İnternet sorunu

Ya kafayı yiyeceğim duyuru ailesi. Laptop yeni, mayısta aldım, samsung. Sorun onda mı yoksa uydunette mi bilmiyorum ama bilgisayardan internete girmeye çalıştığımda ilk 10 15 dk giriş yapamıyorum, yani sayfalar yüklenmiyor. Bağlantı var gözüküyor ama. Zaten otomatik bağlı.
Sonradan girebiliyorum sayfalara ama bilgisayarı açtığım o ilk 10 dakika cinnet geçiriyorum.

Telefonumdan wifi ile bağlıyım onda sıkıntı yok ama. Napıcam ben? DNS sıkıntısı falan mıdır bu?

çok fazla cevabı olan soru.
dns ayarlarından olabilir,
wifi şifresi takılabiliyor bazen ondan olabilir,
kablolu bağlantıda problem var mı? kontrol edilmeli
notebook kurulumu satın aldığın yerde yapıldıysa, manuel ip verildiyse, uyuşmazlıktan dolayı bağlanamayabilirsin.
modemi kurulum esnasında mac filtreleme varsa, yada sınırlı giriş yetkisi varsa ondan olabilir,
pc otomatik ip aliyor demissin, kontrol edilmeli - manuel ip, ve gateway -dns- uyumsuz ise problem olur.

yani çok nedenden dolayı bağlantı problemi yaşayabilirsin.
  • rootfx  (02.08.14 15:30:26)
silme duyurunu bende de aynı problem var.

  • basond  (02.08.14 15:34:31)
rootfx güzel şeyler demiş ama onlardan birisi olursa 10 dk sonra değil hiç internete çıkamaz.

laptobu açtıktan sonra laptopta kablosuz ağ bağlı görünüyor mu ne durumda oluyor? bu 10 dakikayı bilgisayardaki durumu detaylıca anlatabilirsen daha güzel olur. ben de uydunet kullanıyorum netmaster modemin kablosuzu arada sapıtıyor. modeme uzaksan hele sapıtmıyorsa şanslısın
  • washe  (02.08.14 15:50:55)
evet yazdiklarimdan herhangi biri oluyorsa, hiç girmemen gerekli. 10-15 dk sonra net geliyorsa, modeminde, veyahut hattında problem olabilir. notebookun normal baglanip cebin baglanmasaydi kesin modem sorunu derdim, (ttnetin eski adsl modemlerinde android baglantisinda problem cikartabiliyor- ios'ta dahil) uydunet işin içinde olunca, farklı senaryolar olabilir

-donanimhaber de problemden muzdarip kisiler var, ve cozumleride mevcut.

" çözümünü buldum meğer wınn dan kaynaklanıyormuş sorun. Bir dönem wınn kullanmıştım ve programları yüklüydü pcde. Programları kaldırdıktan sonra problemim kalmadı. "
  • rootfx  (02.08.14 15:58:17 ~ 15:58:49)
1)yeni bir internet sayfası açıyoruz adres kutucuğuna 192.168.0.1 yazıyoruz, açılan sayfada kullanıcı adına admin şifreye password yazıyoruz.

2) Sayfanın en üstündeki menüden Temel seçeneğine tıklıyoruz ve bizi karşılayan sayfada (kurulum menüsünde) - WAN Bağlantı Türü yazıyor normalde DHCP seçili olan kutucuğa tıklayıp PPTP (dhcp) olarak değiştiriyoruz hemen altındaki uygula butonuna tıklıyoruz.

3) Sayfanın en üstündeki menüden gelişmiş seçeneğine tıklıyoruz ve açılan sayfada (seçenekler menüsünde) - PPTP Geçişi yazan kutucuğu işaretliyoruz hemen altındaki uygula butonuna tıklıyoruz.

4) Son olarak sayfanın en üstündeki menüden güvenlik duvarı seçeneğine tıklıyoruz ve açılan sayfada (Web Filtresi menüsünde) - Bölünmüş IP Paketlerini Engelle kutucuğunun işaretini kaldırıyoruz ve ardından IP Flood (Akın) Tespiti kutucuğunun işaretini kaldırıyoruz, en alttaki uygula butonuna tıklıyoruz, ardından modemi kapatıp 1 dakika sonra tekrar açıyoruz ve sorunsuz internetin keyfini çıkarıyoruz.

