evde muska bulduk ne yapalım

her türk kadını gibi ben de poşetleri ha deyince atamıyorum. buzdolabıyla duvar arasındaki boşluk yerden tavana kadar poşet oldu 2 ayda. bu arada henüz 2 aylık evliyim uzun süre olmadı yerleşeli. dün artık şurayı bi toplayım fazlalıkları atayım dedim. iç içe poşetler içinde beyaz bi file torba buldum. eşime sordum onun da değilmiş. fileyi açıp baktığımızda içinden muska çıktı. şu boyna asılan üçgen şekilli olanlara benziyo. ama böyle güzelce saklanmış olması işkillendirdi ikimizi de.

balayıydı gezme tozmaydı derken henüz daha 1 aydır evde oturuyoruz ancak bu 1 ayda gelen gidenimiz çok fazlaydı. evlilik öncesinde de eşya yerleştirme çeyiz dizme vs diye çok fazla gelenimiz oldu ancak gelenler hep yakın akrabalardı. yani kötü niyetle birinin muska koyma ihtimalini düşünmek bile istemiyorum ama muska şu an evde duruyo inkar edemeyeceğimiz bi şekilde. kim yapar neden yapar diye düşündük hiç bi elle tutulur sebep bulamadık ama haliyle çok da rahatsız olduk.

esas merak ettiğim kısım bu muskayı ne yapmalı. çöpe atmaya korktuk çarpılırsak diye. hocaya falan mı götürüp vermek lazım. bi arkadaşım denize at dedi emin olamadım. atarken dua falan mı okumak lazım. ya da daha önce böyle bi durumla karşılaşan varsa ne şekilde kurtuldu? bilgi verin bi rahatlatın çok gerildik biz

Bismillah de yak gitsin.

  • buff  (21.07.14 09:48:20)
biz de babamın aldığı arabada bulmuştuk(araba ikinci eldi) hocaya götürüp okuttuk, duaymış meğersem, ilk sahibi yaptırıp koymuş.
bence bi gösterin, hoca zaten ne yapacağınızı söyler.
genelde ayak basmayacak bi yere gömdürüyorlar.
  • al-se  (21.07.14 09:50:43)
at gitsin, ne çarpılması? tutmayın öyle şeyleri evde.

  • rock n roll  (21.07.14 09:50:58)
Hocaya götürün, muhtemelen duadır.Kötü bir şey olcağını düşünmüyorum ama yinede danışın.

  • Lola90  (21.07.14 09:56:31)
Once bir sorun kotuyse zaten ne yapilmasi gerektigini hoca size soyler.

  • duzsac  (21.07.14 09:57:11)
muska yakılmaz, denize at

  • shiranai  (21.07.14 10:04:20)
iyi niyetle de konsa, kötü niyetle de konsa tutma evinde. ne münasebet. 2014 yılında hala böyle şeylerle uğraşıyor insanlar. at çöpe gitsin. hocaya götürmekle uğraşma, cahil insan o adamlar.

  • rock n roll  (21.07.14 10:07:04)
malaesef böyle kötü niyetli şeyleri her zaman ya en yakın arkadaşlar ya da en yakın akrabalar yapar.
çarpılmak ne demek yahu? siz hiç çarpılan kimse gördünüz mü? inanmayın öyle şeylere.
atın gitsin, içiniz rahat edecekse evi güzelce sirkeli sularla silin. oldu bitti.
  • innerbliss  (21.07.14 10:08:05)
yukarda bir arkadaş sirkeli su diyince aklıma geldi.

kettlea sirke koy kaynasın, o şekilde buharını evin bütün köşelerinde gezdir. hem kettleın dibindeki kireçlerin çıkmasına sebep olur :) gezdirirken fatiha okunuyordu yanılmıyorsam.

ya kötü bir tesiri kaldıysa gitsin diye diyorum, yoksa islam inancında tabii böyle şeyler yok ama bir tesir kalmış olabilir. aklıma geldikçe ayda yılda bir ben de yaparım bir zararını görmedim.
  • shiranai  (21.07.14 10:11:59)
kabataş'a gömmeniz gerek, ama kendiniz yapamazsınız, ismet berkan'a postalayın.
atın gitsin yav.

  • yalnux  (21.07.14 10:14:51)
Ya gitmeyin hocaya falan bosa paranızdan olmayın gelin bana bende sallarım bişeler inanmayın ya

  • topraam  (21.07.14 10:36:46)
karşı muska yazılmasına aracılık eder, 50 TL'ni alırım.

