj malzemem de birsürü suyum da. şans işte.

  • bir nick var benden iceri  (10.08.14 20:51:23)