Edit:

Hala sorun yaşayan arkadaşlar için eklemek istiyorum:

-Ethernet kartınızın veya wireless adaptörünüzün sorunsuz çalıştığından emin olun,
-bilgisayarınızda virüs olmadığından emin olun,
-Eğer ki yasaklı sitelere giriş için dns girdiyseniz bu dns leri kaldırın otomatik dns almasını sağlayın,
-Bazı antivirüs programları bağlantıda kopmalara ve yavaşlıklara neden olabilir bu sebeple dünyanın en iyi antivirüsü sayılan ve ücretsiz olan avg kullanabilirsiniz (Birçok ödüle sahip bilgisayarı kasmayan antivirüstür),
-Kablosuz bağlanan kişiler kablosuz şifrenizi güçlü yapın biliyorsunuz ki wireless şifre kırıcıları artık dergiler dahi dağıtıyor,
-Kablosuz bağlantı kullananlar wireless adaptörünüzün özelliklerini gözden geçirin eski ve kararsız çalışıyorsa yenisiyle değiştirin,
-Örneğin 10 megabit limitsiz 40 gb kotalı internetiniz var 40 gb kotanız dolduktan sonra hızınız otomatikman 1 megabite düşürülüyor buna dikkat edin kotanızı aşıp aşmadığınızı internet firmasını arayarak öğrenebilirsiniz,
-Topraksız prizler bazı modemlerde ve elektronik cihazlarda problem yaratmaktadır bunu göz ardı etmeyiniz ve bazı durumlarda binanın elektrik tesisatındaki hatalardan dolayı modemler etkilenip sürekli kopma sorunu yapmaktadır örnekle anlatmak gerekirse logitech x530 tipi ses sistemleri topraksız prizlerde takılı iken lamba açılıp kapatıldığında veya asansör inip çıktığında çıt sesi çıkarmakta veya sürekli uğultu sesi çıkarmaktadır bu durumdan modemlerde etkilenerek kopma problemine neden olmaktadır çözüm topraklamadır,
-Eğer ki Modeminizi uzatma kablolar yardımıyla veya çoğaltıcılarla kullanıyorsanız bunların topraklı olmasına dikkat ediniz,
-Eğer ki modeminizin adaptörünü karıştırıp farklı bir adaptör kullandınız ve farkında değilseniz bağlantının sık sık kopması ve hız problemi olması normaldir, amper ve voltaj uyuşmazlığından modem kararsız çalışacaktır,
-Modeminizin etrafında sinyal kırıcılar Varsa bunların yerini değiştiriniz, ayna vb sinyal kırıcılar,
Hala problem devam ediyorsa ki sanmıyorum:
- Bina içi tesisatı veya daire içi tesisatı kontrol ettiriniz servisler bununla oyalanmamak için bahane uyduracaktır kesinlikle kontrolünü isteyin eğer hala karşı çıkarlarsa merkeze şikayette bulunacağınızı bildirin,
- Bina içi tesisatı ve daire içi tesisat kontrol edildikten sonra hala sorun yaşıyorsanız santral ve kutuların kontrolünü ısrarla isteyiniz,
  • rootfx  (02.08.14 16:00:50)
Çok teşekkürler eve gidince deneyeceğim çözüm önerilerini.

@washe evet bağlı gözüküyor. Hatta ilk sözlüğü açıyorum mesela sözlüğe giriyor genelde. Çok ilginç :D
Ama googlea bile girmiyor. Ya da giriyor, arama motoruna yazdığım şeyi bulmuyor. Facebook twitter duyuru... bunlara girmiyor. Bi 10 dakika yenileyip durmam lazım sayfaları ya da beklemem lazım ki bekle babam girsin...
  • mutlusismankedi2015  (02.08.14 16:25:52)
bu 10 dk içinde sözlükte sorun yaşamazken google da hiçbir şey yapamıyor musun?

şayet böyleyse muhtemel bir dns sorunu olabilir. farklı dns ler dene.

10 dk boyunca hiçbişi açılmıyorsa; 2 tane komut satırı aç birisinde;
ping 192.168.0.1 -t
diğerinde;
ping google.com -t

yazıp enterla. ilkinde sürekli cevap alabiliyorsan ikinciden cevap gelmiyorsa (bi IP adresi çıkmıyorsa) --> DNS sorunu

ilkinden cevap alıyorsan ikincide IP adresi görünüyor ama cevap gelmiyorsa --> bu iş bizi aşar, servis sağlayıcınla görüş.

ilkinden cevap gelmiyorsa --> modemle bilgisayar arasındaki bağlantıda sorun var. modemin arayüzünde kablosuz ayarlarda kanalı değiştirmek, 802.11n modunu devre dışı bırakmak, modeme yaklaşmak durumu çözebilir.
  • washe  (02.08.14 17:36:35)
@rootfx Galiba düzeldi, nasıl sevap points kazandınız anlatamam, çok teşekkür ederim!

  • mutlusismankedi2015  (02.08.14 21:01:59)