  • zam sampiyonu domates  (21.07.14 10:43:02)
Salla çöpe

  • korg  (21.07.14 10:59:24)
biri muska koysa niye atılacağı ya da çöp poşeti x poşeti olarak kullanılacağı bariz olan bir yere, torbaların istiflendiği bir yere koyar bunu anlayamadım ben asıl.
güzelce falan saklanmamış yani bana sorarsanız.
bence ev hediyeleri ile birlikte gelen bir dua gibi bir şey, vermeyi unuttu getiren, oraya poşetlerin arasına koymuşsunuz siz de görmeden. yani poşeti boş sanarak.

neyse. neye inanırsanız odur. negatif enerji çekmeyin boşuna aklınıza kötü şeyler getirip. uğurunuz olsun. sizi koruyan bir şey olsun. böyle düşünün.
  • icemint  (21.07.14 11:07:14)
Hocaya mocaya götürmeyin. Atın gitsin.

  • nereye bu gidis  (21.07.14 11:08:32)
at tuvalete , otur sıç üstüne sonra bas sifona gitsin.

  • the imp  (21.07.14 11:11:32)
hacı belki iyi niyetli muskadır. öyle bişey yok mu ? anana babana filan bi sor siz mi koydunuz diye.

  • fuskiyenin oglu  (21.07.14 11:11:49)
@fuskiyenin oglu sordum ya ilk onları aradım ama bizimkiler anlamazlar öyle şeyden. bi de yeni evliyiz diye bize neredeyse hiç gelmediler. geldiklerinde de ya kapıdan uğrarlar ya iki dakka oturur soluklanır geri kalkarlar yemeğe çaya falan hiç gelmediler daha.

annemin hoca bi arkadaşı da sağa sola sorup da dillendirmeyin yapan bozulduğunu anlarsa başka yere başka bişey saklar falan demiş öyle olunca başka kimseye de sormadık. ama biz de öyle teselli ediyoruz kendimizi iyilik içindir o yaa niye kötülük için yapsınlar diye
  • kakamelsokoban  (21.07.14 11:16:27)
pff her şeye karışan meraklı aileler işte.

kötü bi etki gördünüz mü hiç?
  • seksen9  (21.07.14 11:26:59)
eşinin ailesiyle ufak tefek sürtüşmeleri olan , fesatlık yapan bir yakın akraba , özellikle teyze veya hala gibi akrabalar bu işlerle çok uğraşır. aile bireylerine diş geçiremeyince çocuklara sardırıyorlar.

sirkeyle evi silecek olursan dairenin kapı eşiğini de sil mutlaka. bu işlerle uğraşanlar bu yüzden kapı eşiklerine basmadan geçin derler.
  • montauq  (21.07.14 11:36:36)
iyi bir şey olsa çöp poşeti bilmemnesine saklamazlar onu. iyi bir dua olma ihtimalini kesinlikle çıkarın ortadan.

bu tür şeyler illa karı koca arasını açmaz, insanın kendine sıkıntı basmasına yürek daralmasına da sebep olur. tutmayın evde atın denize, göle ne varsa biranönce
  • shiranai  (21.07.14 11:38:52)
hoca derken gidip abuk sabuk dinle imanla alakası olmayan cinciler kastedilmiyor herhalde.. en yakın cami imamına rica etseniz açıp bakar, ters birşey varsa söyler ne yapacağınızı.. ona göre davranırsınız.

  • warrior princess  (21.07.14 11:43:42)
ayrıca islamiyette büyü diye birşey var. yapmak ve yaptırmak haram. fakat varlığını inkar etmemek gerek.

www.dinimizislam.com
  • warrior princess  (21.07.14 11:47:08)
@seksen9 öyle kavga etme anlaşamama değil ama @shiranai'nin de dediği gibi sıkıntı basıyodu fazlaca. sürekli yorgunduk, halsizdik ki ikimiz de hayatımız boyunca uykuyu sevmeyen insanlardık. günde 6 saatten fazla uyumuşluğumuz yokken evde uykudan alamıyoduk kendimizi. işten gelip yatıyoduk uyanıp yemek yiyip tekrar seriliyoduk yatağa. mutfağa gidip su almaya mecalimiz yoktu mesela. onca uyku uyuyup asla dinlenmiş hissetmiyoduk kendimizi. haftasonları 18 saat uyuduğumuz oldu, ramazandandır sıcaktandır diyip duruyoduk ama bu sabah ikimiz de çok rahat uyandık inanılmaz zindeydik. muskaya bağladık bu durumu.

  • kakamelsokoban  (21.07.14 11:55:10)
Ateist olmanın en güzel yanı, bu tür saçmalıklar yüzünden psikolojiniz bozulmuyor huzursuzluk yaşamıyorsunuz. Yok muska yok büyü yok bilmem ne. Harry Potter mısınız arkadaş siz ne büyüsü. Atın çöpe kurtulun, korkmayın başınıza bir iş gelmez. Böyle muskaya büyüye falan inanıp beklenti etkisi yarattığınız için oluyor ne oluyorsa.

