Devasa fotoğraf arşivlerinizle nasıl başa çıkıyorsunuz?

2005 senesinden itibaren gerek fotoğraf makineleri gerek cep telefonları vasıtasıyla onbinlerce fotoğraf biriktirdim. kah düzenledim kah düzenlemeden saçma salak isimli klasörlere attım. ee onca yılın birikimi sonunda her şey çorbaya döndü, güzel bir kategorilendirme yapmak istiyorum ama neye göre, nasıl yapacağımı bilemiyorum. Siz nasıl başediyorsunuz?

Ben tarihlere göre klasörlüyorum sonra da bulutta depoluyorum. Tabi senin bu saatten sonra bunu yapman zor gibi görünüyor.

  • kadirgali huseyin olmayan adam  (26.06.14 21:40:37)
bulutta derken hangisi? icloud? dropbox? ya da başka bi şey mi kullanıyosunuz?

  • fatihdr  (26.06.14 21:42:43)
Ben fotoğraf arşivi olan biri değilimdir ama elimdeki numunelik olanları düzenlemek için picasa kullanmıştım bir ara. İçindeki kişileri etiketleme vs özelliği var. İsterseniz de google hesabınıza 2048x2048'e düşürmek kaydıyla sınırsız ve otomatik olarak yedekliyor.

  • onexey  (26.06.14 21:52:19)
Klasörlere "yıl.ay.gün_xxxxx" şeklinde isim veriyorum, ve onlar da kendi aralarında tarih sırasına göre dizilmiş oluyorlar:
"2006.01.12_Can ile Erken Kutlanan Bir Doğum Günü"

  • marjory  (26.06.14 21:57:20)
Picasa guzel duzenliyor.

  • fortisvita  (26.06.14 22:10:22)
konusuna gore grupluyorum ben de.
harici diskte ayni zamanda bulutta. copy.com'u kullaniyorum

  • jedilance  (26.06.14 23:08:02)
En üstte ana kategoriler var. Altında ise olayın adı ve tarihi şeklinde. Mesela doğa ana kategorisi, altında ise "amcalarla piknik - 23.06.2013" gibi.

  • arandur  (26.06.14 23:26:49)
Özür dilerim geç görmüşüm ancak cevap verebiliyorum. OneDrive'da saklıyorum fotoğrafları. İleride kapasitesi yetersiz gelecek olursa da yenileri Yandex.Disk ya da Dropbox'a atarım galiba.

  • kadirgali huseyin olmayan adam  (27.06.14 01:43:09)
3 ayda bir klasörlüyorum ben. bazen de event bazlı olarak.

yani 2014 / ocak - mart / bodrum

gibi
  • roket adam  (27.06.14 09:02:33)