Beyaz leblebi vs Nohut

Beyaz leblebiye nohut demenin sadece egelilere özgü olduğunu sanırdım. Dorleo paketinin üzerinde beyaz leblebi, içindekilerde nohut yazıyor. Nedir aslı ?

nohuta beyaz leblebi dendiğini de ilk defa duyuyorum

not:izmirliyim.
  • ctrl z  (24.06.09 15:57:17)
@ctrl z
aslında beyaz leblebiye nohut deniyor.

  • huleyn  (24.06.09 15:59:02)
eskişehirde son durum; nohut yönündeydi. beyaz leblebi diyen görmedim.

  • arigold  (24.06.09 15:59:19)
wiki den baktığıma göre bizim yediğimiz tüm leblebiler aslında nohutmuş :'( Leblebi doğada yetişmiyor mu ?

  • huleyn  (24.06.09 16:03:59)
leblebi nohuttan yapılıyor çünkü...
nohutun kavrulmasıyla falan oluyor leblebi, beyaz olanlarda kabuklu falan...
sizin şivenizle alakası yok yani.
  • ilse  (24.06.09 16:05:30)
nohutun işlenmiş hali leblebiyse, beyaz leblebiye nohut demek anlamsız o zaman.

  • huleyn  (24.06.09 16:13:08)
yani aslında anlamlı çünkü o da bir zamanlar nohuttu

  • ilse  (24.06.09 16:22:12)
@ilse
o zaman plastiğe petrol diyelim.

  • huleyn  (24.06.09 16:26:22)
@boilteau
beyaz leblebi içinde gavurlar roasted chickpeas diyor sarı leblebi içinde. Chickpeas nohut ise bu kavrulunca bizim dilimizde direk leblebi oluyor. Yani sarı leblebiyi leblebi yapan ama beyaz leblebiyi nohut yapan işlem nedir, kabuklarını soymak mı ?

  • huleyn  (24.06.09 16:39:09 ~ 16:39:48)
bir egeli olarak nohuta beyaz leblebi dendiğini ilk duyduğumda çok garipsemiştim.
şimdi bu nohut denen bitkinin hem yaş hali(o yeşil kabuğun içinden çıkan hali), hem leblebi, hem beyaz leblebi, hem de bakliyat hali yenir. beyaz leblebi denen şey aslında leblebiden üretilmediği için ona beyaz leblebi demek bence yanlıştır, ama kibarlık olsun diye mi bilmem beyaz leblebi demeyi tercih ediyor insanlar; oysa ki çok kulak tırmalayıcı bir laf bence.

  • kalimotxo  (24.06.09 16:39:54)
@kalimotxo
tamam beyaz leblebi leblebiden üretilmiyor, nohuttan üretiliyor ama sarı leblebide nohuttan üretiliyor. Ona neden nohut demiyoruz o zaman ?

  • huleyn  (24.06.09 16:44:01 ~ 16:44:27)
bence beyaz leblebiye nohut demek yanlıştır.
ama üretici firmanın, içindekiler kısmına beyaz ya da sarı leblebinin üretiminde kullanılan nohut ve tuz gibi kalemleri yazması doğrudur ve büyük ihtimalle mevzuat gereğidir.
ama aslında önemli değil. kim ne istiyosa onu söyler.
"sarı leblebiden nefret edebilirim ama beyaz leblebiye nohut deme hakkınızı canım pahasına savunurum."
  • midesiz  (24.06.09 17:06:23)
@boilteau
"Leblebi ve nohut olarak iki çerezimiz var.." Kafa dağıldı yine :)

  • huleyn  (24.06.09 17:15:47)
yeşili severek yiyorum zaten böyle taze taze :)

  • huleyn  (24.06.09 17:40:36)