  • angelus  (21.07.14 11:56:01)
siz onu arapca bilen birine okutun, sonra da verin ona naparsa yapsin. buyu de olabilir, eski ev sahibi dua da koymus olabilir yani. ayrica soruyu soran kisi inaniyor da soruyor demek ki, gelip de buraya ya inanma oyle seylere demek sacma. insan tirsiyor haliyle oyle muska falan bulunca.

  • jangbogo  (21.07.14 12:07:28 ~ 12:08:34)
bi günde hemen hüküm verilmez de bana iyi niyetle yapılmış ama ters etki göstermiş gibi geldi. ya da kimseye yeni evli çiftere zarar vermek istemelerini konduramadığımdan :/

bacım şimdi abdest alıp namaz kılın beraber, azcık kuran okuyun, vaktiniz yoksa nas-felak-ihlas-ayetel kürsü gibi anlamları güzel ayetler okuyun. sonra salavat çekip dua edin.
yani ilk başvurduğunuz hacı-hoca değil Allah olmalı.

cami hocası falan anlamaz ondan, iyi bi hoca bulun. mümkünse bu işi para karşılığı yapmayan, gerçekten ilmini bilen bi hoca. en azından içinde ne yazıyomuş onu öğrenirsiniz.

fazla da stres yapmayın. var böyle dengesiz insanlar, bununla geçmiş olsun.
  • seksen9  (21.07.14 12:08:08)
yalnız böyle her kafadan bi ses çıkıyo gibi oldu. kimi inanma demiş, kimi yak, kimi asla yakma demiş, kimi yıka-denize at.

ben böyle şeylerde sakin olma taraftarıyım. nesneden, kişiden medet ummaktansa gücüne inandığın tanrın neyse ondan yardım isteme taraftarıyım.

ne yapmaya karar verdiğini de yaz sonra.
  • seksen9  (21.07.14 12:16:49)
bu tür bir korkuyu en son apartman önünde bulduğum, "bu sayfada yazanları yazıp 10 kapıya dağıtmazsan evin yanar" diye biten bir kağıdı okuduğumda yaşamıştım.

bi 15 yıl kadar sonra ateist oldum ^_^. ateizm tam manasıyla huzur dini arkadaş. bu yaşıma kadar ne ecinni geldi musallat oldu, ne çarpıldım, ne erkekliğim bağlandı. tertemiz.
  • namus ninjası  (21.07.14 12:32:26)
İslamda büyü vardır ama işte insanlar tarafından böyle salakça ve kötü niyetle kullanıldığı için haramdır. Ben denize atılıyor diye biliyorum ama cami hocası da yardımcı olur herhalde. Takmayın kafanıza.
Eve gelen gidenler de yapmış olabilir. Biri mutluluğunuzu kıskanmıştır falan. Allah akıl fikir versin.

  • saatgeceninonikisi  (21.07.14 12:47:03)
denize, akarsuya vs atılır muska. yakılmaz.
köşeye bucağa sıkıştırıldıysa kötü niyetli olduğunu düşünürüm ben de. inanıp inanmamak ayrı bi konu. ama biri kötü niyet gözlemiş derim gizlediyse o şeyi.

  • dahinnotha  (21.07.14 12:49:55)
sağolun arkadaşlar yardımlarınız fikirleriniz için. annemin bi hoca tanıdığı varmış daha önce başka bi arkadaşının da başına aynı şey gelmiş yine ona sormuş. samatya sahiline yakın oturuyoruz, gidip denize atsınlar, evi sirkeli suyla silsinler kapı eşiğine varıncaya kadar, sonra da felak nas okuyup çok düşünmesinler kafaya takıp vesvese yapmadıktan duanı ettikten sonra zarar veremez demiş. onu da duyunca içim biraz rahatladı. ilk fırsatta gidip sahilden denize atıcaz. sonra da @shiranai'nin dediği gibi sirkeli su kaynatıp evde gezdircem. eşim namaz kılıyo zaten. sonrasında da dua edip unutmaya çalışcaz mevzuyu. kimseye de bişey söylemicez bozulduğunu duyarsa aynı kişi tekrar yapıp başka yere saklayabilir dediler çünkü.

  • kakamelsokoban  (21.07.14 13:20:31)
eve daha önce gelenlerden şüphelendikleriniz olursa, bir daha görüştüğünüzde çok kavga ediyoruz evde saçımı başımı yoldu diye konuşun bari, muska etki etti sansın :) geçmiş olsun

  • shiranai  (21.07.14 13:26:36)