cumartesinin yıllık izinden sayılması?

cumartesi günleri çalışılmayan işyerimde 31 temmuz perşembe - 1 ağustos cuma izin kullanmak istediğim zaman cumartesiyi de eklemek zorunda olduklarını söylediler.
normal mi bu durum?

evet

  • crucio  (23.07.14 10:43:54)
malesef evet.

  • innerbliss  (23.07.14 10:45:09)
Hafta içinde 45 saat net çalışma süreniz varsa (yemek molasını çıkarınca) ctesi yıllık izinden sayamazlar

  • fuzzy olmak istemistim  (23.07.14 10:45:27)
Normal. Ama sanırım ilk izin haftanızsa sayılmama gibi bişeyi vardı?

  • pandispanya  (23.07.14 10:45:27)
ne yazık ki normal. perşembe cuma izin alırsan cumartesi izinli sayılıyorsun. :(

  • widee  (23.07.14 10:46:26)
"zorunda" olmaları çok normal gelmedi bana.

  • nereye bu gidis  (23.07.14 10:47:53)
normal değil.

  • [silinmiş]  (23.07.14 10:58:38)
olayın özü şu; eğer ki yıllık izin blok halinde kullanılıyorsa cumartesi iş gününden sayılır. kanuna göre haftalık izin 1 gündür. cumartesi gününün haftalık izne dahil edilmesi kanuni değil akdi bir izindir. 14 günlük izin kullanıyorsanız, pazarları izne dahil etmeyip cumartesileri etmeniz gerekir.

ama blok halinde kullanılmayan izinlerde durum farklı. perşembe ve cuma günü için izin kullanıyorsanız. cumartesi iş başı yapmaya hazırsınız demektir, ama anlaşmanıza göre cumartesi çalışmadığınız için çalışmanız olmayacak. Bu durumda cumartesiyi de zorla izne dahil etmek anlamsız ve kanuna aykırı bir yorum.
  • titanistik  (23.07.14 11:04:41 ~ 11:09:26)
Normal degil, izniniz ertesi haftayi da kapsamiyorsa cumartesi izin gununuzden gitmez. Siz sadece 2 gun izin alacaksiniz ve yukaridaki hukukcu arkadasin dedigi gibi cumartesi musaitim diyeceksiniz.

  • Nohut Bey  (23.07.14 11:12:28)
Benim bildiğim kadarıyla iş kanununa göre cumartesiler de çalışma gününden sayılır. Bu yüzden de yıllık izin kullanılırken cuma günü için izin alınırsa cumartesi de sayılır. Zorlama falan yok yani.

  • jpsartre  (23.07.14 11:13:41)
Ayrica bu serefsizler ayni mantikla cuma bir gun izin alindiginda da ertesi gunu dahil etsinler o zaman, boyle sacma bir mantik olur mu?

  • Nohut Bey  (23.07.14 11:13:47)
normal. şahsen benim şirketim bunu yapmıyor :) 14 gün değil 20 gün iznim var hatta haftada 2 gün de evden çalışabiliyorum + fazla mesailerimin saat bazında izin olarak kullanabiliyorum.(ya da istersem ücretini alıyorum) keşke hepimizin böyle olsa. :(

  • washe  (23.07.14 11:17:38 ~ 11:18:24)
istenirse cumartesi iş başı yapabilecek durumdaysanız, kavgasını verebilirsiniz. ama eğer zaten pazartesi iş başı yapacak şekilde programınızı ayarladıysanız cumartesinin yıllık izinden düşülmesi normaldir. normal şartlarda çalışılmayan bir gün olması herhangi bir şeyi değiştirmiyor.

yukarıda denildiği gibi, izin blok halinde alındığı durumda cumartesi iş günü sayılmak durumundadır. blok olarak alınmadığı hallerde yoruma açıklık söz konusudur.
  • icemint  (23.07.14 11:25:25)
Normal değil yahu. Ben 2 hafta izin kullandım yine de ctesi sayılmadı. 45 saat doldurursan max çalışma süresine ulaştığın için cumartesi seni çalıştıramaz. Otomatikman tatil kabul edilir.

  • fuzzy olmak istemistim  (23.07.14 11:38:04)
Kesinlikle normal değil. İki haftalık izin alsan ve cumartesiyi kapsasa cumartesiyi de sayarlar ama sen perşembe cuma izin alıyosun kardeşim, cumartesiyi zorla dahil etmek nedir? İtiraz etmelisin bence.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (23.07.14 12:08:08)